کد خبر: ۶۹۰۷۱۹
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۳ - ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

آمریکا: در حال بررسی پرونده فعال زن عربستانی محکوم به ۳۴ سال حبس هستیم

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، واشنگتن در حال بررسی پرونده سلمی الشهاب، زن عربستانی فعال در حوزه حقوق زنان است که در عربستان به ۳۴ سال زندان محکوم شده است. ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: استفاده از حق آزادی بیان برای دفاع از حقوق زنان هرگز نباید جرم‌انگاری شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، واشنگتن در حال بررسی پرونده یک زن عربستانی فعال در حوزه حقوق زنان است که در عربستان به ۳۴ سال زندان محکوم شده است.

به گزارش سایت النشره، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران درباره بازداشت سلمی الشهاب، دانشجوی عربستانی رشته دندانپزشکی دانشگاه لیدز انگلیس که ژانویه ۲۰۲۱ برای تعطیلات به وطنش بازگشته بود و تنها به دلیل داشتن حساب کاربری در توئیتر و دنبال کردن و بازانتشار مطالب مخالفان و فعالان حقوق بشری منتقد، توسط دادگاه عربستان به ۳۴ سال زندان محکوم شد، اظهار کرد: واشنگتن در حال بررسی پرونده سلمی الشهاب، فعال زن عربستانی است که به اتهام انتشار توییت‌هایی درباره حقوق زنان به ۳۴ سال زندان محکوم شده است.

ند پرایس در ادامه تاکید کرد: استفاده از حق آزادی بیان برای دفاع از حقوق زنان هرگز نباید جرم‌انگاری شود. آزادی بیان اصلی است که ما در سراسر جهان و در هر زمان و با هر دولتی و در هر کجا از آن حمایت می‌کنیم، ما برای دفاع از این حق اساسی که برای افراد در عربستان همانند بسیاری از کشورهای جهان حقی اصلی محسوب می‌شود، صحبت و تلاش می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا مشارکت‌های اخیر آمریکا (سفر جو بایدن، رئیس جمهور این کشور به عربستان) ریاض را در این زمینه تشویق کرده است، گفت: مشارکت ما به وضوح نشان داد که حقوق بشر در مرکز دستور کار ما قرار دارد و این مساله در دیدارهای بایدن در جده و همچنین در گفتگوی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ما با فیصل بن فرحان، همتای عربستانی‌اش و همینطور در گفتگوهای دیگر مسؤولان ارشد دولت آمریکا با همتایان سعودی‌شان وجود داشت.

وی افزود: ما نگرانی‌های سیستماتیک را نه تنها زمانی که موضوع به حقوق بشر در عربستان مربوط است، مطرح می‌کنیم بلکه در هر جایی که چنین شرایطی حاکم باشد، ابراز نگرانی کرده و موضوعاتی خاص و مواردی که توجه ما را جلب می‌کنند و نیز آنهایی که به نظر می‌رسد با حقوق مغایرت دارد، مطرح می‌کنیم.

یک دادگاه عربستانی ماه ژوئن این فعال حقوق زنان را به اتهام انتشار توییت‌هایی که موجب اخلال در نظم عمومی، بر هم زدن امنیت جامعه و ثبات کشور شدند، به شش سال حبس که اجرای سه سال از آن تعلیق شده و همچنین شش سال ممنوع السفری محکوم کرده بود.

اما دادگاه تجدیدنظر عربستان ۹ اوت تصمیم گرفت مجازات سلمی الشهاب را افزایش دهد و وی را به اتهام انتشار توییت‌هایی در حمایت از برخی مخالفانی که سعی در بر هم زدن ثبات این کشور داشتند، به ۳۴ سال زندان و ۳۴ سال ممنوع السفر شدن محکوم کرد.

این دادگاه در حکم جدید اعلام کرد که شواهد معتبری دال بر اینکه متهم هرگز هیچ یک از این جرائم را تکرار نخواهد کرد، وجود ندارد.

این در حالی است که الشهاب فعال برجسته‌ای محسوب نمی‌شود و حساب کاربری‌اش در توییتر حدود ۲۶۰۰ دنبال کننده دارد و توییت‌هایش درباره دفاع از حقوق زنان در عربستان بوده‌اند.

برخی سازمان‌های حقوقی حکم صادره در حق این زن عربسانی را که طولانی‌ترین حکم حبس صادر شده برای یک فعال زن در عربستان محسوب می‌شود، محکوم کردند.

نظرات بینندگان