کد خبر: ۶۸۲۲۰۰
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۴ - ۳۱ خرداد ۱۴۰۱

تهدید خطرناک قبل از تولد را بشناسید

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که تغییرات آب‌وهوایی قبل از تولد به کودکان آسیب می‌رساند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که تغییرات آب‌وهوایی قبل از تولد به کودکان آسیب می‌رساند.

به نقل از مدیکال اکسپرس، یک زوج محقق از دانشگاه کلمبیا و دانشگاه استنفورد آمریکا دریافتند که کودکان در سراسر جهان به دلیل آلودگی هوا و تغییرات آب‌وهوایی در معرض خطر افزایش‌یافته مشکلات سلامتی قرار دارند. فردریکا پررا و کاری نادو، خطرات افزایش‌یافته آلودگی و تغییرات آب‌وهوایی را برای کودکان قبل از تولد تا بزرگسالی بیان کردند.

تغییرات آب‌وهوا بر همه افراد تاثیر می‌گذارد اما متاسفانه بر برخی بیشتر از دیگران اثر دارد. برای مثال، بالا آمدن اقیانوس‌ها، کشورهای جزیره‌ای را سیلابی می‌کند و برای کسانی با درآمد محدود، زنده ماندن در رویدادهای شدید آب‌وهوایی ازجمله امواج گرما دشوارتر است.

در این تحقیق جدید، محققان شواهدی پیدا کردند که نشان می‌دهد تغییرات آب‌وهوایی و آلودگی متعاقب آن بیشتر از بزرگسالان به کودکان آسیب می‌رساند. آنان خاطرنشان کردند: از آنجایی که بدن کودکان کوچکتر و همچنان در حال رشد است مانند ذهن آنان، در برابر شرایط محیطی، به‌ویژه آلاینده‌ها و گرما حساس‌تر هستند.

برای درک بهتر این‌که چگونه آلودگی و تغییرات آب‌وهوایی بر کودکان تاثیر می‌گذارد، محققان مقالات تحقیقاتی گروهی از منابع را ارزیابی کردند که تاثیرات آلودگی و تغییرات آب‌وهوایی بر کودکان را توصیف می‌کردند. آنان آنچه را که منابع به‌عنوان آسیب مستقیم توصیف می‌کنند، مانند آسیب ریه‌ها و کاهش توانایی‌های فکری یافتند.

محققان اظهار کردند که کودکان امروزی نیز مجبورند با تغییرات آب‌وهوایی روبرو شوند که هنوز رخ نداده است.

محققان اشاره کردند که تنفس هوای آلوده توسط مادران در دوران بارداری بر کودکان حتی قبل از تولد آنان تاثیر می‌گذارد. نتایج تحقیقات قبلی نشان داده است که هوای آلوده می‌تواند منجر به وزن کم هنگام تولد، زایمان زودرس همچنین مرده‌زایی شود. برخی تحقیقات همچنین ارتباطی را با التهاب در مراحل بعدی زندگی نشان داده‌اند و متاسفانه، برخی تحقیقات نشان داده‌اند که مواد شیمیایی موجود در هوا و سایر انواع آلودگی‌ها می‌توانند باعث نقص مادرزادی از جمله مشکلات رشد مغزی شوند.

محققان همچنین دریافتند که تغییرات آب‌وهوایی منجر به تولید مواد مغذی کمتر و به‌طور کلی غذای کمتر برای مردم در برخی از نقاط جهان می‌شود.

آنان همچنین دریافتند که تغییرات آب‌وهوایی جهان را به مکان خطرناک‌تری برای رشد کودکان تبدیل می‌کند؛ طوفان‌ها، گردبادها، امواج گرما و سیل‌های بیشتر، بقای کودکان را تا بزرگسالی دشوارتر می‌کند. همچنین انتظار می‌رود که تغییرات آب‌وهوایی منجر به جنگ‌های بیشتر و انواع دیگر آسیب‌ها مانند بد رفتاری بزرگسالان با افزایش تنش‌ها در خانه و افزایش بروز بیماری‌ها شود.

محققان پیشنهاد می‌کنند که برخی از نهادها مانند سازمان‌هایی که از کودکان مراقبت می‌کنند، ممکن است نیاز به تغییر شیوه‌های خود داشته باشند تا مشکلات سلامتی کودکان را در حال حاضر و آینده به‌طور مناسب‌تری رسیدگی کنند.

یافته‌های این تحقیق در مجله پزشکی نیوانگلند (New England Journal of Medicine)منتشر شد.

نظرات بینندگان