arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۰۲۸۶۴
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۹ - ۲۱ آبان ۱۴۰۱

سازمان ملل: بیجاشدگان در افغانستان با زمستان سرد منفی ۲۵ درجه روبرو هستند

سازمان ملل متحد هشدار داده که با فرارسیدن زمستان میلیون‌ها آواره در افغانستان، اوکراین و سراسر خاورمیانه، در معرض خطر «مشکلات شدید» قرار گرفته‌اند و برای حمایت از آنها به بودجه اضافی ۴۰۰ میلیون دلاری نیاز است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بی بی سی: سازمان ملل متحد هشدار داده که با فرارسیدن زمستان میلیون‌ها آواره در افغانستان، اوکراین و سراسر خاورمیانه، در معرض خطر «مشکلات شدید» قرار گرفته‌اند و برای حمایت از آنها به بودجه اضافی ۴۰۰ میلیون دلاری نیاز است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در امور پناهندگان گفته است زمستان پیش‌رو انتظار می‌رود در نیم‌کره شمالی «به مراتب چالش برانگیزتر از سال‌های اخیر» باشد.

اولگا سارادو، سخنگوی این نهاد روز جمعه به خبرنگاران در ژنو گفت: «بسیاری از خانواده‌های آواره برای گرم کردن سرپناهگاه، لباس‌ گرم و پخت غذای گرم در تقلا هستند، راهی جز انتخاب بین تهیه غذا یا گرمایش ندارند».

او در مورد وضعیت در افغانستان در زمستان پیش‌رو هشدار داد و افزود «بسیاری از خانواده‌های بیجا شده و متاثر از درگیری‌ها» نیز در معرض خطر خواهند بود، در حالی که در زمستان دمای هوا به منفی ۲۵ درجه سانتیگراد در این کشور می‌رسد.

بنا به آمارهای سازمان ملل، حدود ۲۴ میلیون نفر در افغانستان در سال جاری به کمک‌های فوری غذایی و بشردوستانه نیاز دارند.

در دو سال گذشته، بیش از یک میلیون آواره داخلی به محل اصلی خود بازگشته‌اند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل آمار بیجاشدگان داخلی ناشی از درگیری در سراسر این کشور در حال حاضر را ۳.۴ میلیون نفر برآورد کرده است.

میلیون‌ها نفر در اثر تهاجم روسیه به اوکراین از خانه‌های خود آواره شده‌اند.

او گفت بسیاری از آنها در «سرپناهگاه‌ها، خانه‌های آسیب دیده و ساختمان‌هایی که مناسب در برابر سرمای شدید نیستند، با اختلال در انرژی، گرمایش و تامین آب و معیشت از دست رفته خود زندگی می‌کنند.»

این نهاد همچنین گفته است که حدود ۳.۴ میلیون آواره جنگ سوریه و عراق در داخل این کشورها یا در منطقه به «کمک حیاتی» در زمستان نیاز دارند.

نظرات بینندگان