arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۰۲۳۱۱
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۶ - ۱۷ آبان ۱۴۰۱

شناسایی رقیق کننده خون با کمترین احتمال ایجاد خونریزی داخلی

برای افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی، پزشکان داروهای ضد انعقاد خوراکی برای کاهش خطر سکته مغزی، که عارضه معمولی این بیماری است، تجویز می کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 مهر:برای افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی، پزشکان داروهای ضد انعقاد خوراکی برای کاهش خطر سکته مغزی، که عارضه معمولی این بیماری است، تجویز می کنند.
 
 به نقل از مدیکال نیوز، یک مطالعه مشاهده‌ای جدید نشان می‌دهد که یکی از این داروها، apixaban، با کاهش خطر یک عارضه جانبی رایج داروهای ضد انعقاد مرتبط است: خونریزی گوارشی.
 
این مطالعه چهار دارو ضد انعقاد خوراکی مختلف را مورد بررسی قرار داد که در جلوگیری از سکته مغزی به یک اندازه مؤثر هستند و برای افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی بسیار مهم است.
 
فیبریلاسیون دهلیزی، آریتمی قلبی است که در آن ضربان بطن‌های فوقانی و تحتانی قلب ناهماهنگ می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، ضربان قلب ممکن است تند شود، کُند شود یا نامنظم شود. این وضعیت با افزایش خطر سکته مغزی همراه است.
 
خط مقدم درمان توصیه شده برای فیبریلاسیون دهلیزی، مصرف یک رقیق کننده خون از چهار نوع دارو ضد انعقاد مستقیم خوراکی است: apixaban، dabigatran، edoxaban و rivaroxaban.
 
در حالی که هر چهار دارو ضدانعقاد به طور یکسان مؤثر هستند، یک مطالعه مشاهده‌ای جدید نشان می‌دهد که ممکن است یکی از آنها ایمن‌تر از بقیه باشد.
 
این مطالعه نشان داد که apixaban کمتر با خونریزی گوارشی، که یک عارضه جانبی ناشی از مصرف مکرر این نوع داروهای ضدانعقاد است، مرتبط است.
 
نظرات بینندگان