arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۹۰۴۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۰۱ - ۱۸ تير ۱۳۹۱

وقتی آمار آقای وزیر با معاونش تناقض دارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

با به پایان رسیدن نمایشگاه کتاب وزیر ارشاد و معاون فرهنگی وی آمارهای مختلفی از میزان فروش و تعداد حضور یافتگان در نمایشگاه کتاب ارائه دادند. حال سوال اینجاست که کدامیک از این آمار‌ها به واقعیت نزدیک‌ترند.

به گزارش انتخاب به نقل از فارس: بهمن دری معاون فرهنگی وزیر ارشاد در تاریخ 16 تیر 1390 رییس نمایشگاه کتاب تهران گفت: نتایج نظرسنجی‌های روزانه طی ایام نمایشگاه نشان می‌دهد که در مقایسه با جمعیت کشور حدود 7 درصد جمعیت ایران شامل (3 درصد تهران و 4 درصد شهرستان‌ها) ضمن بازدید از نمایشگاه بیش از 180 میلیارد تومان کتاب خریداری نموده‌اند که به طور میانگین سهم خرید هر نفر در این خصوص 110 هزار و هفتصد تومان بوده است.

دری افزود: طبق آمار موجود 85 و 8 دهم درصد از بازدیدکنندگان هدف از حضورشان در نمایشگاه را صرفاً برای خرید کتاب عنوان نموده‌اند و مطالعات آنان ارزیابی کرده‌اند و 92 و 2 دهم درصد از بازدید کننده‌گان از بازدیدشان در نمایشگاه ابراز رضایت نموده‌اند.

یک آمار دیگر از آقای معاون

این آمار در حالی است که خود آقای دری 23 خرداد 91 در نشست تقدیر از دست اندر کاران نمایشگاه کتاب اعلام کرده بود: میزان فروش کتاب در نمایشگاه امسال تهران 150 میلیارد تومان بوده است که این رقم در مقایسه با آمار سال قبل 25 میلیارد تومان کاهش را نشان می‌دهد.

وزیر ارشاد: مردم 25هزار تومان خرید کردند

حالا این را مقایسه کنید با آمارهایی که آقای حسینی وزیر ارشاد در اختتامیه نمایشگاه کتاب تهران (23 اردیبهشت 91) ارائه داد: میانگین خرید افراد در نمایشگاه امسال کتاب تهران 25 هزار و 300 تومان بوده است و70 درصد بازیدکنندگان از بازدید خود ابراز رضایت کردند.

بهمن دری: بازدید 6میلیون نفر از نمایشگاه کتاب

از طرف دیگر آقای دری 26 اردیبهشت اعلام کرد: با بررسی‌های به عمل آمده و شمارش‌های صورت گرفته در مبادی ورودی نمایشگاه و اطلاعات نهاد‌های شهری اعم از مترو، اتوبوسرانی و تاکسیرانی و گزارشهای پارکینگهای نمایشگاه بیش از6 میلیون و 200 هزار نفر از نمایشگاه امسال بازدید کردند.

تناقض در آمار وزیر ارشاد و معاونش

حالا با یک ضرب و تقسیم ساده این ارقام را محاسبه می‌کنیم و نتایج را بار دیگر بررسی می‌کنیم:

اگر 180 میلیارد تومان را تقسیم بر 6 میلیون و 200 هزار نفر بازدید کننده تقسیم کنیم می‌شود: 29 هزار تومان یعنی هر بازدیدکننده به طور میانگین 29 هزار تومان کتاب خریدند نه 110 هزار و 700 تومان.

اگر 150 میلیارد تومان، آمار قبلی آقای دری را بر 6 میلیون و 200 هزار نفر بازدید کننده تقسیم کنیم می‌شود: 24 هزار و 93 تومان می‌شود یعنی هر بازدیدکننده به طور میانگین 24 هزار و 93 تومان کتاب خریدند نه 110 هزار و 700 تومان.

اگر به گفته آقای دری هر بازدید کننده به طور میانگین 110 هزار و 700 تومان کتاب خریده‌اند و این عدد را ضرب در 6 میلیون و 200 هزار نفر کنیم می‌شود: 686 میلیارد و 340 میلیون تومان نه 180 میلیارد تومان.

اگر به گفته آقای حسینی هر بازدیدکننده به طور میانگین 25 هزار و 300 تومان کتاب خریده باشند، این عدد را ضرب در 6 میلیون و 200 هزار بازدید کننده کنیم می‌شود: 156 میلیارد و 860 میلیون تومان که این عدد میزان فروش نمایشگاه کتاب بوده است.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
متين
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۵:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۸
0
0
يك محاسبه جالبتر اين كه با توجه به امارهاي اعلام شده ٤٥٠٠ ناشر در تمام بخشهاي داخلي و خارجي در نمايشگاه ٢٥ شركت كرده اند كه بر اساس ١٥٠ ميليارد ميانگين خريد سهم فروش هر ناشر ٣٣ ميليون تومان خواهد بود!!!!
در حالي كه بيش از ٩٠ درصد ناشران زير ٨ ميليون فروش داشتند!
البته اينها كه چيزي نيست كافيست سخنان اقاي دري در همان مراسم تجليل از دست اندركاران نمايشگاه ٢٥ را بخوانيد تا بيشتر با متولي فرهنگي كشور اشنا شويد و ببينيد سرنوشت كتاب و كتابخواني كشور دست كيست !!!!!
نظرات بینندگان