arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۹۱۰۰۸
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۲۰ - ۲۹ مرداد ۱۴۰۱

مقر فرماندهی نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه بار دیگر هدف حمله پهپادی قرار گرفت

فرماندار شبه‌جزیره کریمه روز شنبه ۲۰ اوت از یک حمله پهپادی به مقر ستاد مشترک فرماندهی نیروی دریایی روسیه در شهر سواستوپول خبر داد. این دومین بار در یک ماه گذشته است که این مرکز نظامی مهم هدف حمله یک هواپیمای بدون سرنشین قرار می‌گیرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یورونیوز: فرماندار شبه‌جزیره کریمه روز شنبه ۲۰ اوت از یک حمله پهپادی به مقر ستاد مشترک فرماندهی نیروی دریایی روسیه در شهر سواستوپول خبر داد. این دومین بار در یک ماه گذشته است که این مرکز نظامی مهم هدف حمله یک هواپیمای بدون سرنشین قرار می‌گیرد.

میخائیل رازاووژایف، فرماندار منصوب روسیه در کریمه با انتشار پیامی در تلگرام، ضمن تائید این خبر اعلام کرد صدای انفجار بامداد یکشنبه در سواستوپول، نتیجه رهگیری و انهدام پهپاد مهاجم بوده است. به گفته این مقام ارشد محلی، سقوط هواپیمای بدون سرنشین منهدم شده «خساراتی نه چندان زیاد» در محل بر جا گذاشت. این حمله تلفات جانی از بین نظامیان نداشته است.

یک پهپاد در ۳۱ ژوئیه، روز ملی نیروی دریایی روسیه، با فرود بر سقف ساختمان مقر فرماندهی در شهر سواستوپول، اجرای برنامه گرامیداشت این روز در ناوگان نیروهای مستقر در دریای سیاه را متوقف کرد و ۵ زخمی بر جای گذاشت.


روسیه اوکراین را مسئول این حملات پهپادی معرفی می‌کند اما کی‌یف با رد این اتهام آن را مصداق رفتار تحریک آمیز مسکو توصیف می‌کند.

در دو هفته گذشته چند انبار مهمات در شبه جزیره کریمه منفجر شد. اوکراین مسئولیت این انفجارها را بر عهده نمی‌گیرد اما به نظر می‌رسد نیروهای ویژه یا نفوذی ارتش اوکراین حملات به مواضع نظامی روسیه در کریمه «اشغالی» را سازماندهی می‌کند.

روسیه با وجود تهدید شدید نسبت به پاسخ گسترده در صورت حمله به این منطقه استراتژیک، تاکنون اقدام متقابل قابل توجهی در برابر حملات یا خرابکاری‌ها در کریمه انجام نداده است.

ارتش اوکراین از حدود یک ماه پیش در مناطق اشغالی جنوبی آرایش نظامی خود را از حالت دفاعی به موضعی تهاجمی تغییر داده و به ویژه در حومه شهر خرسون، پیشروی‌هایی داشته است.


روسیه در سال ۲۰۱۴ و کمتر از ۲ ماه پس از پیروزی «انقلاب میدان» در اوکراین و سرنگونی حاکمان نزدیک به مسکو، شبه‌جزیره کریمه را با برگزاری یک رفراندوم از اوکراین جدا و به خاک خود ضمیمه کرد.

جامعه جهانی این اقدام را به رسمیت نمی‌شناسد. کی‌یف، اتحادیه اروپا و آمریکا هشدار داده‌اند که روسیه می‌خواهد برنامه مشابهی را در دو منطقه جدایی طلب در شرق اوکراین، لوهانسک و دونتسک، اجرا کند.

شبه‌جزیره کریمه پس از جنگ جهانی دوم و در زمان رهبری نیکیتا خروشچف از روسیه جدا و به خاک جمهوری سوسیالیستی اوکراین وقت ضمیمه شده بود.

نظرات بینندگان