arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۸۲۲۶۳
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۲۱ - ۳۱ خرداد ۱۴۰۱

۱۰ فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما به انتخاب IMDB؛ از Logan تا The Dark Knight

در حالی که The Batman به عنوان نهمین لایو اکشن دنیای این مبارز ماسک دار منتشر شد و Thor: Love and Thunder نیز قرار است به عنوان بیست و نهمین فیلم دنیای سینمایی مارول منتشر شود. با این شرایط می توان با اطمینان گفت که فیلم های ابرقهرمانی بسیار باکیفیتی در سال های اخیر در هالیوود ساخته شده است. اگر چه همه آن ها با استقبال مشابهی از جانب منتقدان و سینماروها مواجه نشده اند اما می توان گفت که اکثر این فیلم های ابرقهرمانی عملکرد خوبی داشته اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

در حالی که The Batman به عنوان نهمین لایو اکشن دنیای این مبارز ماسک دار منتشر شد و Thor: Love and Thunder نیز قرار است به عنوان بیست و نهمین فیلم دنیای سینمایی مارول منتشر شود. با این شرایط می توان با اطمینان گفت که فیلم های ابرقهرمانی بسیار باکیفیتی در سال های اخیر در هالیوود ساخته شده است. اگر چه همه آن ها با استقبال مشابهی از جانب منتقدان و سینماروها مواجه نشده اند اما می توان گفت که اکثر این فیلم های ابرقهرمانی عملکرد خوبی داشته اند. از چند صد فیلم ابرقهرمانی که پیش از معرفی تلویزیون تاکنون منتشر شده اند، وبسایت IMDb بهترین آن ها را بر اساس آرای کاربران و امتیازاتی که به فیلم ها داده اند انتخاب کرده است. بدین ترتیب در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ فیلم برتر ابرقهرمانی تاریخ سینما به انتخاب IMDb آشنا کنیم.

۱۰ فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما به انتخاب IMDB؛ از Logan تا The Dark Knight

۱۰- Guardians Of The Galaxy (2014)

فیلم کمدی Guardians Of The Galaxy که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد تنها با ۱۰۰,۰۰۰ رأی توانسته فیلم Deadpool را در وبسایت IMDB برای کسب عنوان دهم بهترین فیلم های ابرقهرمانی تاریخ سینما شکست دهد و جالب اینکه دهمین فیلم ساخته شده در دنیای سینمایی مارول نیز هست. علیرغم میزان بالای جدیتی که این تریلر جاسوسی دارد، جای تعجب دارد که این فیلم در دنیایی مشابه با دیگر فیلم دنیای سینمایی مارول در سال ۲۰۱۴ یعنی فیلم Captain America: The Winter Soldier قرار دارد. در واقع، ژانر ابرقهرمانی در کلیت آن به سمت دنیایی تاریک و سیاه پیش می رود اما Guardians نشان داد که یک فیلم کمدی ابرقهرمانی که هجو یک ژانر نیست چقدر می تواند عملکرد خوبی داشته باشد. بدون شک این فیلم راه را برای ساخت و موفقیت فیلم Deadpool هموار کرد، اگر چه فاکتورهای دیگری نیز در این موفقیت سهیم بودند.

۱۰ فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما به انتخاب IMDB؛ از Logan تا The Dark Knight

۹- The Avengers (2012)

این فیلم ساخته شده در سال ۲۰۱۲ که ثابت کرد فیلمی در یک دنیای سینمایی مرتبط تا چه اندازه می تواند موفق باشد، The Avengers با هیاهوی بسیار زیاد طرفدارانش منتشر شده و بدنبال انتشار با موفقیت در گیشه مواجه شد و در نهایت به پرفروش ترین فیلم سال تبدیل شد که در آن زمان سومین فیلم پرفروش تاریخ سینما نیز لقب گرفت. با روابط جذاب بین شخصیت ها که ویژگی های شخصیتی و تکیه کلام های ماندگار هر یک از ابرقهرمانان داستان را برجسته می ساخت، این فیلم توانست مخاطبانش را از سراسر جهان شیفته شخصیت های داستان کند. اگر چه این فیلم دنیایی وسیع تر از حماسیه اینفینیتی را شکل می دهد، بازتماشای آن همچنان جذاب است زیرا خالقان به اندازه امروز نمی توانستند آشنایی طرفداران با دنیای سینمایی مارول را حدس بزنند.

۱۰ فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما به انتخاب IMDB؛ از Logan تا The Dark Knight

۸- Logan (2017)

مردن یک قهرمان افسانه ای چه معنایی دارد؟ بیشتر فرانچایزهای ابرقهرمانی اصلی و بزرگ که یک شخصیت اصلی کمیک را دنبال می کنند، اجازه پایان دنیایشان را نمی دهند. شاید برخی از شخصیت ها بمیرند و برخی از آن ها نیز بازنگردانده شوند اما دنیا و برند آن همچنان بردوام است. در مورد فیلم Logan اما این موضوع صحت ندارد. به عنوان پایان راهی برای هیو جکمن به عنوان اولین بازیگر فیلم های X-Men ، فیلم Logan فانتزی ابرقهرمانی شکست ناپذیر را گرفته و نشان می دهد که در صورت پایان فانتزی و حاکم شدن واقعیت چه اتفاقی می افتد، وقتی خشونت و مرگ را به دنیایی می آورد که دیگر نیازی به ابرقهرمانان ندارد. فیلم های ابرقهرمانی هنوز هم بر سینمای هالیوود سلطه دارند اما بعید به نظر می رسد که آواز قویی بهتر از این درام شخصیتی باکیفیت داشته باشند.

۱۰ فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما به انتخاب IMDB؛ از Logan تا The Dark Knight

۷- Batman Begins (2005)

اگر چه شخصیت بتمن پیش از حضور در فیلم های کریستوفر نولان در دنیای تیم برتون ظاهر شد، داستان اورجینال نولان از بتمن در نهایت عشق بیشتری از کاربران IMDB نسبت به سری فیلم های اورجینال قبل تر از خود دریافت کرده است. فیلم Batman Begins بتمن را برای عصری بازیابی کرد که تهدیدهایش با دنیای پس از حملات تروریستی یازده سپتامبر سازگار بود. بازنمایی فیلم از شخصیت بتمن، به عنوان اختراع مجدد کلیت ژانر ابرقهرمانی نیز عمل کرد و فیلم های Iron Man (و دنیای سینمایی مرول در کلیت آن) و Man of Steel در روایت داستان اورجینال شخصیت ابرقهرمان و خلق دنیایی ساختارمند از آن الهام گرفتند. جدای از تاثیر قابل توجهش بر ژانر ابرقهرمانی، Batman Begins همچنان یک روایت منسجم، جذاب و راضی کننده در مورد بتمن و روابطش با شهر گاتهام است.

۱۰ فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما به انتخاب IMDB؛ از Logan تا The Dark Knight

۶- Spider-Man: No Way Home (2021)

فیلم Spider-Man: No Way Home نه تنها یکی از بهترین فیلم هایی است که به رکورد فروش یک میلیارد دلاری می رسد بلکه سومین فیلم در سه گانه اسپایدرمن تام هالند و پایانی مناسب بر دستکم اولین بخش از این سری فیلم اوست. با بازگرداندن نسل های مگوایر و گارفیلد اسپایدرمن و فیلم هایشان، این فیلم به جشنی برای دو دهه شخصیت اسپایدرمن سینما تبدیل شد. این جشن و این واقعیت که شخصیت های میراث دار در داستانی منسجم بود که با ایده صرف کشاندن سینماروها به سینماها برای فروش بیشتر در تضاد بوده و فیلم Spider-Man: No Way Home را به چنین جایگاه و عملکردی داوم دار در باکس تبدیل کرد و دل مخاطبان را به شکلی بدون تاریخ انقضاء بدست آورد.

۱۰ فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما به انتخاب IMDB؛ از Logan تا The Dark Knight

۵- Spider-Man: Into The Spider-Verse (2018)

البته Spider-Man: No Way Home هرگز اتفاق نمی افتاد اگر Spider-Man: Into the Spider-Verse چنین تاثیر بزرگ و قوی بر این دنیای سینمایی نداشت. اگر چه این فیلم همچنان کم فروش ترین فیلم دنیای مرد عنکبوتی است اما Spider-Verse با استقبال سینماروها مواجه شده و جایزه اسکار بهترین انیمیشن سال را نیز دریافت کرد. این فیلم که سه سال پیش از شروع کندوکاو دنیای چندجهانی (مالتی ورس) توسط دنیای سینمایی مارول منتر شد، نشان داد که مخاطبان نه تنها توانایی پذیرفتن ایده اسپایدرمن های متفاوت و واقعیت های مختلف را دارند بلکه می توانند آن را به عنوان یکی از بهترین فیلم های انیمیشنی تاریخ سینما نیز بپذیرند. به همین دلیل است که طرفداران اسپایدرمن سخت انتظار Across the Spider-Verse را می کشند هر چند که این انتظار ارزشش را دارد.

۱۰ فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما به انتخاب IMDB؛ از Logan تا The Dark Knight

۴- Avengers: Infinity War (2018)

فیلم Avengers: Infinity War که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد نتیجه بنیان سازی بیش از یک دهه ای با ۱۷ فیلم در دنیای سینمایی مارول بود و چنان مورد انتظار بود که به شکل بی سابقه ای، اولین تریلر آن صدها میلیون بار در یوتیوب دیده شد، اتفاقی که برای هیچ فیلم دیگری رخ نداده بود. اما نسخه منتشر شده حتی از این انتظارات که مخاطبان داشتند نیز فراتر رفت و همه را بیش از پیش شگفت زده کرد. دیدن تمامی بازیگران دنیای سینمایی مارول در یک نما، احساسی بسیار خوشایند داشت اما فیلم های کراس اوور در بهترین شکل خود قرار دارند وقتی تازگی شان با کار شخصیت پردازی مناسب ترکیب می شود و هر شخصیت بهترین بازی و ترفند خود را ارائه می دهد. وقتی نیمی از قهرمانان از بین می روند، شبیه یک تراژدی در بزرگ ترین شکل خود به نظر می رسد و یکی از سخت ترین موانع را برای دومین فیلم در این داستان دو قسمتی ایجاد می کند.

۱۰ فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما به انتخاب IMDB؛ از Logan تا The Dark Knight

۳- Avengers: Endgame (2019)

دومین بخش از Infinity War با عنوان Avengers: Endgame، یک فیلم سفر در زمان، سرقت و ابرقهرمانی بود که همه این مولفه ها را با هم ترکیب می کرد. از آنجایی که نیمی از شخصیت های فیلم نبرد ابدیت تا نبرد نهایی وجود نداشتند، این به معنای گذراندن وقت بیشتری با بازماندگان بود که بیشترشان شخصیت های کهنه کار دنیای سینمایی مارول بودند. اینکه نیمی از دنیا به غبار تبدیل شود تراژیک است اما همیشه این انتظار وجود داشت که همه چیز در Endgame به عقب برگردد اما اینکه مرگ های غیرغباری در Endgame غیرقابل بازگشت بودند. اینکه ببینیم ناتاشا و تونی جانشان را فدای نجات جهان می کنند و استیو راجرز در نهایت فرصت بازنشستگی و خوشحال بودن را پیدا می کند، شایسته چیزی جز جاری کردن اشک مخاطبانش نبود.

۱۰ فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما به انتخاب IMDB؛ از Logan تا The Dark Knight

۲- The Dark Knight Rises (2012)

درست در شرایطی که دنیای سینمایی مارول در سال ۲۰۱۲ با فیلم انتقام جویان پتانسیل کامل خود را درک کر، سه گانه شوالیه تاریکی آخرین قسمت خود را در اختیار مخاطبان قرار داد، فیلم The Dark Knight Rises که در تابستان همان سال منتشر شد. همانند لوگان، این فیلم نیز به این موضوع می پردازد که وقتی ماجراجویی های یک قهرمان به پایان می رسد چه اتفاقی می افتد اما در این مورد، نتیجه این است که بتمن در قالب نجات بخش اصلی گاتهام، جایگاهی خداگونه دریافت می کند، عنوانی که البته لیاقتش را دارد. هرگز این تضمین وجود نداشت که فیلم The Dark Knight Rises ساخته می شود زیرا نولان رویکردی مجزا به هر یک از سه فیلم سه گانه بتمن داشت اما به وضوح کاربران IMDb از اینکه او قسمت سوم را نیز ساخت خرسند و ممنون هستند. تنها دلیلی که می توان به خاطر آن The Dark Knight Rises را یک فیلم ناامید کننده دانست این است که به خاطر دو فیلم قبلی، انتظارات بسیار بالایی را از فیلم پایانی این سه گانه ایجاد کرده بود.

۱۰ فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما به انتخاب IMDB؛ از Logan تا The Dark Knight

۱- The Dark Knight (2008)

چیزی که به سه گانه شوالیه تاریکی بهترین امتیاز متوسط IMDB را می دهد نه تنها این واقعیت است که تمامی سه فیلم این فرانچایز در میان ده فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما بر اساس نظرات کاربران در این وبسایت هستند بلکه اینکه خود فیلم The Dark Knight نیز چهارمین فیلم با بالاترین امتیاز در این وبسایت است و بدین ترتیب جای تعجب ندارد که شوالیه تاریکی محبوب ترین فیلم ابرقهرمانی از نگاه وبسایت IMDB باشد. این اعتبار به داستان فیلم باز می گردد که در واقعیت شخصیت جوکر با بازی هیث لجر مهم ترین نقش را در مدیریت آن دارد، جایی که وی و بتمن در یک درگیری حماسی برای به کنترل درآوردن روح شهر گاتهام تلاش می کنند تا ثابت کنند جهان بینی کدامشان درست است: نظم و قانون و درستکاری یا آشوب و نابودی. سخت است که تصور کرد یک فیلم ابرقهرمانی بتواند از میراث این فیلم فراتر برود.

منبع: روزیاتو

نظرات بینندگان