arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۹۹۴۷
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۲۳ - ۲۶ تير ۱۳۹۱

آخرین وضعیت شیخ نمر از زبان بستگانش

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بستگان شیخ نمر باقر النمر پس از ملاقات با وی در بیمارستان نظامی ظهران عربستان تاکید کردند که شیخ پس از بازداشت باوجود مجروح بودن در معرض شکنجه شدید قرار داشته و آثار کبودی بر صورت شیخ کاملا هویداست.

خبرگزاری نون نوشت: به دنبال ملاقات بستگان شیخ "نمر باقر النمر"، روحانی برجسته عربستانی که تحت فشار اعتراض‌های مردمی رژیم سعودی مجبور شد که به این ملاقات تن بدهد، تاکید کردند که شیخ پس از بازداشت باوجود اصابت گلوله در ران پا در معرض شکنجه شدید قرار گرفته و آثار کبودی در صورت شیخ کاملا عیان بوده و دندان‌هایش شکسته است.

همچنین در پی این ملاقات که در بیمارستان نظامی ظهران صورت گرفت، "حمزه الحسن"، معارض سعودی در صفحه اینترنتی خود نوشت که وضعیت جسمانی شیح نمر مساعد نیست و مقامات سعودی از بستگان شیخ خواستار آرام کردن مردم شده‌اند.

حمزه حسن نوشت که مقامات سعودی هدف خود از دادن اجازه ملاقات با شیخ نمر را آرام کردن مردم بیان کرده‌اند.

این معارض سعودی درباره شرایط ملاقات گفت که ملاقات کنندگان با شیخ اجازه صبح کردن چندان با وی را نداشتند و صحبت‌های رد و بدل شده بین آنها به چند جمله عادی و معمول و رایج محدود می‌شد.

حمزه حسن افزود:" وضعیت جسمانی شیخ اصلا رضایت بخش نیست و چهره‌اش را کبودی‌های بسیار فراگرفته و دندان‌هایش شکسته است،‌ در حالی‌که این موارد در تصاویر اولیه گرفته شده از شیخ در اولین ساعات بازداشت مشاهده نمی‌شود و این ثابت می‌کند که شیخ در اولین ساعات بازداشت در معرض شکنجه شدید قرار داشته است."

از سوی دیگر "فواد ابراهیم"،‌ معارض سعودی تاکید کرد که پرونده حقوق بشر در عربستان همچنان بسیار پیچیده است، چراکه رژیم سعودی با مفاهیم خاص و برداشت‌های ویژه‌اش از حقوق بشر در پس آن قرار دارد.

وی گفت: رژیم سعودی تاکنون به وجود زندانیان آزادی بیان در زندان‌هایش اعتراف نکرده است و بسیاری از زندانیان از جمله فعالان حقوقی و سیاسی را تروریست می‌خواند و به این ترتیب نقض‌های گسترده‌ای را در حقوق بشر مرتکب می‌شود.

فواد تاکید کرد که تمام اطلاعات موجود حکایت از آن دارد که رژیم سعودی به تنگ‌تر کردن حلقه فشار بر مردم و نقض حقوق بشر گرایش دارد و نشانه‌ای مبنی بر اینکه این رژیم با معارضان به توافق یا تسویه‌ای برسد، مشاهده نمی‌شود.

وی با انتقاد از تشدید شرایط امنیتی در عربستان نسبت به خلط برخی قضایا با یکدیگر و متهم شدن معارضان به برخی اقدامات هشدار داد و گفت: تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که نیروهای وابسته به وزارت کشور سعودی در آتش زدن دادگاه القطیف دست داشتند، در حالی‌که رژیم جوانان این منطقه را به دست داشتن در این حادثه متهم کرد.

ابراهیم به شدت سکوت جامعه بین المللی از جمله کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا در برابر این اقدامات را محکوم کرد.

شیخ نمر باقر النمر یکشنبه گذشته برابر با هشتم جولای پس از تحت تعقیب قرار گرفتن توسط نیروهای امنیتی رژیم سعودی و مورد اصابت قرار گرفتن از ناحیه ران پا ربوده شد.

از آن تاریخ تاکنون مناطق مختلف عربستان از جمله مناطق شرقی شیعه نشین این کشور صحنخ تظاهرات‌های مردمی مختلف در اعتراض به بازداشت شیخ نمر بوده است.

این اعتراض‌ها با سرکوب نیروهای امنیتی رژیم سعودی مواجه شد که بر اثر آن چهار جوان معترض عربستانی به شهادت رسیدند، شماری مجروح و شماری دیگر بازداشت شدند.

شیخ نمر از جمله برجسته‌ترین معارضان شیعی عربستان است که به انتقادهای تند و افشاگری‌هایش از خاندان سعودی در عربستان معروف است.

منبع: خبرگزاری فارس
نظرات بینندگان