arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۸۸۰۷۳
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۲۱ - ۰۸ مرداد ۱۴۰۱

یک روزنامه افغانستانی: طالبان مانع سفر عبدالله به هند شد

روزنامه ۸ صبح به نقل از منابع خبری خود مدعی شد که طالبان از سفر عبدالله عبدالله، رئیس سابق شورای مصالحه به خارج از این کشور ممانعت کرده‌اند. این روزنامه در ادامه افزوده که رئیس سابق شورای مصالحه ملی بلیط هواپیما نیز خریداری کرده بود، اما پس از آن به وی اطلاع داده شده که فعلا اجازه سفر ندارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: روزنامه 8 صبح به نقل از منابع خبری خود مدعی شد که طالبان از سفر عبدالله عبدالله، رئیس سابق شورای مصالحه به خارج از این کشور ممانعت کرده‌اند.

به گفته این روزنامه، طالبان مانع سفر عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه پیشین به هند شده‌اند.

بر اساس ادعای این رسانه، عبدالله طی هفته گذشته قصد سفر به هند را داشته که طالبان این اجازه را به وی نداده است.

این روزنامه در ادامه افزوده که رئیس سابق شورای مصالحه ملی بلیط هواپیما نیز خریداری کرده بود، اما پس از آن به وی اطلاع داده شده که فعلا اجازه سفر ندارد.

عبدالله تاکنون به این خبر واکنشی نشان نداده است.

پیش از این طالبان به عبدالله، رئیس پیشین شورای عالی صلح افغانستان که بعد از سقوط حکومت پیشین افغانستان از معدود سیاستمدارانی بود که در کابل ماند، پس از 8 ماه اجازه خروج داد.

عبدالله در عید سعید فطر و در توئیتر خود ضمن تایید این خبر نوشت: در روزهای عید در سفر شخصی بیرون از افغانستان در کنار خانواده‌اش خواهم بود. خانواده عبدالله در طول سال‌های گذشته در هند زندگی می‌کنند.

حامد کرزی و عبدالله عبدالله به‌دنبال تحولات سیاسی سال گذشته افغانستان و به‌قدرت رسیدن دوباره طالبان در پیامی ویدئویی اعلام کردند که از افغانستان خارج نخواهند شد.

اما همزمان با صدور مجوز سفر طالبان به عبدالله، این گروه اجازه حضور حامد کرزی، رئیس جمهور سابق افغانستان را برای شرکت در مراسم درگذشت حاکم سابق امارات ندادند.

قرار بود کرزی در مراسم ختم رییس حکومت امارات متحده عربی و حاکم ابوظبی شرکت کند و برای سفر او، سفارت امارات متحده عربی در کابل نیز آمادگی‌های لازم را کسب کرده بود.

نظرات بینندگان