arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۸۲۲۲۲
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۱۶ - ۳۱ خرداد ۱۴۰۱

محسن رضایی: اقتصاد خوزستان برخلاف خراسان رضوی و اصفهان دولتی است

فرق استان خوزستان با استان‌های خراسان رضوی و اصفهان در این است که اقتصاد آنها بیشتر جنبه خصوصی دارد در حالی که اقتصاد خوزستان دولتی است. اگرچه این مساله تاریخی است اما فکر می ‌کنم که اقتصاد خوزستان باید از دولتی به حالت مردمی تبدیل شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: معاون اقتصادی رییس جمهور با بیان اینکه آمریکا و اروپا از روی کم عقلی هنوز قدرت ایران را نپذیرفته‌اند گفت: کنار گذاشتن ملت ایران در امنیت و پیشرفت جهانی غیرقابل جبران است لذا آنها راهی غیر از پذیرفتن این موضوع ندارند.

محسن رضایی روز سه‌شنبه در همایش فرصت‌ها و چالش‌های خوزستان در تحقق شعار سال، در دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، ضمن گرامیداشت سالروز شهادت شهید مصطفی چمران و روز بسیج اساتید بیان کرد: امروز ما در جنگ اقتصادی و یک جهش اقتصادی قرار گرفته‌ایم و دانشگاه‌های ما می‌توانند نقش تاریخی در این رویداد داشته باشند.

وی افزود: ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال پیش ایران جایگاه اقتصادی بسیار برجسته‌ای در میان ملت‌ها داشت و از لحاظ جغرافیایی ۲ برابر جغرافیای امروز برخوردار بود اما تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، سمرقند، بخارا، هرات از ایران جدا شد و تجارت عظیمی که در جاده ابریشم برقرار بود خبری نیست.

معاون اقتصادی رییس جمهور گفت: در این مدت بارها علما، دانشمندان و مجاهدان تلاش کردند که مبدایی پیدا کنند تا بر اساس آن، سنگ‌های بعدی را بچینند و به مجد و شکوه گذشته بازگردیم اما موفق نمی‌شدند تا یک مرد بزرگ به نام امام خمینی(ره) پیدا شد و این مبدا را مشخص کرد. این مبدا امروز آنقدر قدرتمند شده که ۴۳ سال، انواع تست‌ها از جمله کودتا، جنگ و محاصره اقتصادی روی آن صورت گرفته است.

وی با اشاره به نقش ایران در منطقه افزود: فاجعه بزرگی به نام داعش در منطقه به وجود آمد و ایرانیان از اینجا تا دمشق راه افتاده و کار آن را خاتمه دادند اما با این وجود قهرمان ملی این حادثه ضدبشری را ترور می‌کنند. مگر می‌شود امنیت و پیشرفت جهانی را بدون نقش دادن به ملت و دولت ایران به وجود آورد؟ حرف من با آمریکایی ها و اروپایی ها این است که چرا به مذاکرات برجام تن نمی‌دهید؟ چرا چیزی را که خود امضا کرده‌اید حاضر به پذیرش نیستید؟ باید پذیرفت که این نظام جواب تست خود را داده است.

رضایی با بیان اینکه تمام تلاش آنها بر این است که سنگ بعدی یعنی اقتصاد در ایران شکل نگیرد و تحریم اقتصادی یکی از این ابزارهاست گفت: هدفشان سرکوب اعتماد به نفس ملت ایران بوده که فرمولی سوخته شده است. زمان قاجار و پهلوی بیش از آنکه نفت ما را بردند، اعتماد به نفس و نوآوری را در این کشور کشتند اما متاسفانه پس از پیروزی انقلاب شاهد هستیم که دولت‌های به ظاهر دلسوز می‌گویند بدون آمریکا نمی‌توانیم کاری کنیم.

معاون اقتصادی رییس جمهور ادامه داد: اینکه می گویند ما نمی‌توانیم سرپای خود بایستیم بزرگ‌ترین خیانتی بود که در طول تاریخ به ملت ایران شد و شاید بیشتر از غارت نفت بود. کشتن نوآوری، خلاقیت، اعتماد به نفس و ابتکار کلید انهدام ایران است اما به لطف خدا با همه جراحت‌هایی که بر بدن ایران ما وارد می‌شود، همچنان جوانان و اندیشمندان ما جلو می‌روند.

به قیام اقتصادی نیاز داریم

وی با بیان اینکه امروز به شدت نیازمند کمک دانشگاه‌ها در اداره کشور هستیم افزود: همان طور که در انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی قیام کردیم، امروز به قیام اقتصادی نیاز داریم به همین دلیل معتقدم که از دل این همایش یک کمیته توسعه شکل بگیرد تا از مشورت این افراد در تهران استفاده کنیم؛ همچنین به استاندار خوزستان می‌گویم که در برنامه ریزی‌های اقتصادی از نظرات این کمیته استفاده شود.

رضایی گفت: کجای دنیا دولت‌ها می‌نشینند و مردم در جنگ شرکت می‌کنند؟ اگر مردم ما جنگ و انقلاب را می‌توانند مدیریت کنند، چطور نمی‌توانند اقتصاد را مدیریت کنند؟

وی افزود: مهمترین وظیفه‌ ما در دولت مردمی حضور در بین مردم و سفر به استان‌ها است. همراهی دولت با مردم مهم است اما مهم‌تر از آن همراه‌سازی مردم در یک جهش و قیام اقتصادی است. در استان خوزستان علاوه بر مشکلات فراوان، فرصت‌های متراکم زیادی هم وجود دارد. کشور ایران جزو استثنائات دنیا است زیرا علاوه بر تولید، از تجارت هم می‌تواند سود کند.

معاون اقتصادی رییس جمهور ادامه داد: تجارت و تولید می‌تواند ۲ برابر کشورهای دیگر برای‌ ما ایجاد ثروت کنند و خوزستان در این موضوع سرآمد است. استان خوزستان با قرار گرفتن در شمال غرب خلیج فارس که بخش مهمی از تجارت دنیا است از فرصت ها و ظرفیت های مهمی برخوردار است.

وی افزود: ما محصولات پتروشیمی را تولید می‌کنیم و به صورت خام به دنیا می‌ فروشیم در حالی که بیش از هفت هزار کالای پایین دستی از این مواد تولید می‌شود لذا باید در کنار احداث پتروشیمی، به میزان ۱۰ برابر در صنایع پایین دستی سرمایه‌گذاری کرد. ما کار سخت را انجام می‌دهیم اما کار آسان را که ثروت بیشتری دارد از دست می‌دهیم که پژوهشگران و دانشگاه‌ها می‌توانند در این خصوص راه حل ارایه دهند. 

رضایی گفت: فرق استان خوزستان با استان‌های خراسان رضوی و اصفهان در این است که اقتصاد آنها بیشتر جنبه خصوصی دارد در حالی که اقتصاد خوزستان دولتی است. اگرچه این مساله تاریخی است اما فکر می ‌کنم که اقتصاد خوزستان باید از دولتی به حالت مردمی تبدیل شود.   

وی ادامه داد: مساله اصلی کشور، اقتصاد و پیشرفت است و امیدوارم تلاش‌های حاصل از برگزاری چنین همایش‌هایی به نتیجه برسد.

به گزارش ایرنا معاون اقتصادی رییس جمهور صبح روز سه‌شنبه به منظور شرکت در چند همایش و برنامه فرهنگی و اقتصادی از طریق فرودگاه بین‌المللی سپهبد شهید قاسم سلیمانی اهواز وارد خوزستان شد و استودیوی تلویزیونی "عصر ماندگار" در زمینه حوزه دفاع مقدس را در اهواز افتتاح کرد.

نظرات بینندگان