arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۹۱۲۶۳
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۲ - ۳۱ مرداد ۱۴۰۱

میزان شیوع نارسایی و سکته‌ قلبی در فصول گرم بیشتر است

عضو هیات علمی گروه پرستاری داخلی جراحی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: میزان شیوع نارسایی و سکته‌ قلبی معمولا در فصول گرم بیشتر از فصل‌های معتدل است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

عضو هیات علمی گروه پرستاری داخلی جراحی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: میزان شیوع نارسایی و سکته‌ قلبی معمولا در فصول گرم بیشتر از فصل‌های معتدل است.

 به نقل از روابط عمومی دانشکده پرستاری و مامایی اهواز، محمد آدینه بیان کرد: در روزهای گرم، سیستم اعصاب خودمختار بدن، رگ‌ها را گشاد می‌کند، بنابراین ممکن است بازگشت خون به قلب مختل شود؛ همچنین تعریق شدید با کاهش حجم خون در گردش خون‌رسانی به اعضای بدن را کمی می‌کند، اما باید توجه داشت که بیشترین تاثیر گرما بر قلب، افزایش کار آن و افزایش ضربان قلب برای خون رسانی درست به مناطق بدن است.

وی با اشاره به اینکه در فصول گرم سال و افزایش دمای محیطی، قلب و پوست وظیفه سنگینی برای خنک‌تر کردن بدن و حفظ دمای ایده ال بدن دارند، گفت: قلب برای خون رسانی بیشتر به پوست و عرق کردن مجبور به افزایش ضربان و کار کرد خواهد بود؛ افزایش کارکرد قلب باعث افزایش فشار خون شده که در دماهای بالا این افزایش خطرناک است.

آدینه ادامه داد: بنابراین فعالیت در هوای گرم ممکن است به بدن استرس فیزیکی شدید وارد کند و برای بیماران با سابقه مشکلات قلبی مانند نارسایی قلبی یا تنگی عروق کرونری مشکل‌آفرین شود.

عضو هیات علمی گروه پرستاری داخلی جراحی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: برای افرادی که از بیماری قلبی خود خبر ندارند، به ویژه افراد مبتلا به تنگی عروق کرونر قلب، قرار گرفتن در معرض گرمای شدید و فعالیت در این شرایط می‌تواند به عنوان یک کبریت در انبار باروت باشد، چراکه در این شرایط نیاز عضله قلب به اکسیژن و خون زیاد می‌شود ولی عروق قلب که از قبل دچار تنگی و انسداد شده‌اند اجازه رسیدن خون کافی به قلب را نمی‌دهند و فرد دچار آنژین صدری یا سکته قلبی می‌شود.

وی بیان کرد: افرادی با عوامل خطر ساز مانند دیابت، فشار خون، سن بالا، چربی بالا، دارای سابقه بیماری‌ قلبی مانند مشکلات دریچه‌ای، نارسایی قلبی، آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی و سکته قبلی باید بسیار مراقب باشند.

آدینه ادامه داد: در ایام گرم سال و تابستان هر چقدر بتوانیم دمای بدن خود را در محدوده ایده‌آل نگه داریم، کمک بزرگی به قلب کرده‌ایم و می‌توانیم خطر بیماری‌های مرتبط با گرما را در خود کاهش دهیم.

عضو هیات علمی گروه پرستاری داخلی جراحی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از جمله اقدامات لازم برای کاهش تاثیر گرما بر قلب را مصرف داروهای قلبی با دُز صحیح در زمان صحیح تجویز شده توسط پزشک، نوشیدن مقدار زیاد آب یا سایر نوشیدنی‌های قلیایی، خوردن غذاهای سرد، به ویژه سالاد و میوه با محتوای آب زیاد، ماندن در منزل یا جاهای خنک، پوشیدن لباس‌ خنک، گرفتن دوش آب سرد و مراجعه به پزشک به محض احساس درد قلبی یا تنگی نفس اشاره کرد.

وی اضافه کرد: در صورت وجود نارسایی قلب از نوشیدن مایعات زیاد و مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های الکلی یا کافیین‌دار اجتناب کنید، چرا که نوشیدنی‌های مبتنی بر کافیین می‌توانند باعث از دست رفتن مایعات بیشتری از بدن شما شود. علاوه بر این، باید از تردد بی مورد و ورزش در ساعات گرم روز اجتناب کرد.نظرات بینندگان