arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۰۲۶۷۵
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۱۳ - ۲۰ آبان ۱۴۰۱

رسول پناه: حساب باشگاه پرسپولیس باز است/ کاری کردند که کالدرون دیگر بازنگردد

مهدی رسول پناه مدیرعامل سابق باشگاه پرسپولیس با بیان اینکه حساب این باشگاه با شکایت او بسته نشده و اخیرا ۲۵ میلیارد تومان به این حساب واریز شده است، گفت: کاری کردند که «کالدرون» دیگر به پرسپولیس نیاید.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مهر: مدیرعامل سابق باشگاه پرسپولیس با بیان اینکه حساب این باشگاه با شکایت او بسته نشده و اخیرا ۲۵ میلیارد تومان به این حساب واریز شده است، گفت: کاری کردند که «کالدرون» دیگر به پرسپولیس نیاید.

مهدی رسول پناه مدیرعامل و رئیس سابق هیات مدیره باشگاه پرسپولیس در تازه‌ترین مصاحبه خود به بهانه شکایتش از این باشگاه برای گرفتن مطالباتش و بسته شدن حساب پرسپولیس، به مسائل مختلفی پرداخت؛ از تلاش‌ها برای برکناری «گابریل کالدرون» سرمربی سابق سرخپوشان که به گفته او این اقدام «برنامه ریزی» شده بود تا اشتباهات زیادی که در قرارداد «آنتونی استوکس» مهاجم ایرلندی وجود داشت.

بله من دندانپزشک هستم

رسول پناه در ابتدا با تایید اینکه دندانپزشک است، در خصوص حضور بی ارتباطش در فوتبال و پرسپولیس گفت: مگر مدیران فوتبالی که ۳۰ سال تجربه داشتند چه کار کردند؟ این همه مدیر فوتبالی داشتیم. البته همه را نمی گویم. بعضی‌ها هم زحمت کشیدند.

دلیل اختلاف با مدیرعامل پرسپولیس

وی در پاسخ به این سئوال که چه عملکرد قابل دفاعی در پرسپولیس دارد؟ اظهار کرد: موقعی که وارد هیات مدیره پرسپولیس و وارد متن باشگاه شدم، تمام سلسله مراتب را طی کردم. در جریان تمام مسائل قرار داشتم. وقتی رئیس هیات مدیره بودم با مدیرعامل به مشکل خوردم که به این خاطر بود که پرسپولیس باید قانونی عمل کند. وقتی وارد پرسپولیس شدم بخصوص وقتی سرپرست شدم، به بحران شدید پرونده‌های داخلی و خارجی خوردیم و با یک امتیاز، تیم چهارم جدول بودیم. وقتی مدیرعامل شدم، تمام شرایط را می‌دانستم. نگفتم میراث دار -بدهی‌ها- هستم. البته که هیات مدیره قوی هم داشتیم.

به سلطانی‌فر گفتم زیر قرارداد کارگزار بزنیم

مدیرعامل سابق پرسپولیس ادامه داد: کارگزاری داشتیم که متاسفانه قراردادی بسته بود و انگیزه درآمدزایی نداشت. اختلاف ما آنجا شروع شد. وظیفه کارگزار این بود که پول بدهد. به سلطانی فر -وزیر وقت ورزش- گفتیم این‌طور نمی‌شود و باید پولی به باشگاه واریز کنید در حالی که شرایط واریز پول نبود. گفتم اگر من بخواهم سرپرست بشوم، اجازه بدهید قرارداد کارگزاری را اصلاح کنیم یا زیر این قرارداد بزنیم. اعضای هیات مدیره با اختیار خودشان این را پیگیری کردند و مبلغ ۱۱۰ میلیارد تومان قراردادی بستیم که در مطبوعات گفتند ترکمن چای است اما تا ریال آخرش را دادند. آیا در تاریخ پرسپولیس چنین قراردادی بوده است؟

تنها سالی بود که پرسپولیس به درآمدزایی رسید

رسول پناه تاکید کرد: در دوره مدیریتی، مالکیت دو ورزشگاه را به نام خودمان کردیم یکی شهدای گمنام و یکی درفشی فر. در قرارداد بازیکنان ۲۵ میلیارد کم کردیم. تیم را تا فینال آسیا بردیم. پاداش‌ها و قراردادها را دادیم. طبق گزارش سازمان خصوصی سازی، تنها سالی بود که پرسپولیس به درآمدزایی رسید. از ۱۳ پرونده خارجی، هشت تا را بستیم به ویژه پرونده برانکو ایوانکوویچ.

حساب پرسپولیس بسته نشده است

وی در خصوص بسته شدن حساب پرسپولیس و اینکه به خاطر هزینه‌هایی که شما انجام دادید و شکایتتان این اتفاق افتاده است، گفت: خیر. مدیرعامل پرسپولیس اظهاراتی کرده و گفته «شنیده‌ام و نمی دانم». این اظهارات بی پایه و اساس است. حساب پرسپولیس قابل بستن و مسدود شدن نیست. ایشان نیامد حداقل یک استعلام از بخش حقوقی کند که این حساب قابل انسداد است یا نه. کسانی که شکایت می‌کنند، مثلاً مبلغ ۱ میلیارد تومان، این مبلغ در حساب توقیف می‌شود ولی حساب باز است.

واریز ۲۵ میلیارد تومان به حساب پرسپولیس

مدیرعامل سابق پرسپولیس با تاکید مجدد بر باز بودن حساب این باشگاه، افزود: اخیراً ایرانسل مبلغ ۲۵ میلیارد واریز کرده و به بازیکنان -پرسپویس- داده‌اند که از همین حساب بوده است. نمی دانم چرا می‌گویند من حساب باشگاه را بسته‌ام.

موافق واگذاری باشگاه بودم اما به شکل صحیح

رسول پناه درباره نامه‌ای که پیش از واگذاری استقلال و پرسپولیس داده و برای خصوصی سازی این دو باشگاه اعلام مخالفت کرده بود، یادآور شد: ما خودمان موافق واگذاری هستیم ولی به شکل صحیح. این شکل صحیحی نیست. نامه زدیم و گفتیم هم اندیشی کنید و مدیران را دعوت کنید ولی بعد از آنکه کارشان را انجام دادند، اقدام کردند. «نوش دارو بعد از مرگ سهراب» بود.

سند تحول دولت؛ بهترین راهکاری واگذاری استقلال و پرسپولیس

وی با بیان اینکه در دوران مدیریتی اش ۲۷۰ میلیارد تومان از طریق برند پرسپولیس درآمدزایی کرده است، گفت: بهترین پیشنهاد برای واگذاری، سند تحول خود دولت بود که در تاریخ ۸ اسفند ۱۴۰۰ ابلاغ شد. در این سند به صراحت آمده است که این دو باشگاه با پیمان مدیریت در سه یا چهار سال واگذار بشود. به شرکت‌هایی بدهند که حیات خلوت دولت است. سه چهار سال چکش کاری و درآمدزایی کنند نه اینکه یکدفعه واگذار کنند. چرا به این توجه نشد؟ در همین واگذاری، فقط ۲۴ درصد مردم سهام باشگاه را خریداری کردند و استقبال نشد. بقیه اش هم دستوری و در فرابورس بود.

پرونده شجاع خلیل زاده راز ندارد

مدیرعامل سابق پرسپولیس که در دوران کاری اش چالشی با شجاع خلیل زاده مدافع این تیم داشت، در پاسخ به این سئوال که چرا از خلیل زاده شکایت نشد؟ تصریح کرد: باشگاه شکایت کرد. به کمیته تعیین وضعیت هم فرستادیم. این مسئله رازی ندارد. اسناد موجود است. این بازیکن سه سال قرارداد داشت. شجاع محبوب است و من خودم در پرسپولیس خیلی دوستش دارم. خودش می‌داند. در بحث مدیریت فرق می‌کند. نمی دانم مدیریت بعدی چه کار کرد. شجاع دو سال دیگر قرارداد داشت. تصمیم گرفتیم که دو سال را بماند ولی خودش فسخ کرد.

رویمان نمی‌شد قرارداد استوکس را برای فیفا ارسال کنیم

رسول پناه درباره دلیل شکست پرسپولیس در پرونده آنتونی استوکس مهاجم ایرلندی گفت: این قرارداد دوران مدیریت من نبود. استوکس با تیم برای بازی با شارجه به امارات رفت و دیگر نیامد. در دوران مدیریتی ما بحث کرونا و بازی‌ها کنسل شد. او در این مدت نمی‌توانست به تهران بیاید. طبق قرارداد استوکس، کار حقوقی را انجام دادیم. در قرارداد استوکس آمده بود که باید به فدراسیون فوتبال ایران شکایت کنیم. این ایراد است. این قرارداد آنقدر «ان قلت» داشت که رویمان نمی‌شد برای فیفا ارسال کنیم. تاریخ‌ها هم اشتباه خورده بود. نمی دانم سهواً بوده یا عمداً ولی قرارداد ۱۵ الی ۲۰ غلط داشت. فقط توانستیم جوری وارد شویم که ۵۰ هزار دلار آخر به ما نخورد. بزرگترین ضربه را در پرسپولیس از بحث حقوقی خورده‌ایم.

کالدرون می‌خواست برگردد اما شرط او نبود انصاریفرد بود

به گزارش خبرنگار مهر، بحث دیگر رسول پناه در خصوص دلیل جدایی گابریل کالدرون سرمربی آرژانتینی از پرسپولیس بود که در زمان مدیرعاملی محمدحسن انصاریفرد رخ داد. رسول پناه در پاسخ به این سئوال که چرا به عنوان رئیس هیات مدیره مانع جدایی کالدرون نشد؟ اظهار کرد: در بحث کالدرون باورتان نمی‌شود. پیام‌هایش هست. او می‌خواست برگردد ولی شرط گذاشت که مدیرعامل یعنی انصاریفرد نباشد. گفتیم این در حیطه اختیار شما نیست. کاری کردند که بنده خدا دیگر نیاید. فضاسازی شده بود. نمی‌خواهم بگویم تهدید شده بود. ما خیلی کمک کردیم.

پیش کالدرون رفتیم و شوکه شدیم

وی با بیان اینکه این ماجرا مشکلی بین انصاریفرد مدیرعامل باشگاه و کالدرون بود، گفت: اگر قرارداد را بخوانید، متوجه می‌شوید وقتی او استعفا داد اگر یک سوم قراردادش را واریز می‌کردیم، می‌توانست برود چون او استعفا کرده بود. این مشکل بین مدیرعامل و او بود. وقتی پیش کالدرون رفتیم مسائلی پیش آمد که شوکه شدیم. حرف و حدیثی پیش آمد که اعضای هیات مدیره هم مانده بودند. کالدرون از بخشی از مبلغش هم گذشت و با پرسپولیس راه آمد ولی مسائل خاص پیش آمد که صلاح بود برنگردد. او مربی‌ای بود که دو هفته یکبار در هیات مدیره گزارش می‌داد که واقعاً شوکه کننده بود. برای باشگاه ارزش قائل بود.

حرف بزنیم از ما شکایت می‌کنند

«این اختلاف از کجا شکل گرفت که در نهایت منجر به جدایی کالدرون شد؟» رسول پناه که با برنامه «ورزشگاه» گفتگو می‌کرد، در پاسخ به این سئوال گفت: یکسری مسائل حقیقت دارد و قابل اثبات نیست. اگر یکسری حرف‌ها را بزنیم صبح می‌روند دادگاه شکایت می‌کنند.

برکناری کالدرون برنامه ریزی شده بود

«آیا خواسته‌ای برای تغییر سرمربی وجود داشت؟» رئیس سابق هیات مدیره پرسپولیس در پاسخ به این پرسش یادآور شد: بله برنامه ریزی شده بود. اگر اخبار را رصد می‌کردید متوجه می شدید. می‌خواستند کالدرون نباشد ولی هیات مدیره می‌خواست بماند. کالدرون در یک برنامه تلویزیونی جان کلام را گفت. نباید به این مسئله بپردازیم. همه هواداران متوجه شدیم. برای ما چک‌هایی رو کردند و گفتند کالدرون دارد می‌رود. گفتیم پول‌ها چه شد. اگر پنج روز زودتر پولش را می‌دادند متحمل خسارت نمی‌شدند.

دیگر به پرسپولیس بر نمی‌گردم اما...

به گفته رسول پناه، علت حذف پرسپولیس از آسیا هم باز بودن پرونده کالدرون در فیفا بود. مدیرعامل سابق پرسپولیس همچنین با بیان اینکه دیگر دوست ندارد به این باشگاه برگردد، گفت: ولی اگر نیاز به کمک باشد حاضر به کمک هستم.

نظرات بینندگان