کد خبر: ۶۸۴۷۱۵
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۰۹ - ۱۷ تير ۱۴۰۱

مذاکرات احتمالی «احمد مسعود» با طالبان در تاجیکستان

بخش تاجیکی خبرگزاری اسپوتنیک روسیه با استناد به منابع خود اعلام کرد که جبهه مقاومت ملی افغانستان به رهبری «احمد مسعود» قصد دارد کنفرانسی با طالبان در شهر «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان برگزار کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: بخش تاجیکی خبرگزاری اسپوتنیک روسیه با استناد به منابع خود اعلام کرد که جبهه مقاومت ملی افغانستان به رهبری «احمد مسعود» قصد دارد کنفرانسی با طالبان در شهر «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان برگزار کند.


به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، جبهه مقاومت ملی افغانستان قصد دارد کنفرانسی را با طالبان در شهر دوشنبه برپا کند.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر تاریخ برگزاری این کنفرانس مشخص نشده است، اما قرار است نمایندگان احزاب سیاسی، روشنفکران، شخصیت‌های عمومی، در مجموع 50 نفر برای مشارکت در آن، دعوت شوند.

هدف این کنفرانس یافتن راه حل سیاسی برای بحران کنونی و ایجاد یک حکومت فراگیر با مشارکت همه نیروهای سیاسی در افغانستان عنوان شده است.

این در حالی است که سفارت افغانستان در تاجیکستان اظهار داشت که در مورد برگزاری چنین کنفرانسی اطلاعاتی در اختیار ندارند، زیرا نه نمایندگان جبهه مقاومت ملی و نه نهادهای رسمی در این مورد به آنها اطلاع نداده‌اند.

وزارت امور خارجه تاجیکستان به نوبه خود در این مورد گفت که نمی‌توانند این اطلاعات را تایید یا آن تکذیب کنند. با این حال نهاد دیپلماتیک تاجیکستان با خودداری از ارائه جزئیات بیشتر تایید کرده که بررسی این موضوع در حال انجام است.

دوشنبه از دیرباز به عنوان محل مذاکرات طرف‌های درگیر در افغانستان برای آشتی تلقی می‌شد. این موضوع برای اولین بار در سپتامبر سال گذشته بین «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان و «عمران خان» نخست وزیر پاکستان بررسی شد.

هر دو کشور در مورد همکاری برای برگزاری مذاکرات میان طالبان و تاجیک‌های افغانستان در دوشنبه توافق کردند، اما تاکنون چنین دیداری در شهر دوشنبه، صورت نگرفته است.

ضمنا، اطلاعات مربوط به دیدار مسعود و طالبان در تاجیکستان پس از سفر «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به «دوشنبه» در تاریخ 28 ژوئن منتشر می‌شوند.

بنابر برخی گزارش‌ها، رئیس جمهور روسیه در دوشنبه با مسعود دیدار کرده است و دیدگاه وی را در مورد وضعیت در افغانستان جویا شده است.

لازم به یادآوری است که دولت طالبان در سپتامبر سال گذشته در افغانستان به قدرت رسیده و به طور عمده از اعضا این جنبش و پشتون‌ها تشکیل شده و تاکنون به دلیل عدم حضور تمام گروه‌های قومی و احزاب سیاسی در آن تاکنون از سوی اکثر کشورهای جهان به رسمیت شناخته نشده است.

انتهای پیام/

نظرات بینندگان