arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۹۸۸۵۵
تاریخ انتشار: ۴۷ : ۱۰ - ۲۳ مهر ۱۴۰۱

امیرعبداللهیان: اگر اروپا ایران را تحریم کند، اقدام متقابل انجام می‌دهیم

وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای پرتغالی هشدار داد در صورت صدور قطعنامه یا اعمال تحریم علیه ایران از سوی اتحادیه اروپا، جمهوری اسلامی اقدام متقابل خواهد کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای پرتغالی هشدار داد در صورت صدور قطعنامه یا اعمال تحریم علیه ایران از سوی اتحادیه اروپا، جمهوری اسلامی اقدام متقابل خواهد کرد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان، ظهر جمعه ۲۲ مهر ماه تلفنی با «ژوائو گومز کراوینیو» وزیر امور خارجه پرتغال تلفنی گفت‌وگو کرد.

موضوعات مرتبط با مناسبات دوجانبه و همچنین مسائل بین‌المللی از جمله مباحث مورد گفت‌وگوی دو وزیر خارجه بود.

دو طرف در این گفتگو، با اشاره به بیش از پنج قرن روابط خوب دو کشور، بر گسترش هر چه بیشتر این روابط تاکید کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگوی تلفنی با تشریح مذاکرات صورت گرفته در نیویورک و گفتگوهای سازنده رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بر ضرورت بسته شدن پرونده‌های اتهامی آژانس علیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

امیرعبداللهیان در موضوع اوکراین نیز بار دیگر تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان سلاح برای به کارگیری در جنگ اوکراین در اختیار هیچ طرفی قرار نداده و نخواهد داد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران افزود: ما باور داریم تسلیح هر یک از طرفین بحران، باعث طولانی تر شدن جنگ خواهد شد، بنابراین به هیچ وجه جنگ را راه مناسبی نه در اوکراین و نه در افغانستان، سوریه و یمن ندانسته و نمی‌دانیم.

امیرعبداللهیان افزود: ما کشوری هستیم که در غرب و شرق با گروه‌های تروریستی مانند القاعده، جیش العدل و داعش مواجهیم. همچنین در هفته‌های اخیر شاهد ورود اسلحه از مرزهای غربی و شرقی کشور بوده‌ایم. این در حالی است که برخی کشورها در اظهاراتی مداخله جویانه موضوع اغتشاشات و فعالیت‌های تروریستی را به عنوان اعتراض تلقی کرده و در عمل باعث تحریک اغتشاشگران و تروریست‌ها می‌شوند و حتی موضوع صدور قطعنامه یا تحریم‌هایی را در نشست آتی شورای وزیران اتحادیه اروپا در دستورکار خود قرار داده‌اند که در صورت چنین اقدامی، جمهوری اسلامی ایران اقدام متقابل خواهد کرد.

وزیر امور خارجه پرتغال نیز ضمن تاکید بر پیشینه طولانی روابط خوب بین دو کشور، از مواضع و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در تداوم مذاکرات رفع ‌تحریم و به خصوص تعامل گسترده‌تر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقبال کرد.

ژوائو گومز کراوینیو همچنین خواستار تداوم همکاری‌های ایران در راستای کاهش بحران در اوکراین شد و در پایان با خانواده تمامی آسیب دیدگان حوادث اخیر از جمله نیروهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران ابراز همدردی کرد.

نظرات بینندگان