arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۸۹۰۵۴
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۷ - ۱۵ مرداد ۱۴۰۱

رسانه هندی: وزیر دفاع و وزیر خارجه طالبان اقامتگاه الظواهری را به آمریکا لو داده بودند

یک رسانه هندی مدعی شد که «ملا یعقوب» وزیر دفاع دولت موقت طالبان احتمالا محل سکونت ایمن الظواهری سرکرده القاعده در افغانستان را به آمریکا افشا کرده است. این رسانه همچنین در ادامه نوشت که امیرخان متقی، وزیر خارجه دولت موقت طالبان نیز از جمله افرادی است که این امکان وجود دارد که محل اختفای الظواهری را به مقامات آمریکا داده باشد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: یک رسانه هندی مدعی شد که «ملا یعقوب» وزیر دفاع دولت موقت طالبان احتمالا محل سکونت ایمن الظواهری سرکرده القاعده در افغانستان را به آمریکا افشا کرده است.

شبکه سی‌ان‌ان 18 هند در گزارش خود مدعی شده که این احتمال وجود دارد به دلیل اختلافات داخلی ملایعقوب که اخیر به قطر سفر کرده، محل اختفای ایمن الظواهری سرکرده القاعده را در اختیار دولت آمریکا قرار داده باشد.

این رسانه همچنین در ادامه نوشت که امیرخان متقی، وزیر خارجه دولت موقت طالبان نیز از جمله افرادی است که این امکان وجود دارد که محل اختفای الظواهری را به مقامات آمریکا داده باشد.

سی‌ان‌ان 18 در گزارش خود افزوده که سرکرده القاعده در کراچی پاکستان حضور داشته و از طریق مرز چمن وارد افغانستان شده است و تنها شبکه حقانی از این سفر اطلاع داشته و حتی مقامات ارشد طالبان از جمله نخست وزیر دولت موقت نیز از این خبر اطلاعی نداشته است.

این در حالی است که منابع مطلع آمریکایی گفته بودند که سرکرده سازمان تروریستی القاعده در خانه یکی از دستیاران ارشد وزیر امور کشور طالبان هدف قرار گرفت و از موشک «هِل‌فایر» برای این حمله استفاده شد.

اما سهیل شاهین رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر با بیان اینکه تاکنون جزییاتی از کشته شدن سرکرده القاعده در جریان حمله هواپیمای آمریکایی در کابل وجود ندارد، تاکید کرد که حکومت سرپرست در افغانستان درحال بررسی این ادعای واشنگتن است.

این رسانه هندی در پایان گزارش داده است که هر چند اسامه بن لادن در یک مکان نامعلوم در پاکستان کشته شد، اما جانشین وی در حالی که در یکی از مناطق مرفه نشین کابل حضور داشته توس نیروهای آمریکایی به هلاکت رسید.

این در حالی است که ملایعقوب در روز حمله آمریکا به کابل، در مصاحبه خود با یک روزنامه آمریکایی، از ضرورت ایجاد قانون اساسی در افغانستان سخن گفته است.

ملایعقوب در مصاحبه به خبرگزاری ان‌پی‌آر گفت: تاکنون تصمیمی درباره نوع حکومت در آینده گرفته نشده است و دولت موقت ادامه خواهد داشت و قدمهای بعدی براساس شرایط افغانستان گرفته خواهد شد.

وزیر دفاع طالبان درباره آموزش دختران نیز گفت: این موضوع برای ما بسیاری بااهمیت است و امیدوارم به زودی اتفاقات خوبی در این زمینه رخ دهد.

 

نظرات بینندگان