arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۹۹۹۴۸
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۱۹ - ۳۰ مهر ۱۴۰۱
محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه در گفت و گو با «انتخاب»:

روس‌ها با درگیر کردن ایران، می‌خواهند جلوی احیای برجام را بگیرند

قاسم محبعلی کارشناس سیاست خارجه درباره ادعای همکاری پهپادی ایران و روسیه و تاثیرش بر روند مذاکرات، بیان می‌کند که با درگیر کردن ایران در اوکراین روابط میان ایران و اروپا هم به هم می‌ریزد و اجازه تحقق برجام و رفع تحریم‌ها داده نمی شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یک کارشناس سیاست خارجه درباره ادعای همکاری پهپادی ایران و روسیه و تاثیرش بر روند مذاکرات، بیان می‌کند که با درگیر کردن ایران در اوکراین روابط میان ایران و اروپا هم به هم می‌ریزد و اجازه تحقق برجام و رفع تحریم‌ها داده نمی شود.

قاسم محبعلی در گفت و گو با «انتخاب» درخصوص تاثیر ادعای فروش پهپاد به روسیه توسط ایران، بر مذاکرات، عنوان کرد: «بخشی از اثراتش روشن شده است؛ یعنی تحریم‌های اروپایی و مواضعی که در قبال تحولات داخلی ایران گرفتند و تغییر مواضع امریکا، همه و همه آثار همراهی با روسیه است. این آثار تازه دارد روشن می‌شود. طبیعتا وقتی در کنار یک جنگ می‌ایستید، عواقبش را باید تحمل کنید.»

روس‌ها با درگیر کردن ایران، می‌خواهند جلوی احیای برجام را بگیرند

وی در واکنش به نظر برخی از کارشناسان مبنی بر اینکه روسیه اساسا نیازی به سلاح ایرانی ندارد و صرفا خواسته که ایران را در این جنگ شریک خود کند، گفت: «ممکن است، بالاخره روس‌ها در این جنگ تنها هستند و کسی از آن‌ها حمایت نکرد. طبیعی است که مثل غربی‌ها که جهان غرب را با خود متحد کردند، آن‎ها هم علاقه‌مند باشند تا دیگران را در کنار خود داشته باشند. بالاخره با درگیر کردن ایران روابط میان ایران و اروپا هم به هم می‌ریزد و اجازه تحقق برجام و رفع تحریم‌ها را نمی‌دهند.»

این کارشناس سیاست خارجی درباره احتمال فعال کردن مکانیزم ماشه، بیان کرد: «بستگی به تصمیم سیاسی اروپا و امریکا دارد. با توجه به عدم فعال شدن مذاکرات یا درصورتی که گزارشی از آژانس صادر شود که ایران را به عدم همکاری متهم کند، ممکن است این تصمیم سیاسی را که تاکنون نگرفته‌اند را بگیرند. ممکن است پرونده را به شورای امنیت ارجاع دهند که در این صورت چون بر اساس برجام و قطعنامه2231 نیازمند است قطعنامه جدید به نفع ادامه برجام صادر شود، و این دو امکان پذیر نیست، عملا برجام می‌تواند منتفی شود و تحریم‌های گذشته برگردد.»

نظرات بینندگان