arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۹۵۹۷۹
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۲۱ - ۳۰ شهريور ۱۴۰۱

۲ فضانورد عربستان با کپسول شرکت "اسپیس ایکس" به فضا می‌روند

سه منبع خبری آگاه اطلاع داده‌اند که عربستان سعودی، قراردادی را با شرکت "آکسیوم اسپیس" منعقد کرده است مبنی بر این که دو فضانورد را با کپسول فضایی شرکت "اسپیس ایکس" به "ایستگاه فضایی بین‌المللی" بفرستد. به گفته این منابع خبری، براساس این قرارداد، دو فضانورد عربستان سعودی اوایل سال آینده برای اقامت تقریبا یک هفته‌ای، با کپسول "دراگون" (Dragon) شرکت اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهند رفت. این دو فرد سعودی نخستین افرادی هستند که از عربستان با یک فضاپیمای خصوصی به فضا می‌روند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سه منبع خبری آگاه اطلاع داده‌اند که عربستان سعودی، قراردادی را با شرکت "آکسیوم اسپیس" منعقد کرده است مبنی بر این که دو فضانورد را با کپسول فضایی شرکت "اسپیس ایکس" به "ایستگاه فضایی بین‌المللی" بفرستد.

به گزارش رویترز، عربستان سعودی قصد دارد دو فضانورد را با یک کپسول فضایی شرکت "اسپیس ایکس"(SpaceX) به "ایستگاه فضایی بین‌المللی" (ISS) بفرستد تا روابط خود را با شرکت‌های فضایی خصوصی آمریکا تقویت کند.

سه منبع خبری که به طور ناشناس صحبت کردند تا درباره خدمه این ماموریت قبل از اعلام رسمی آن اطلاع دهند، گفتند که این قرارداد در اوایل سال جاری به صورت خصوصی با شرکت "آکسیوم اسپیس"(Axiom Space) امضا شد که مأموریت‌های خصوصی به فضا را با فضاپیمای آمریکایی برای پژوهشگران و گردشگران ترتیب می‌دهد و مدیریت می‌کند.

به گفته این منابع خبری، براساس این قرارداد، دو فضانورد عربستان سعودی اوایل سال آینده برای اقامت تقریبا یک هفته‌ای، با کپسول "دراگون"(Dragon) شرکت اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهند رفت. این دو فرد سعودی‌ نخستین افرادی هستند که از عربستان با یک فضاپیمای خصوصی به فضا می‌روند.

آکسیوم اسپیس هیچ اظهار نظر فوری در رابطه با این خبر نداشت. مقامات "کمیسیون فضایی عربستان صعودی"(SSC) نیز برای اظهار نظر در دسترس نبودند.

شرکت‌های خصوصی آمریکا، یک نقش کلیدی را در ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی ایفا کرده‌اند زیرا ناسا که اکنون به شدت بر بازگشت انسان به ماه تمرکز دارد، به دنبال تجاری‌سازی پرواز فضایی انسان و حضور او در مدار پایین زمین است.

این قرارداد، جدیدترین موردی است که شرکت‌هایی مانند آکسیوم اسپیس را در نقش منحصربه‌فردی از دیپلماسی قرار می‌دهد که مدت‌ها تحت سلطه سازمان‌های دولتی مانند ناسا بود.

به گفته این منابع، فضانوردان سعودی به دو آمریکایی که قبلا اعلام شده بودند، "پگی ویتسون" (Peggy Whitson)، فضانورد بازنشسته ناسا و "جان شافنر"(John Shoffner)، سرمایه‌گذار و راننده خودروهای مسابقه خواهند پیوست. این ماموریت که "Ax-۲" نام دارد، دومین پرواز فضایی خواهد بود که توسط آکسیوم اسپیس ترتیب داده می‌شود.

یک مقام آمریکایی گفت که فضانوردان خصوصی ماموریت Ax-۲ هنوز توسط هیئتی به ریاست ناسا متشکل از سهامداران و کشورهای شرکت‌کننده در ایستگاه فضایی بین‌المللی مانند روسیه، کانادا، ژاپن و "آژانس فضایی اروپا"(ESA) تایید نشده‌اند. وی افزود که این مأموریت احتمالا تأییدیه را دریافت خواهد کرد.

برای آکسیوم اسپیس و سایر شرکت‌های فضایی، قطع قرارداد با دولت‌های خارجی برای حفظ یک تجارت با محوریت قرار دادن افراد در فضا ضروری است. قرار دادن انسان در فضا برای افراد ثروتمند ماجراجو، یک امر تجملی و منبعی از اعتبار ملی و همچنین، الهام‌بخش قدرت‌های فضایی مشتاق مانند عربستان سعودی است.

آکسیوم اسپیس، نخستین ماموریت خصوصی خود به ایستگاه فضایی بین‌المللی را در ماه آوریل راه‌اندازی کرد و چهار خدمه را با کپسول دراگون شرکت اسپیس ایکس، به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاد. این شرکت اخیرا اعلام کرد که قراردادی را با ترکیه منعقد کرده است تا دو فضانورد اول این کشور را در اواخر سال ۲۰۲۳ به فضا پرتاب کند.

برنامه پرواز فضانوردان آکسیوم اسپیس، برای اهداف گسترده‌تر این شرکت به منظور استقرار ایستگاه فضایی خصوصی خود تا اواسط دهه جاری، بسیار مهم است. این شرکت قصد دارد ابتدا ماژول‌هایی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل کند و سپس بعد از بازنشستگی آزمایشگاه بین‌المللی کنونی در حدود سال ۲۰۳۰، به یک ساختار کاملا خصوصی تبدیل شود.

ارزش توافق آکسیوم اسپیس با عربستان سعودی مشخص نیست. هر صندلی کپسول دراگون در نخستین ماموریت آکسیوم اسپیس، به قیمت ۵۵ میلیون دلار فروخته شد.

منبع: ایسنا

نظرات بینندگان