arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۸۹۶۰۱
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۷ - ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

عضو هیئت رئیسه مجلس: براساس قانون، کالاهای اساسی باید به قیمت شهریور ۱۴۰۰ به دست مردم برسد

علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس درباره درخواست دولت مبنی بر تغییر قانون بودجه امسال درخصوص حذف عبارت مربوط به تامین کالا‌های اساسی به قیمت شهریور ۱۴۰۰، گفت: دولت باید یارانه را به انتهای زنجیره مصرف پرداخت کند و مصوبه مجلس درباره تامین کالا‌های اساسی روشن است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

باشگاه خبرنگاران: علیرضا سلیمی گفت: باید به قانون مجلس عمل شود؛ اینکه استدلال دولت برای حذف قیمت شهریور ۱۴۰۰ چیست، هنوز مشخص نیست.

عضو هیئت رئیسه مجلس درباره درخواست دولت مبنی بر تغییر قانون بودجه امسال درخصوص حذف عبارت مربوط به تامین کالا‌های اساسی به قیمت شهریور ۱۴۰۰، گفت: دولت باید یارانه را به انتهای زنجیره مصرف پرداخت کند و مصوبه مجلس درباره تامین کالا‌های اساسی روشن است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اکنون دولت باید قضاوت کند که آیا قیمت کالا‌ها با نرخ شهریور ۱۴۰۰ برابر است یا نه، افزود: براساس قانون، کالا‌های اساسی باید به قیمت شهریور ۱۴۰۰ به دست مردم برسد؛ حال یا دولت باید قیمت‌ها را مدیریت کند یا یارانه پرداختی به اندازه مابه‌التفاوت مذکور باشد که فشار مضاعفی به مردم تحمیل نشود.

وی با بیان اینکه حذف عبارت قیمت شهریور ۱۴۰۰ موجب نگرانی می‌شود، اضافه کرد: در مصوبه مجلس تامین کالا‌های اساسی با مکانیزم کالابرگ الکترونیک آمده این در حالی است که دولت اکنون یارانه نقدی پرداخت می‌کند که باید ساختار و زیرساخت موردنیاز برای استفاده از سازوکار کالابرگ الکترونیک به موقع فراهم می‌شد تا با مشکل مواجه نشویم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه نقدینگی که به واسطه پرداخت یارانه نقدی وارد جامعه می‌شود، تورم زا است، ادامه داد: اکنون سازمان برنامه و بودجه اعتبارات مربوط به پروژه‌های عمرانی را پرداخت نمی‌کند، در موضوع حقوق و مزایا سخت‌گیری‌هایی انجام می‌دهد و پروژه‌های عمرانی جدیدی تعریف نمی‌کند تا نقدینگی بیشتری تزریق نشود حال آنکه به دلیل تامین نشدن زیرساخت‌های مناسب یارانه ۳۰۰ یا ۴۰۰ تومانی که نقدی و توزم زا است، پرداخت می‌کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پرداخت یارانه نقدی تورم‌زا است و افرادی که الفبای علم اقتصاد را بلد باشند نیز این موضوع را می‌دانند، تصریح کرد: باید به قانون مجلس عمل شود؛ اینکه استدلال دولت برای حذف قیمت شهریور ۱۴۰۰ چیست، هنوز مشخص نیست

نظرات بینندگان