arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۰۳۱۰۲
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۱۱ - ۲۳ آبان ۱۴۰۱

مایک پنس: ترامپ جان من و خانواده‌ام را به خطر انداخت

«مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا در دولت دونالد ترامپ در یک مصاحبه به شدت علیه رئیس‌جمهور سابق این کشور موضعگیری کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: در حالی که به دنبال انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا انتقادات جمهوری‌خواهان علیه دونالد ترامپ شدت گرفته است، نفر دوم دولت سابق او هم پاسخی تند به اظهارات پیشین ترامپ داده است.

«مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا در دولت دونالد ترامپ در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «ای بی سی نیوز» به شدت علیه مواضع ترامپ در قبال انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ و اظهارات او موضع گرفت.

وی از دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا به دلیل اظهارات و رفتارش در قبال انتخابات ۲۰۲۰ به ویژه در روز حمله ششم ژانویه به کنگره این کشور انتقاد کرد.

مایک پنس گفت: رئیس‌جمهور وقت آمریکا با رفتار و صحبت‌هایش در روز ششم ژانویه، او، خانواده‌اش و همه حاضران در کنگره را به خطر انداخته بود.

بخش‌هایی از مصاحبه نفر دوم دولت دونالد ترامپ با این شبکه روز یکشنبه (دیروز) پخش شد و قرار است بخش‌هایی دیگر از آن هم امروز منتشر شود.

مایک پنس در آخرین هفته‌‌های عمر دولت ترامپ به شدت هدف انتقادات رئیس‌جمهور وقت آمریکا قرار گرفته بود. ترامپ از پنس به عنوان رئیس مجلس سنا خواسته بود که مانع از تایید شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ شود چرا که به ادعای او دموکرات‌ها «تقلبی بزرگ» مرتکب شدند و پیروز این انتخابات، خود ترامپ بوده است.

او در زمان حمله به کنگره توسط هواداران خشمگین ترامپ و معترض به شکست او از جو بایدن در ساختمان کنگره به عنوان رئیس مجلس سنا مشغول تایید شمارش آرا بود. طبق قانون اساسی آمریکا، معاون رئیس‌جمهور آمریکا ریاست سنا را برعهده دارد.

در اوج فشارهای ترامپ به معاونش در هفته‌های پایانی این دولت، رئیس‌جمهور وقت در توییتی علیه او نوشت: «مایک پنس شجاعت انجام کاری را که باید برای حفاظت از کشور و قانون اساسی ما انجام می‌شد، نداشت».

مجری شبکه تلویزیونی «ای بی سی نیوز» از مایک پنس درباره این توییت و مواضع دونالد ترامپ سوال کرد. معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا در جواب گفت: «این حرف مرا عصبانی کرد اما من رو به دخترم کردم که نزدیک من ایستاده بود و گفتم "شکستن قانون شجاعت نمی‌خواهد بلکه حفظ قانون شجاعت می‌طلبد"».

انتقاد مایک پنس از دونالد ترامپ در شرایطی صورت گرفته که رسانه‌ها و تحلیلگران سیاسی در آمریکا از پنس به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ نام می‌برند.

مایک پنس پیش ازاین و قبل از برگزاری انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا او از نامزدی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۴ حمایت می‌کند یا خیر، جواب قابل تاملی داده بود.

او در پاسخ به این سوال گفته بود: «خوب نامزد دیگری وجود دارد که من او را (به ترامپ) ترجیح می‌دهم».

مصاحبه نفر دوم دولت جمهوری‌خواه سابق آمریکا در شرایطی خبرساز شده که به دنبال برگزاری انتخابات میان دوره‌ای کنگره این کشور، موجی از انتقادات بی سابقه و شدید علیه دونالد ترامپ به راه افتاده و بسیاری از جمهوری‌خواهان او را به دلیل عدم تحقق وعده پیروزی بزرگ حزب جمهوری‌خواه در این انتخابات مقصر خوانده‌اند.

نظرات بینندگان