کد خبر: ۶۸۲۲۶۹
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۲۲ - ۳۱ خرداد ۱۴۰۱

قتل عام در مالی؛ تروریست‌ها ۱۳۲ نفر را کشتند

شبه‌نظامیان در مالی در حمله‌‌‌ای در این کشور حمام خون به راه انداختند. ۱۳۲ نفر از اهالی منطقه قربانی این حمله شدند. ظاهراً قصد، انتقام‌گیری از مردم به دلیل حمایتشان از سربازان ارتش و حامیان روسی آنها بوده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دویچه وله: شبه‌نظامیان در مالی در حمله‌‌‌ای در این کشور حمام خون به راه انداختند. ۱۳۲ نفر از اهالی منطقه قربانی این حمله شدند. ظاهراً قصد، انتقام‌گیری از مردم به دلیل حمایتشان از سربازان ارتش و حامیان روسی آنها بوده است.

بنا بر داده‌های دولت مالی در حمله شبه‌نظامیان به منطقه‌ای به نام موپتی در شب شنبه ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) بیش از ۱۳۲ شهروند این کشور کشته شدند.

دولت گروه "کتیبه مکینه" را که به القاعده وابسته است عامل این حمله معرفی کرد.

مقامات محلی در منطقه دیالسگو و دو شهر واقع در حوالی این منطقه در مرکز مالی که آماج حمله بوده‌اند از یک قتل عام واقعی و قتل عمد و سیستماتیک قربانیان سخن می‌گویند. یک مقام محلی که نخواسته نامش فاش شود به رادیو فرانس اینترناسیونال گفته است: «مهاجمان همه چادرها و کلبه‌های اهالی را هم ویران کرده‌اند و احشام آنها را به غارت برده‌اند. هرج و مرج کامل در محل حاکم بوده است.»

همین رسانه شمار مهاجمان را به نقل از مقامات ۱۰۰ نفر اعلام کرده که سوار بر موتورسیکلت به منطقه موپتی حمله کرده‌اند. آنها ظاهرا قصد انتقام‌گیری از مردم محل را داشته‌اند، "چون این‌مردم از سربازان ارتش و گروه‌های کمکی روسی آنها حمایت کرده‌اند."

مقامات وابسته به نیروهای ویژه سازمان ملل در مالی موسوم به مینوسما (MINUSMA) گفته‌اند که در تحقیق در باره چگونگی انجام جنایت و در شناخت عوامل آن همکاری خواهند کرد. سخنگوی این نیروها در بیانیه‌‌ای با اعلام انزجار از جنایت انجام شده آن را نقض حقوق بین‌‌الملل توصیف کرده است. مینوسما هیاتی را برای به موپتی اعزام کرده و در انتقال مجروحان به مراکز درمانی همکاری داشته است.

مالی از چند سال پیش صحنه عملیات قهر‌آمیز تروریست ها بوده است. سال ۲۰۱۲ در بخشی از این کشور یک شورش  اتفاق افتاد که دامنه آن به کشورهای همسایه مالی مانند نیجر و بورکینافاسو نیز کشیده شد.

در مناقشات و حملاتی که از آن زمان درگرفته است چندین هزار سرباز و شهروند عادی کشته شده‌اند و دو میلیون نفر راه آوارگی در پیش گرفته‌اند. ارتش مالی که از آموزش و تجهیزات برخوردار نیست نیز پیوسته متهم به نقض حقوق بشر بوده است.

نظرات بینندگان