arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۰۲۷۶۴
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۱۱ - ۲۱ آبان ۱۴۰۱

رونمایی از برنامه ایمنی کلانشهر تهران/ افزایش تعداد پایگاه‌های مدیریت بحران

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از افزایش تعداد پایگاه‌های مدیریت بحران این شهر به ۱۰۵ پایگاه خبرداد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 ایسنا:رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از افزایش تعداد پایگاه‌های مدیریت بحران این شهر به ۱۰۵ پایگاه خبرداد.
 
 علی نصیری در آیین بهره‌برداری از دستاوردهای سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران که صبح امروز با حضور شهردار تهران برگزار شد،  گفت:‌در افق ۱۴۱۰ شهر تهران به عنوان شهر الگوی جهان اسلام قرار خواهد گرفت و این در حالی است که این شهر مسیر ایمنی را طی کرده ولی در پایان تحقق این افق باید شهر ایمن‌تری باشد.
 
وی اضافه کرد: در همین راستا امروز یک پایگاه جدید مدیریت بحران در غنی‌آباد شهرری با اعتبار ۴۵ میلیارد تومان به بهره برداری می‌رسد. یک پایگاه در منطقه ۱۸ و محدوده یافت آباد هم که قبلا افتتاح شده اما بازسازی کاملی با اعتبار هفت میلیارد تومان در آن انجام شد بود، امروز به بهره‌برداری رسید، بدین ترتیب پایگاه‌های مدیریت بحران در شهر تهران از ۱۰۳ پایگاه به ۱۰۵ پایگاه افزایش می‌یابد.
 
نصیری ادامه داد: همچنین یک اقدام تحولی در حوزه مطالعات لرزه نگاری شهر تهران روی داده که در کنار ۱۳ لرزه‌نگار اطراف شهر تهران پنج گمانه یا چاه عمیق ۵۰ متری حفر شود. حفر این چاه‌ها کار سختی بود که با همکاری موسسه ژئوفیزیک شهر تهران انجام شد و تحولی در حوزه مطالعات لرزه‌نگاری محسوب می‌شود.
 
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تیم‌های ارزیابی مشترک برای ساختمان‌های بلندمرتبه اشاره کرد و افزود: در جلسه مدیریت بحران این موضوع مصوب شد و برهمین اساس تیم‌های ارزیابی که آموزش‌های لازم را دیده‌اند به ساختمان‌های دارای اهمیت و بلندمرتبه اعزام خواهند شد که این کار شش ماه تا یکسال زمان می‌برد و در جریان آن ابعاد مختلف ایمنی و نه فقط ایمنی حریق مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این اقدام با اولویت ساختمان‌های بلندمرتبه و مهم خواهد بود و حدود چند هزار ساختمان را در بر می‌گیرد. بدین ترتیب می‌خواهیم از وقوع متروپل‌های جدید جلوگیری کنیم.
 
نصیری به تشکیل گروه‌های دوام ظرف سال‌های گذشته در حوزه مدیریت بحران شهر تهران اشاره کرد و گفت: این گروه‌ها در حال حاضر ۲۲ هزار عضو دارند و پس از حدود هفت سال وقفه این گروه‌ها جمع شده‌اند و مانورها و مسابقات را از سر گرفته‌اند. ان‌شاالله موضوع دوام مسجد محور را در این دوره پیگیری خواهیم کرد به شکلی که گروه‌های هفت تا ۱۵ نفره در قالب گروه‌های دوام کار خود را آغاز می‌کنند. در حال حاضر در هر منطقه در دو مسجد منتخب این طرح آغاز می‌شود و در نهایت به همه مساجد شهر تهران تعمیم داده خواهد شد.
 
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران یکی دیگر از دستاوردهایی را که در مراسم امروز به بهره‌برداری می‌رسد برنامه ایمنی کلانشهر تهران خواند و اضافه کرد: تمام مقوله‌های ایمنی شهری، گودهای رها شده، ایمنی پل‌ها و ابنیه بزرگراهی در قالب ۱۵۸ اقدام در برنامه‌ای جامع و کامل مورد مطالعه قرار گرفته که این برنامه به تصویب هم رسیده و امروز رونمایی خواهد شد.
 
وی ادامه داد: در بهار امسال شاهد وقوع طوفان‌های سهمگین بودیم در خردادماه طوفانی با سرعت ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت روی داد که تاکنون چنین تجربه‌ای را نداشتیم. در حقیقت با تغییر اقلیم به سمت تجربه طوفان‌های شدید خواهیم رفت لذا با برنامه‌ای که مسیر تصویب را طی کرده می‌توانیم به سمت کنترل این موضوع حرکت دهیم. همچنین مطالعات و اقدامات پدافندی شهر تهران را مطالعات در بر می‌گیرد و وظایف هر یک از دستگاه‌ها در این مطالعات مشخص شده که امروز نیز این برنامه رونمایی و عملیاتی خواهد شد.
 
نصیری تاکید کرد: دو کتاب به عنوان دستاوردهای سازمان در قالب علمی به انتشار رسیده که یکی بهداشت و ایمنی مواد غذایی در شرایط اضطراری و دیگری درس آموخته‌های سه دهه حوادث و بلایا در ایران بوده که توسط سازمان مدیریت بحران شهر تهران منتشر شده است.
نظرات بینندگان