arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۸۲۰۶۱
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۲۱ - ۳۰ خرداد ۱۴۰۱

پس از ۱۸ سال، ماه و پنج سیاره را به ترتیب موقعیت در منظومه شمسی یک جا ببینید

به افرادی که در نیمکره شمالی زندگی می‌کنند پیشنهاد می‌کنیم که روز جمعه سوم تیرماه زنگ بیدار باش خود را برای چهل و پنج دقیق پیش از طلوع خورشید تنظیم کنند. این دقیقا همان چیزی است که این اتفاق را منحصر بفرد می‌کند. به عبارتی شما با چشم‌های غیر مسلح می‌توانید این پنج سیاره را با نظم و ترتیب خود در منظومه شمسی ببینید.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به افرادی که در نیمکره شمالی زندگی می‌کنند پیشنهاد می‌کنیم که روز جمعه سوم تیرماه زنگ بیدار باش خود را برای چهل و پنج دقیق پیش از طلوع خورشید تنظیم کنند.

به گزارش وب‌سایت اسکای اند تلسکوپ، در اتفاقی تقریبا نادر و پس از هجده سال، پنج سیاره به ترتیب قرارگیری‌شان در منظومه شمسی، پشت سر هم قطار خواهند شد.

این دقیقا همان چیزی است که این اتفاق را منحصر بفرد می‌کند. به عبارتی شما با چشم های غیر مسلح می‌توانید این پنج سیاره را با نظم و ترتیب خود در منظومه شمسی ببینید.


علاوه بر این‌ها، سیاره عطارد نیز که در سایر روزها معمولا بسیار کمرنگ دیده می‌شوِد، با وضوح بهتری در کنار سایر سیاره‌ها دیده خواهد شد.

عطارد، زهره، مریخ، مشتری و زحل نام پنج سیاره‌ای هستند که می‌توان آن ها را صبح روز جمعه دید.

اما این به همین جا ختم نمی‌شود چرا که در این قطار بین سیاره زهره و مریخ، شما می‌توانید هلال ماه را نیز ببینید. نکته جالب‌تر اینکه از آن جا که به لحاظ سلسله قرارگیری سیارات، کره زمین بین سیاره زهره و مریخ قرار دارد، با این حساب ماه در آسمان به نیابت از کره زمین در این جایگاه دیده خواهد شد.

با فاصله گرفتن زهره و زحل، و کم رنگ‌تر شدن حضور عطارد در آسمان، رفته رفته این جمع سیارات از یکدیگر دور خواهند شد و در یک قاب دیده نخوهند شد.


شما می‌توانید برای دیدن نقشه موقعیت قرارگیری سیارات در روز جمعه به وب‌سایت اسکای اند تلسکوپ رجوع کنید.

منبع: یورونیوز

نظرات بینندگان