arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۸۱۸۹۰
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۰۹ - ۳۰ خرداد ۱۴۰۱

ملی‌پوش‌ وزنه‌برداری: هر کسی اعتراض کند به او انگ می چسبانند

محمد زارعی گفت: هر کسی اعتراضی کند به او انگ می چسبانند و در تلاش هستند که مطالبات وزنه‌برداران را به حاشیه بکشانند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

محمد زارعی گفت: هر کسی اعتراضی کند به او انگ می چسبانند و در تلاش هستند که مطالبات وزنه‌برداران را به حاشیه بکشانند.

ملی پوش وزنه‌برداری ایران در گفت و گو با ایسنا درباره شرایط اردوی تیم ملی که باعث شد وزنه‌برداران تصمیم به ترک اردو بگیرند، بیان کرد: من اولین دوره ای که در اردوی تیم ملی نوجوانان حضور پیدا کردم، همزمان با رفتن مرادی و آغاز به کار بهرام افشارزاده بود. آن موقع شرایط خوبی داشتیم. حتی یک هالتر را به مدت طولانی در تیم ملی استفاده نمی کردیم و بعد از یک سال برای استان ها می فرستادند و هالترهای جدیدی در اختیار ملی پوشان قرار می دادند. اردوهای داخلی در بهترین شرایط و مطابق با شرایط آب و هوایی کشور میزبان مسابقات برگزار می شد. نفراتی چون من، مجید عسگری، کیانوش رستمی، جابر بهروزی در رده نوجوانان و نواب نصیرشلال و بهداد سلیمی رده جوانان بودند و این نفرات سال ها مدال آوری کردند. رفته رفته هر چه جلوتر رفتیم شرایط بد شد تا اینکه آقای مرادی برگشت.

او افزود: اوایل کار مرادی، وضعیت تکانی خورد و تغییر و تحولاتی اتفاق افتاد اما فقط در همان ابتدای کار بود و کم کم پیشکسوتان، مربیان و وزنه برداران جدا شدند و رفتند. در این مدت وزنه بردارانی بودند که به دلیل کوچکترین انتقادی که داشتند مورد خشم فدراسیون قرار گرفتند و کنار گذاشته شدند. امکانات چه در تیم ملی و چه در استان ها در وضعیت بدی قرار گرفت و شرایط به گونه ای شد که امکانات در باشگاه شخصی که من تمرین می کردم، بهتر از اردوی تیم ملی بود.

*کمپ تیم ملی مناسب برگزاری اردوهای بلند مدت نیست

زارعی با اشاره به شرایط بد امکانات تصریح کرد: شاید خیلی‌ها باور نکنند که در اردوی تیم ملی رسیدگی نمی‌شود و فکر می‌کنند یک مدال گرفتیم و به پشتوانه آن مدال داریم زیاده‌خواهی یا باج خواهی می‌کنیم در حالی که این طور نیست و در وضعیت بدی قرار داشتیم. در جلسه با آقای صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک هم گفتم کمپی که تمرین می‌کنیم هر چقدر هم به آن رسیدگی کنند، برای برگزاری اردوی های بلند مدت مناسب نیست. چون سالن تمرین در واقع سالن گرم کردن برای برگزاری مسابقه است و سقف آن برای تمرین کردن کوتاه است. سالن بدنسازی نداریم. دستگاه بدنسازی که در کمپ تیم ملی است مربوط به زمانی است که کوروش باقری و حسین رضا زاده تمرین می کردند و مستهلک شده و گوشه سالن افتاده است.

او افزود: ما قصد نداریم آبروی وزنه برداری را بیشتر از این ببریم و فقط می خواهیم مشکلات رفع شود و در قبال کل جامعه وزنه‌برداری احساس مسئولیت داریم. ما یک کمپ داریم که فدراسیون، سالن تمرین، محل برگزاری کنسرت های تهران، اسکان مردان و زنان تمامی رده های سنی آنجا انجام می شود. در بحث تغذیه و مکمل آنقدر شرایط در اردوی تیم ملی بد بود که اصلا نمی شد شرایط را تحمل کنیم. اگر بحث یکی، دو روز بود هیچ موقع نمی آمدیم نزدیک بازی های کشورهای اسلامی و اولین گزینشی المپیک اردو را ترک کنیم.

*به هر چیزی چنگ می‌زنند تا مطالبات وزنه‌برداران را به حاشیه بکشانند

وزنه بردار ایران در مورد اینکه پس از بیان مشکلات متهم به سیاه نمایی شدند، تصریح کرد: آقای مرادی سال ها در راس کار بود و هر ایده ای داشت را انجام داد. الان هر کسی معترض شده انگی به او چسبانده اند. به هر چیزی چنگ می زنند تا مطالبات وزنه‌برداران را به حاشیه بکشانند. نفراتی مانند سیاه پور، مقامی مالمیر و باقری چرا رفتند؟ آنها هم مدال گرفته بودند که با استفاده از آن باج گیری کنند؟ مگر می شود از پیشکسوت گرفته تا قهرمان، مربی و ورزشکار همه سیاه نمایی کنند؟ بچه ها در بدترین شرایط، تمام مشکلات را به جان خریدند تا مدال بگیرند اما انگ شورش‌گر و فتنه گر به آنها می زنند.

*تیم ملی را را تعطیل کنند هر کسی در خانه تمرین کند

ملی پوش وزنه برداری ایران با اشاره به صحبت های علی مرادی مبنی براینکه تامین برخی خواسته های وزنه‌برداران در حیطه وظایف فدراسیون نیست، تاکید کرد: آقای مرادی می گوید وظیفه فدراسیون نیست مکمل تهیه کند. هر چقدر یادم می آید در دوران مدیریت های مختلف، فدراسیون مکمل های وزنه برداران را تامین می کرد. او می گوید مکمل ها آلوده است و نمی تواند از هر جایی تهیه کند. اکنون من این سوال را دارم وقتی فدراسیون نمی تواند مکمل غیر آلوده تهیه کند، چگونه این وظیفه بر عهده خود وزنه برداران گذاشته شده است؟ اگر یک نفر از وزنه‌برداران مکملی که تهیه می کند، آلوده باشد، در این صورت چه کسی پاسخگوی عواقب بعدی آن است؟ به ویژه اینکه شرایط بحرانی داریم و هر تست دوپینگ می تواند، سهمیه های المپیک پاریس را تهدید کند.

او ادامه داد: اینکه فدراسیون حقوقی را پرداخت نمی کند، من ورزشکار از کجا هزینه هایم را تامین کنم؟ در زمان تمرینات پر فشار 10 میلیون تومان هزینه دارم و زمانی هم برای کار کردن ندارم. پدر و مادرم کار کنند و برای من هزینه کنند که من در تیم ملی بتوانم مقام بیاورم؟ پس فدراسیون چه وظیفه ای دارد؟ اگر شرایط همین است، تیم ملی را تعطیل کنند، هر کسی در خانه خودش تمرین کند و در نهایت یک رکورد گیری کنند و نفرات را اعزام کنند دیگر به این همه تشکیلات و کارمند در فدراسیون نیاز نیست. با بودجه ای که کمیته ملی المپیک داده است می توان نیازهای اولیه اردو را تامین کرد پس آن بودجه چه شده است؟ درآمد حاصل از اجاره سالن مسابقات برای برگزاری کنسرت ها چه شده است؟ چه اقداماتی برای جذب اسپانسر ها انجام شده است؟

*به علت نداشتن ریکاوری آسیب دیدم

زارعی در مورد نیاز وزنه برداران به ریکاوری گفت: ورزش دنیا خیلی روی ریکاوری مانور می دهد. اولین بحث در مورد ریکاوری تغذیه مناسب است که همه در جریان هستند، بحث تغذیه ما چگونه بوده است. در سالهای گذشته همیشه یک نفر به عنوان فیزیوتراپ در اتاق فیزیوتراپی داشتیم و یک ماساژور هم کنارش بود اما الان برای اینکه رفع تکلیف کنند یک فیزیوتراپ که تازه تحصیلش تمام شده است را کنار تیم قرار داده‌اند که ابزار و امکانات لازم را هم نداشت. آسیب دیدگی اخیرم به این علت بود که ریکاوری نداشتیم وتمرینات پرفشار بود. ایفمارک فدراسیون فوتبال فاصله کمی تا کمپ تیم های ملی وزنه برداری دارد و می توانستند هماهنگ کنند که ما از خدمات آن استفاده کنیم اما این کار را انجام ندادند و هر جلسه من با هزینه شخصی حدود 300 تا 400 هزار تومان از خدمات ایفمارک فوتبال استفاده کردم.

*حضور رسانه ها در تمرینات را حذف کردند

او در مورد دیگر مشکلات وزنه برداران گفت: فدراسیون بدنسازی قبلا زیر مجموعه وزنه‌برداری بود که بعد جدا شد. یک رشته جدیدی راه اندازی کرده و یکی از وزنه برداران در آن رشته فعالیت دارد. محل اسکان آنها در هتل المپیک است و تمام امکانات برایشان فراهم است. در سال هایی که در تیم ملی حضور داشتم، یک روز در هفته به حضور رسانه ها در تمرینات اختصاص داشت اما همان را هم حذف کردند. در خفا کار می کنیم که کسی حرف نزند و فیلمی از کسی منتشر نشود. وزنه بردار مدال جهانی می گیرد اما فدراسیون هیچ کار رسانه ای برای دیده شدن این ورزشکار انجام نمی دهد.

نظرات بینندگان