کد خبر: ۶۹۰۳۴۳
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۲۲ - ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

زیان ۱۵ هزار تومانی مرغداران در فروش هر کیلو مرغ

مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: با افزایش هزینه‌های تولید، قیمت کنونی هر کیلو مرغ زنده با نرخ تمام شده اختلاف معناداری دارد. وی گفت: با توجه به هزینه‌های بالای تولید، حداقل قیمت تمام شده هر کیلو مرغ زنده بالای ۴۹ هزار تومان است که بواسطه نبود کشش بازار، مرغداران در فروش هر کیلو مرغ ۱۵ هزار تومان زیان می‌کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

باشگاه خبرنگاران: مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: با افزایش هزینه های تولید، قیمت کنونی هر کیلو مرغ زنده با نرخ تمام شده اختلاف معناداری دارد.

آقای محمدعلی کمالی سروستانی گفت:با توجه به هزینه های بالای تولید، حداقل قیمت تمام شده هر کیلو مرغ زنده بالای ۴۹ هزار تومان است که بواسطه نبود کشش بازار، مرغداران در فروش هر کیلو مرغ ۱۵ هزار تومان زیان می کنند.

به گفته او، در شرایط کنونی که عرضه بیش از تقاضاست، دولت با قیمت های حمایتی باید اقدام به جمع آوری مرغ مازاد، تسهیل صادرات و پرداخت مشوق صادراتی جهت پایداری تولید کند.

کمالی سروستانی می گوید: گرچه در تیرماه برآوردها حاکی از آن بود که جوجه ریزی به حدود ۱۰۶ تا ۱۰۷ میلیون قطعه برسد، اما این‌میزان‌محقق نشد که با این وجود پیش بینی می شود جوجه ریزی مرداد به ۸۱ تا ۸۲ میلیون قطعه برسد.

مشاور اتحادیه مرغداران‌گوشتی گفت: طبق روال همه ساله در شهریور تقاضا برای خرید مرغ بواسطه تخصیص بخشی از درآمدهای خانوار به بازگشایی مدارس کاهش می یابد که این‌موضوع می تواند اثر منفی در بازار داشته باشد.

بررسی های میدانی نشان می دهد که قیمت کنونی هر کیلو مرغ ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان، ران‌ مرغ ۴۸ تا ۵۳ هزار تومان، سینه ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار تومان و فیله مرغ ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تومان است که همچنان مرغ کمتر از نرخ مصوب در بازار عرضه می شود.

بسیاری از کارشناسان صنعت مرغداری براین باورند که با اصلاح نظام یارانه و نزدیک شدن نرخ نهاده دامی به بازار آزاد، قیمت‌گذاری دستوری معنایی ندارد و تنها دولت در راستای حمایت از مرغداران‌ قیمت خرید حمایتی باید اعلام کند که به رغم‌توافق نرخ ۴۹ هزار تومان به ازای خرید هر کیلو مرغ از مرغدار، اما تاکنون پشتیبانی امور دام با این‌ نرخ خرید نکرده است.

 

نظرات بینندگان