کد خبر: ۶۹۵۸۹۱
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۳ - ۳۰ شهريور ۱۴۰۱

نتانیاهو: لاپید از نصرالله وحشت کرد و از استخراج گاز کاریش منصرف شد

نتانیاهو گفت: لاپید وحشت کرد و از استخراج گاز از میدان گازی کاریش منصرف شد و اکنون می‌خواهد بدون هیچ نظارتی از جانب ما، یک میدان گازی به ارزش میلیاردها دلار را به لبنان بدهد، میلیاردها دلاری که در خدمت حزب‌الله خواهد بود تا هزاران موشک و راکت را در اختیار بگیرد، تجهیزاتی که به سمت شهرهای اسرائیل هدایت می‌شوند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی، نخست وزیر فعلی این رژیم را به تسلیم شدن در برابر حزب‌الله و واگذاری میدان گازی کاریش به لبنان متهم کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی یائیر لاپید، نخست وزیر فعلی این رژیم را به تسلیم شدن در برابر حزب‌الله لبنان و اذعان به آن متهم کرد.

وی در فیلم ویدئویی که در صفحه توییتری خود منتشر کرد، گفت: شهروندان اسرائیلی، من صحبت بسیار ناراحت کننده با شما دارم، لاپید در مقابل تهدیدات نصرالله کاملاً عقب نشینی کرده است.

وی افزود: نصرالله لاپید را تهدید کرد که اگر قبل از امضای قرارداد گازی با لبنان، میدان کاریش را عملیاتی کنیم به اسرائیل حمله خواهد کرد.

نتانیاهو در ادامه گفت: لاپید وحشت کرد و از استخراج گاز از میدان گازی کاریش منصرف شد و اکنون می‌خواهد بدون هیچ نظارتی از جانب ما، یک میدان گازی به ارزش میلیاردها دلار را به لبنان بدهد، میلیاردها دلاری که در خدمت حزب‌الله خواهد بود تا هزاران موشک و راکت را در اختیار بگیرد، تجهیزاتی که به سمت شهرهای اسرائیل هدایت می‌شوند.

وی ادامه داد: با کمک شما، در اول نوامبر، لیکود به رهبری من، دولت ضعیف و خطرناک لاپید را با یک دولت راستگرای پایدار برای چهار سال آینده جایگزین خواهد کرد. دولتی که امنیت و عزت ملی را به اسرائیل باز می‌گرداند.

روز دوشنبه عاموس یدلین، فرمانده سابق اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی گفت، این رژیم با تعیین مرزها برای دفع خطر تشدید، به نفع لبنان امتیازاتی داده است. 

همچنین رسانه‌های صهیونیستی معتقدند که این رژیم به تهدیدات دبیرکل حزب‌الله گوش فرا داده و به بهانه‌های فنی از استخراج گاز منصرف شده است.

میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان نیز پیشتر گفت: مذاکرات برای تعیین مرزهای دریایی به مراحل پایانی خود رسیده است. در این مذاکرات حقوق لبنان برای استخراج گاز و نفت تضمین می‌شود.

لبنان و رژیم صهیونیستی بر سر منطقه‌ای به مساحت ۸۶۰ کیلومتر مربع در دریای مدیترانه که دارای منابع نفتی و گازی است، اختلاف‌نظر دارند.

مذاکرات غیر مستقیم میان بیروت و تل‌آویو اکتبر ۲۰۲۰ با نظارت سازمان ملل و با هدف تعیین مرزهای دریایی میان دو طرف آغاز شده و پنج دوره برگزار شد که آخرین آنها مه ۲۰۲۱ بود.

نظرات بینندگان