کد خبر: ۶۹۰۶۶۷
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۲۳ - ۲۶ مرداد ۱۴۰۱

اردوغان راهی اوکراین می شود

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه برای بررسی موضوع صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه فردا (پنجشنبه) راهی این کشور می‌شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه برای بررسی موضوع صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه فردا (پنجشنبه) راهی این کشور می‌شود.

به گزارش  تارنمای اینترنتی نهاد ریاست جمهوری ترکیه، سفر اردوغان یک روزه بوده و به دعوت ولودیمیر زلنسکی برای حضور در دیدار سه جانبه با حضور آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد انجام خواهد گرفت.

براساس اعلام نهاد ریاست جمهوری ترکیه، این نشست سه جانبه با هدف حفظ سازوکار توافق استانبول برای صادرات غلات اوکراین به بازارهای جهانی و پایان دادن به جنگ روسیه علیه اوکراین از طرق سیاسی صورت می گیرد.

براساس این گزارش، اردوغان در این سفر همچنین با همتای اوکراینی خود درخصوص جوانب مختلف روابط آنکارا و کی‌یف و روابط راهبردی دو کشور بحث و گفت وگو خواهد کرد.

سفر اردوغان ساعاتی پس از سفر گوترش به اوکراین انجام می شود.

دبیر کل سازمان ملل عصر چهارشنبه برای دیدار با رهبران اوکراین و ترکیه وارد شهر لویو اوکراین شد.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد روز سه شنبه به وقت محلی اعلام کرد که گوترش روز پنجشنبه در شهر لویو با روسای جمهوری اوکراین و ترکیه دیدار و گفتگو خواهد کرد.

به گفته سخنگوی سازمان ملل، گوترش روز جمعه از بندر اودسا در اوکراین بازدید خواهد کرد. بندر اودسا یکی از سه بندری است که به عنوان بخشی از ابتکار غلات دریای سیاه استفاده می شود.

دبیر کل سازمان ملل همچنین از مرکز هماهنگی مشترک اجرای طرح ابتکار غلات در استانبول بازدید خواهد کرد.

سخنگوی سازمان ملل ادامه داد که دبیر کل این نهاد بین المللی در دیدار با زلنسکی درباره اوضاع در نیروگاه هسته‌ای زاپاروژیا و نیز یافتن راه حل سیاسی برای درگیری با روسیه گفتگو خواهد کرد.

نظرات بینندگان