کد خبر: ۶۹۵۵۰۷
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۲۲ - ۲۷ شهريور ۱۴۰۱

ساخت دستگاه ارزان تشخیص تغییر اندازه تومورهای سرطانی

مهندسان موسسه فناوری جورجیا و دانشگاه استنفورد در آمریکا دستگاه کوچکی مجهز به یک حسگر منعطف ساخته‌اند که می‌تواند با چسبیدن به پوست بدن انسان تغییر اندازه تومورهای سرطانی زیر جلدی را اندازه‌گیری کند.دوازده محققی که برای ساخت این دستگاه همکاری کرده‌اند، با انتشار جزئیات آن در شماره اخیر نشریه ساینس ادونسز (SCIENCE ADVANCES) اعلام کردند که این دستگاه که با باتری کار می‌کند، می‌تواند نتایج بررسی خود را با فشار دادن یک دکمه به اپلیکیشن ویژه خود در تلفن همراه هوشمند ارسال کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مهندسان موسسه فناوری جورجیا و دانشگاه استنفورد در آمریکا دستگاه کوچکی مجهز به یک حسگر منعطف ساخته‌اند که می‌تواند با چسبیدن به پوست بدن انسان تغییر اندازه تومورهای سرطانی زیر جلدی را اندازه‌گیری کند.

دوازده محققی که برای ساخت این دستگاه همکاری کرده‌اند، با انتشار جزئیات آن در شماره اخیر نشریه ساینس ادونسز (SCIENCE ADVANCES) اعلام کردند که این دستگاه که با باتری کار می‌کند، می‌تواند نتایج بررسی خود را با فشار دادن یک دکمه به اپلیکیشن ویژه خود در تلفن همراه هوشمند ارسال کند. از مزیت های این دستگاه بی‌سیم این است که فرد در زمان استفاده از آن محدودیتی در حرکت و جابجا شدن ندارد.

آنها که نام علمی فست (FAST) را برای این دستگاه در نظر گرفته‌اند، این نام را از ترکیب حروف نخست کلمات حسگر (Sensor) خودکار (Autonomous) منعطف (Flexible) اندازه‌گیری تومورها (Tumors) انتخاب کرده‌اند.

محققان سازنده دستگاه فست بر این باورند که استفاده از آن یک روش کاملا جدید، سریع، ارزان، بیسیم و دقیق برای آزمایش اثربخشی داروهای درمان سرطان است. آنها همچنین امیدوارند که ساخت این دستگاه به گشایش راه‌های جدیدی برای درمان سرطان منجر شود.

محققان هر ساله هزاران داروی بالقوه درمان سرطان را بر روی موش‌های مبتلا به تومورهای زیر جلدی آزمایش می‌کنند. تعداد کمی از این داروها به مرحله آزمایش انسانی می‌رسند و در این مرحله نیز برای یافتن نتیجه کارآیی داروها زمان زیادی تلف می‌شود. چون که فن‌آوری‌های مورد استفاده کنونی برای اندازه‌گیری پسرفت تومور‌ها در نتیجه مصرف داروها قادر به ارائه سریع نتایج نیستند و برای این کار به هفته‌ها زمان نیاز است.

منبع: یورونیوز

نظرات بینندگان