arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۰۲۷۵۷
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۱ - ۲۱ آبان ۱۴۰۱

اعظمی، نماینده مجلس: نباید با خشونت و قوه قهریه با دانش آموز و دانشجو برخورد کرد

ذبیح‌الله اعظمی نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید حفظ تمامیت ارضی کشور و ممانعت از شیطنت تجزیه طلب‌ها و تروریست‌های منافق و تکفیری مورد نظر همه دوست‌داران وطن‌مان ایران قرار گیرد، اظهار کرد: از نیروهای انتظامی و امنیتی و نیز مردم عزیز معترض، خصوصاً دانشجویان و دانش آموزان عاجزانه درخواست می کنم با پرهیز از هر گونه اغتشاش، مدل گفت‌وگو و عدم خشونت را به عنوان روشی موثر برای رسیدن به خواسته‌های مشروع و قانونی خود انتخاب کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: یک نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید حفظ تمامیت ارضی کشور و ممانعت از شیطنت تجزیه طلب‌ها و تروریست‌های منافق و تکفیری مورد نظر همه دوست‌داران وطن‌مان ایران قرار گیرد، اظهار کرد: از نیروهای انتظامی و امنیتی و نیز مردم عزیز معترض، خصوصاً دانشجویان و دانش آموزان عاجزانه درخواست می کنم با پرهیز از هر گونه اغتشاش، مدل گفت‌وگو و عدم خشونت را به عنوان روشی موثر برای رسیدن به خواسته‌های مشروع و قانونی خود انتخاب کنند.

متن بیانیه ذبیح‌الله اعظمی نماینده جیرفت و عنبرآباد و سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط مجلس شورای اسلامی که در اختیار ایسنا قرار گرفته است به شرح زیر است:

« به نام خدا

اینجانب به عنوان نماینده مجلس، معتقد به اصل تفکیک قوا وفق اصل 57 قانون اساسی کشور و حفظ استقلال قوه قضائیه بر اساس اصل 156 قانون اساس مبنی بر این که "قوه قضائیه به لحاظ سازمانی و تشکیلاتی نباید در قوای دیگر حل شود، به طوری که وظایف این قوه تحت شعاع نفوذ سایر قوا از جمله مقننه، مجریه و نهادهای دیگر قرار نگیرد. از طرف دیگر اقتضای استقلال قوه قضائیه از آن جهت است که انجام وظایف قضایی در رسیدگی، صدور حکم، حل و فصل دعاوی و رفع خصومت در انحصار این قوه باشد." هستم.

به نمایندگان و اشخاص حقیقی و حقوقی توصیه می‌نمایم که از ارائه درخواست‌های فراقانونی که ممکن است اصل استقلال قوه قضائیه را زیر سوال ببرد و نیز از هرگونه اقدامی که باعث سوء استفاده دشمنان این ملت و کشور برای وارد کردن خدشه و شبهه به استقلال قوه قضائیه شود، خودداری کنند؛ به همین دلیل هیچگونه درخواست از قوه قصاییه، بیانیه و متنی را مبنی بر برخورد و اعدام معترضین، دانشجویان و نخبگان در حوادث اخیر بخصوص مورد معروف به بیانیه ۲۲۷ نماینده مجلس را امضا نکردم و آنچه در فضای مجازی منتشر می شود کذب و شیطنت است.

در همین راستا، اصل ۲۷ قانون اساسی مبنی بر «تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است»، از جمله مترقی ترین اصول قانون اساسی می‌باشد. انجام راهپیمایی و تشکیل اجتماعات بدون خشونت حق مردم است و باید توسط حاکمیت به رسمیت شناخته شده و دولت موظف است فضا و مکانی را برای اعتراضات مدنی اقشارمختلف جامعه فراهم نماید تا مردم بتوانند نظرات و دیدگاه ها و مخالفت خود را بیان کنند و مسئولین را امر به معروف و نهی از منکر نمایند.

همچنین بنده، به عنوان یک استاد دانشگاه، نگرانی جدی خود را از بازداشت دانش آموزان و دانشجویان اعلام می کنم. دانشجویان و دانش‌آموزان، نخبگان و آینده سازان ایران قوی هستند؛ نباید با خشونت و قوه قهریه با این عزیزان برخورد کرد. جای دانش آموز و دانشجو کلاس درس است نه زندان و بازداشتگاه.

در هیچ کشوری، خشونت و ساختارشکنی توسط نیروی انتظامی و امنیتی آنها تحمل نمی شود. وظیفه ذاتی پلیس و نیروهای امنیتی، طبق قانون مقابله با اغتشاش، خشونت و جلوگیری از هرگونه آشوب و بر هم زدن نظم عمومی، به صورت متناسب است. نباید از طریق استفاده غیرمجاز از اسلحه توسط نیروهای خودسر و یا استفاده نامناسب و سلیقه‌ای از زور توسط پلیس و نیروهای امنیتی، به اقتدار پلیس و نیروهای امنیتی خدشه وارد شود. تضعیف پلیس در هیچ کشوری و در هیچ کجای دنیا پذیرفته شده نیست. ایران قوی، نیاز به پلیس و نیروی امنیتی مقتدر برای جلوگیری از هرگونه اغتشاش، خرابکاری، آشوب، عملیات تروریستی و تضمین امنیت و آرامش مردم عزیز دارد.

بنده به عنوان یک نماینده اصلاح طلب، معتقد به اصلاح ساختارها و رفع نواقص از طریق اصلاحات هستم. از نیروهای انتظامی و امنیتی و نیز مردم عزیز معترض، خصوصاً دانشجویان و دانش آموزان عاجزانه درخواست می کنم با پرهیز از هر گونه اغتشاش، مدل گفت‌وگو و عدم خشونت را به عنوان روشی موثر برای رسیدن به خواسته‌های مشروع و قانونی خود انتخاب کنند. اصلاحات و گفت‌وگو تنها راه نجات کشور و رفع نواقض و ناکارآمدی ساختارهای معیوب می باشد. نخبگان عزیز توجه نمایند که اصلاحات زمان بر است و نیاز به صبر و صبوری دارد، اما روشی کارآمد و آزموده شده است. باید به روش های کم هزینه و بدون خشونت از جمله گفت‌وگو بین حاکمیت و مردم، یک بار دیگر فرصت بدهیم. در همین خصوص خبرهای خوبی هم در راه هست.

اما باید حفظ تمامیت ارضی کشور و ممانعت از شیطنت تجزیه طلب‌ها و تروریست‌های منافق و تکفیری مورد نظر همه دوست‌داران وطن‌مان ایران قرار گیرد.»

نظرات بینندگان