arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۹۰۴۶۳
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۶ - ۲۵ مرداد ۱۴۰۱

۷۵ درصد رتبه‌های برتر کنکور از مدرسه سمپاد/ شهریه مدارس سمپاد چقدر است؟

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان گفت: ۷۵ درصد رتبه‌های برتر کنکور از مدارس سمپاد هستند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان گفت: ۷۵ درصد رتبه‌های برتر کنکور از مدارس سمپاد هستند.

 الهام یاوری درباره چگونگی شکل‌گیری مدارس سمپاد اظهار کرد: این سازمان در سال 1397 با دستور رهبر انقلاب احیا و در سال 1398 اساسنامه آن ابلاغ شد و در سال 1399 اولین رئیس سازمان شروع به فعالیت کرد.

وی افزود: سه هدف داریم که شامل تعلیم و تربیت متوازن، فراگیر و با کیفیت است تا گسترش چتر خدمات آن به خارج از سمپاد برسد.

رئیس سازمان استعدادهای درخشان درباره اهداف کوتا‌ه مدت و بلند این برنامه توضیح داد: برنامه‌های کوتاه‌مدت دو ساله از سال 99 آغاز شد و تا مهر امسال پیش‌بینی شده است که شامل سازمان‌سازی و نیروسازی از سمپاد برای دانش‌آموزان، اولیا و مربیان و جامعه است، برنامه دو ساله دوم نیز شامل ارزیابی مدارس و مدیران، برقراری انضباط مالی، شفاف‌سازی در آن و توانمندسازی نیروهای صف است.

وی با بیان اینکه امسال شاهد موفقیت و حضور دانش‌آموزان از مناطق دورتر در کنکور بودیم. دانش‌آموزان سمپاد فعالیت‌های چند ساحتی دارند، به عنوان مثال بیش از 5 هزار دانش‌آموز سمپادی در المپیادهای ورزشی حضور داشتند، در زمینه مهارت‌بخشی به نیروها و توانمندسازی و در نهایت چهره‌سازی تلاش‌هایی صورت گرفته که اقدامات هویتی برای دانش‌آموزان انجام شده است.

یاوری دامه داد: سمپاد محلی برای تجمیع افراد مستعد برای اثرگذاری در فضای تمدنی کشور و تمدن اسلامی است تا با استفاده از همکاری و شبکه‌سازی با یکدیگر به هدف حل مسئله برسند.

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان عنوان کرد: شعار"هر نیاز کشور؛ یک سمپادی آماده اثرگذاری" برای دانش‌آموزان سمپادی طراحی شده است.

75 درصد رتبه‌های برتر کنکور سمپادی هستند

وی به سهم دانش‌آموزان سمپاد در المپیادهای علمی اشاره کرد و گفت: این سهم در رتبه‌های یک و دو رقمی، حدود 75 درصد است. آمار امسال برای رتبه‌های دیگر را نداریم اما سال گذشته در 3 رقمی، سهم دانش‌آموزان سمپاد در کنکور حدود 75 درصد بود. 

وی با اشاره به اینکه قرار است که رقابت از سطح دانش‌آموز به سطح مدارس برسد، بر این اساس باید در مناطق دوردست براساس نتایجی که به دست آمده برای بهبود وضعیت اقدام شود، مطرح کرد: همچنین می‌توانیم گسترش چتر برنامه‌های علمی و پایش را با پیشرفت‌های خوب شهرستان‌ها در دو سال اخیر مرتبط دانست.

یاوری ادامه داد: لیستی از برنامه‌ها را برای مدارس غیر از استعدادهای درخشان طراحی کردیم که در این راستا ویدئوهای آموزشی کل کلاس‌ها را برای سایر مدارس قرار دادیم.

تحصیل رایگان مدارس سمپاد برای کدام گروه؟

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان افزود: همچنین طرحی برای ثبت‌نام دانش‌آموزان تحت پوشش کمیته امداد داریم، حضور این دانش‌آموزان در مدارس سمپاد 1.8 برابر شده است و می‌توانند رایگان در این مدارس تحصیل کنند. 

شهریه مدارس سمپاد چقدر است؟

وی درباره شهریه مدارس سمپاد عنوان کرد: 700 مدرسه سمپاد داریم که نیمی دخترانه و نیمی پسرانه است و 120 هزار نفر در این مدارس تحصیل می‌کنند؛ هر ساله 300 هزار نفر با هم رقابت می‌کنند که 30 هزار نفر پذیرفته می‌شوند. در مدارس حق ثبت گرفته می‌شود که نیمی از شهریه مدارس هم‌طراز خودش است. مثلا در تهران برای دوره دبیرستان 50 میلیون تومان شهریه دریافت می‌شود که 10 میلیون تومان در مدارس سمپاد دریافت می‌کنیم

یاوری با بیان اینکه تخفیف هم برای دانش‌آموزان پیش‌بینی شده است که البته توسط انجمن اولیا و مربیان و با حفظ کرامت دانش‌آموزان است، گفت: یک‌سوم دانش‌آموزان از تخفیف با درصد مختلف استفاده می‌کنند. هیچ استعداد درخشانی نباید به دلایل اقتصادی از تحصیل در سمپاد محروم بماند. اگر خلاف این موضوع مطرح شد، شکایت کنند تا رسیدگی شود؛ در سال 1400 حدود 74 درصد از دانش‌آموزان کمتر از 3 میلیون حق ثبت می‌دهند. 

یاوری تصریح کرد: حتما سمپاد دولتی است و تابع قوانین دولتی است؛ اگر کسی می‌گوید دولتی نیست، تعریفش را بگوید.

نظرات بینندگان