arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۸۲۲۷۹
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۲۳ - ۳۱ خرداد ۱۴۰۱

تصویر تازه هابل از درخشش ستاره‌های یک خوشه کروی در عمق کهکشان راه شیری

تلسکوپ فضایی هابل تصویری پرستاره مخابره کرده که خوشه کروی Terzan ۹ (ترزان ۹) را در صورت فلکی قوس (کمان) و در نزدیکی مرکز کهکشان راه شیری نشان می‌دهد. تلسکوپ فضایی هابل که متعلق به ناساست، این صحنه پر زرق و برق را با استفاده از پیشرفته‌ترین دوربین‌های خود ثبت کرده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تلسکوپ فضایی هابل تصویری پرستاره مخابره کرده که خوشه‌ کروی Terzan 9 (ترزان ۹) را در صورت فلکی قوس (کمان) و در نزدیکی مرکز کهکشان راه شیری نشان می‌دهد.

تلسکوپ فضایی هابل که متعلق به ناساست، این صحنه پر زرق و برق را با استفاده از پیشرفته‌ترین دوربین‌های خود ثبت کرده است.

خوشه‌های کروی مجموعه‌ای از ده‌ها هزار تا میلیون‌ها ستاره هستند که به دور هسته کهکشان می‌گردند. همان‌طور که تصویر ارسالی هابل نشان می‌دهد، قلب خوشه‌های کروی به شدت مملو از ستارگان و سرشار از نور و درخشش است.


این عکس در جریان بررسی خوشه‌های کروی واقع در قلب کهکشان راه شیری ثبت شده است.

منطقه مرکزی یا عمق کهکشان راه شیری گروهی فشرده از ستارگان را در خود جای داده است ولی غبار موجود، مطالعه خوشه‌های کروی نزدیک به مرکز کهکشان را دشوار می‌کند، زیرا با جذب نور ستاره‌ها رنگ ظاهری آنها را نیز تغییر می‌دهد.

حساسیت بالای دوربین‌های هابل در هر دو طول موج مرئی و مادون قرمز به اخترشناسان این امکان را می‌دهد تا چگونگی تغییر رنگ ستاره‌ها به دلیل وجود غبار بررسی کنند تا با درک رنگ و روشنایی واقعی یک ستاره، سن آن و خوشه کروی حاوی آن را تخمین بزنند.

منبع: یورونیوز

نظرات بینندگان