کد خبر: ۶۹۰۰۶۷
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۱ - ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

ترامپ: اوباما هم اسناد محرمانه اتمی را نگه می‌داشت

رئیس‌جمهور سابق آمریکا سلف خود را به انجام همان کاری متهم کرد که ظاهراً دلیل یورش ماموران اف‌بی‌آی به اقامتگاهش بوده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: رئیس‌جمهور سابق آمریکا سلف خود را به انجام همان کاری متهم کرد که ظاهراً دلیل یورش ماموران اف‌بی‌آی به اقامتگاهش بوده است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا پس از یورش اف‌بی‌آی به خانه‌اش در فلوریدا در هفته گذشته که ظاهراً به دنبال اسناد طبقه‌بندی شده مربوط به تسلیحات اتمی بودند، استانداردهای دوگانه در کشورش را محکوم کرد.

ترامپ استدلال کرد که سلف او، باراک اوباما هنگام خروج از کاخ سفید، «حدود ۳۳ میلیون صفحه اسناد که بسیاری از آن‌ طبقه‌بندی شده بود، از جمله برخی مرتبط با اتمی را بدون حتی زمزمه اعتراض پلیس فدرال» با خود خارج کرد.

به گزارش «راشا تودی»، ترامپ در بیانیه‌ای که برای پیروانش منتشر کرد، گفت: رئیس‌جمهور باراک اوباما ۳۳ میلیون صفحه از اسناد را نگهداری می‌کرد که بسیاری از آن‌ طبقه‌بندی شده بود. چه تعداد از آن‌ مربوط به هسته‌ای بود؟ بسیاری از آن‌ها!».

اف‌بی‌آی دوشنبه به ملک ترامپ در فلوریدا یورش برد، تجربه‌ای که او آن را «حمله» و «سلاح‌سازی سیستم قضایی» توصیف کرد. ترامپ خواستار انتشار تمام اسنادی شده که اجازه تفتیش منزلش را می‌دهد و شخصاً توسط «مریک گارلند» دادستان کل ایالات متحده تایید شده است.

به گزارش راشا تودی، در خصوص ادعای تصاحب اسناد طبقه‌بندی شده توسط اوباما، اداره بایگانی و سوابق ملی آمریکا جمعه مسئولیت «حفاظت انحصاری قانونی و فیزیکی سوابق ریاست‌جمهوری اوباما» را بر عهده گرفت و مدعی شد که ۳۰ میلیون صفحه از «سوابق طبقه‌بندی نشده» را به یک مرکز این نهاد در منطقه شیکاگو منتقل کرده، در حالی که موارد طبقه‌بندی شده رئیس‌جمهور پیشین را در منطقه واشنگتن دی سی نگهداری می‌کند. اداره بایگانی و سوابق ملی آمریکا مدعی شد که اسناد طبقه‌بندی نشده در نهایت در یک کتابخانه ریاست‌جمهوری در شیکاگو نگهداری خواهد شد.

بامداد سه‌شنبه ۱۸ مرداد پلیس فدرال (اف‌بی‌آی) در اقدامی بی‌سابقه علیه یک رئیس‌جمهور سابق آمریکا به عمارت ترامپ در فلوریدا یورش برد و اسنادی را ضبط کرد. ترامپ و جمهوری‌خواهان در واکنش، دولت بایدن و دموکرات‌ها را به تبدیل کردن نهادهای مجری قانون به سلاحی در برابر احزاب سیاسی مخالف متهم کردند.

ماموران اف‌بی‌آی در کل، ۱۱ مجموعه سند را از خانه ترامپ ضبط کردند که برخی از آن‌ها با عنوان فوق‌محرمانه و حساس طبقه‌بندی شده بود و ترامپ را در مظان اتهام نقض قانون جاسوسی قرار داده است. یورش اف‌بی‌آی به محل اقامت ترامپ بار دیگر اختلافات حزبی را در آمریکا به اوج رسانده و هشتگ جنگ داخلی را در این کشور داغ کرده است (جزئیات بیشتر).

نظرات بینندگان