arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۸۸۲۶۱
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۰۹ - ۱۰ مرداد ۱۴۰۱

سجادی: سونامیِ ویلموتس را نباید دوباره تکرار کنیم/ VAR از نیمه دوم فصل جاری می‌آید

حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان گفت: اگر توافقات صورت گیرد و مشکلی وجود نداشته باشد، از نیمه دوم فصل جاری می‌توانیم از VAR استفاده کنیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: وزیر ورزش و جوانان گفت: اگر توافقات صورت گیرد و مشکلی وجود نداشته باشد، از نیمه دوم فصل جاری می‌توانیم از VAR استفاده کنیم.

حمید سجادی در خصوص آخرین وضعیت فدراسیون فوتبال و تیم ملی در آستانه جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر گفت: اگر بخواهم شرایط وزارت ورزش را در زمانی که تحویل گرفته‌ایم بگویم، انرژی خوبی منتقل نمی‌شود. هیأت‌ها قرار بود طبق اساسنامه کارها را پیش ببرند. مهلت شش ماهه‌ای وجود داشت، اما در این زمان اقدامی صورت نگرفت. امروز در هیأت دولت آیین‌نامه ها انجام شد و این مساعدت رئیس جمهور بود. فدراسیون فوتبال از سال ۲۰۱۶ استقلال و پرسپولیسش در خطر تعلیق بودند، همیشه مغروض بودند و یک عمر آرزوی همه واگذاری آنها به مردم بود که محقق شد.

وی افزود: این دو باشگاه تکالیف زیادی برای رسیدن به استانداردها داشتند که با همکاری کمیسیون فرهنگی مجلس نظام باشگاه‌داری ما مصوب و منظم شد. یک سری تکالیف بود که باید انجام می‌شد که متاسفانه روی زمین مانده بودند. در راه صعود به جام‌جهانی بودیم که خوشبختانه سریع‌ترین صعود اتفاق افتاد؛ ما ۱۶ - ۱۷ لژیونر داریم و همه به این تیم امید دارند.

سجادی خاطرنشان کرد: در خصوص سرمربی قبلی تیم ملی نیز باید بگویم که اخیراً گزارشی از سرپرست فدراسیون درخواست کردم تا در جریان جزئیات این موضوع قرار گیرم.

وی ادامه داد: گزارش را خواندم و متوجه شدم ۲ میلیون یورو پرداخت شده است. رای هم ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو است و دو ۵درصد هم دیرکرد وجود دارد. ۳۲ میلیارد تومان مالیات این قرارداد است. قراردادی که بسته می‌شود و پیش پرداخت‌هایی که صورت می‌گیرد چه اصولی دارد؟ گفته می‌شود از شستا کمک گرفته شده که همه ما آن مجموعه را هم دوست داریم، اما چرا ضمانت آن پولی که گرفته شده باید ساختمان فدراسیون فوتبال باشد؟

وی تصریح کرد: در اسناد پرداختی فدراسیون ۲۴ میلیارد تومان به یوروی ۱۲ هزار تومان به شستا پرداخت شده که علاوه بر این، ساختمان هم به نام شستا شده است. سونامی ویلموتس در ورزش و فوتبال کشور باید حل شود و نباید ویلموتس دومی هم داشته باشیم. هر کجا سهل‌انگاری کنیم دوباره شاهد این اتفاقات خواهیم بود. الان گرانی کالا را داریم اما دلیل این موضوع چیست؟ در فوتبال باید دست دلال‌ها کوتاه شود.

سجادی خاطرنشان کرد: پرونده به دست ما رسیده و رئیس جمهور هم تاکید زیادی به اجرای عدالت دارد. برای جلوگیری از تکرار چنین اتفاقاتی، در حال مراقبت هستیم، من ۱۶ ماه در باشگاه سایپا بودم و با لیتبارسکی قرارداد امضا کردم. به دلایلی او تیم را ترک کرد، تا آن زمان هم به ندرت باشگاهی داشتیم که بتواند خسارت و ضرر و زیان از یک قرارداد بگیرد اما در آن سال سایپا گرفت. ما در مرجع تصمیم‌گیری برای مسببان پرونده ویلموتس نیستیم و تنها می‌توانیم موضوع را پیگیری کنیم. گویا سه دنگ ساختمان باشگاه پرسپولیس هم به نام شستا شده و ما در جریان این اتفاقات قرار داریم؛ به نمایندگی از مردم مدافع خواهیم بود و به صورت حقوقی موضوع را پیگیری می‌کنیم. به مردم قول می‌دهم که در کنار فدراسیون فوتبال هستیم و دستورات ویژه رئیس جمهور و آقای مخبر را اجرا خواهیم کرد.

سجادی اظهار کرد: تیم ملی امید مردم است و تکلیف کادر فنی هم مشخص شد؛ ما هم به آن نظر احترام می‌گذاریم. من و همکارانم بدون دخالت در کار فنی فدراسیون فوتبال، هر کمکی که بتوانیم انجام خواهیم داد و در کنار فدراسیون فوتبال خواهیم بود. سه بازی مهم در جام‌جهانی داریم و امیدوارم کیفیت واقعی فوتبال ایران به بهترین شکل به نمایش در آید.

وی گفت: برای سیستم VAR هم مشورت‌های امنیتی گرفتیم چون اتفاقاتی در حال رخ دادن بود که ما چندان از آن اطلاع نداشتیم، به ما مشورت‌های امنیتی داده شد و موجب صرف نظر کردن ما از ادامه پرونده شد. اخیراً دو جلسه خوب با سرپرست فدراسیون فوتبال داشتم که در خصوص حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، زیرساخت‌ها و ... صحبت کردیم. ماجدی به من گفت که چند شرکت خوب که می‌توانند تکنولوژی VAR را پیاده کنند، وجود دارد. باید شرکت‌ها را بررسی و انتخاب نهایی انجام شود و اگر توافقات صورت بگیرد و مشکلی نباشد ما از نیمه دوم فصل جاری می‌توانیم از VAR استفاده کنیم.

وزیر ورزش و جوانان که میهمان برنامه «صف اول» از شبکه خبر بود، همچنین در خصوص تبلیغات محیطی نیز گفت: یکی از قول‌هایی که رئیس جمهور داده بود مربوط به همین موضوع است. قبل از انتخابات ریاست جمهوری درخواست شد که باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس به مردم واگذار شوند که این اتفاق عملیاتی شد؛ در شهریورماه هم بخش دوم واگذاری ها استارت خواهد خورد. همیشه روال بود که مبلغی با سازمان لیگ بسته می‌شد اما باشگاه استقلال پیش قدم شد و درخواست کرد که تبلیغات محیطی به باشگاه واگذار شود. همین شرایط برای پرسپولیس هم صورت گرفت. امسال هم برخی باشگاه‌های ترجیح دادند که درآمد تبلیغات محیطی بر عهده سازمان لیگ باشد، چون اعتقاد داشتند که به اندازه سرخابی‌ها درآمد ندارند.

وی در پایان در خصوص اداره فدراسیون‌ها توسط سرپرست، گفت: انتخابات دوچرخه سواری و ژیمناستیک کمی طولانی شده است. با هماهنگی‌های انجام شده مقدمات این دو انتخابات آماده شده و تلاش ما این است که فدراسیون‌ها به دوره سرپرستی نرسند، اما گاهی ساز و کارها فراهم نمی‌شود و ناچار به اداره فدراسیون‌ها با سرپرست هستیم.

نظرات بینندگان