arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۹۹۸۱۹
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۲۲ - ۲۹ مهر ۱۴۰۱

سازمان ملل: نامه تروئیکای اروپا درباره ادعای پهپادهای ایرانی را دریافت کردیم

سخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرد که نامه تروئیکای اروپا در مورد ادعای استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین را دریافت کرده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: سخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرد که نامه تروئیکای اروپا در مورد ادعای استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین را دریافت کرده است.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل روز جمعه به وقت محلی در جمع خبرنگاران افزود، نامه سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان درباره پهپادهای ایرانی را دریافت کردیم.

وی ادامه داد که اکنون مطلبی در این زمینه‌ نمی‌توانم بگویم به جز اینکه هرگونه اطلاعاتی را که از اعضای سازمان ملل در اختیار ما قرار گیرد، تجزیه و تحلیل می‌کنیم.

سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان با تکرار اتهام استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین اعلام کردند که سازمان ملل باید در مورد این اتهام تحقیق کند.

برخی مقامات اروپایی ادعا کرده‌اند که باید مشخص شود این اقدام روسیه و ایران نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است یا خیر.

تروئیکای اروپایی در نامه‌ای عنوان کردند: ما از تحقیقات توسط تیم سازمان ملل مسئول نظارت بر اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت استقبال می‌کنیم و آماده‌ایم از هرگونه تحقیقات فنی و بی‌طرفانه در این راستا حمایت کنیم.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه به وقت محلی نیز در جمع خبرنگاران درباره نامه اوکراین به سازمان ملل درباره این افزود: اکنون بیشتر از این نمی‌توانم بگویم که تمام اطلاعاتی را که اعضای سازمان ملل در اختیار ما قرار می‌دهند، تجزیه و تحلیل می‌کنیم.

دوجاریک افزود: گفت وگوها در جریان است. خانم رزماری دی کارلو معاون دبیر کل سازمان ملل در امور سیاسی و صلح روز گذشته گزارشی را درباره این موضوع به شورای امنیت ارائه کرد.

سخنگوی سازمان ملل همچنین گفت: اقدامات سازمان ملل متکی بر قطعنامه‌ها و دستور العمل‌ها است که یکی از این دستور العمل‌ها یادداشت رئیس شورای امنیت در سال ۲۰۱۶ است اما سازمان ملل درباره هیچ موضوعی پیشداوری نمی‌کند.

نظرات بینندگان