arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۰۳۱۸۸
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۲۱ - ۲۳ آبان ۱۴۰۱

رئیس سازمان غذا و دارو: مشکل کمبود آنتی‌بیوتیک تا اواخر هفته رفع می‌شود

رئیس سازمان غذا و دارو از رفع مشکل آنتی‌بیوتیک تا اواخر هفته خبر داد و گفت: در اواخر هفته 6 میلیون و 800 هزار عدد آنتی‌بیوتیک علاوه بر یک میلیون قبلی وارد کشور می‌شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: رئیس سازمان غذا و دارو از رفع مشکل آنتی‌بیوتیک تا اواخر هفته خبر داد و گفت: در اواخر هفته 6 میلیون و 800 هزار عدد آنتی‌بیوتیک علاوه بر یک میلیون قبلی وارد کشور می‌شود.

حیدر محمدی رئیس سازمان غذا و دارو در حاشیه نشست امروز ( دوشنبه، 23 آبان) کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مورد کمبود دارو و سرم، گفت: طی چند هفته گذشته با کمبودهایی در رابطه با آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی مواجه شدیم و وضعیت بحرانی شد، البته مواد اولیه به وفور در کشور داشتیم، اما تولید انجام نشد زیرا سیستم رگولاتوری و صنعت پیش‌بینی افزایش نیاز را نمی‌کرد، البته در حال حاضر تولید آنتی‌بیوتیک سه شیفت در حال انجام است.

وی افزود: برای رفع کمبودهایی به واردات روی آوردیم و در مرحله اول حدود یک میلیون آنتی‌بیوتیک خوراکی یعنی حدود 50 تن و در اواخر هفته نیز 6 میلیون و 800 هزار عدد وارد شد که مشکل آنتی‌بیوتیک تا اواخر هفته رفع خواهد شد.

محمدی ادامه داد: مشکل کمبود شربت‌های سرماخوردگی، استامینوفن، ایبوپروفن و دیفن هیدرامین به عنوان داروهای حمایتی حل شد و نیازی به واردات دیده نشد، البته برخی از شهرها به صورت مقطعی با کمبود مواجه هستند که ستاد رصد تأمین به فوریت و 24 ساعته نسبت به ارسال دارو به این مناطق اقدام خواهد کرد.

تولید سرم به اندازه نیاز نیست

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه تولید سرم به اندازه نیاز نیست، تصریح کرد: بعد از کرونا و اواخر سال 1400 میزان نیاز سرم از تولید پیشی گرفت و ماهانه حدود یک و نیم تا 2 میلیون بیش از تولید نیاز داشتیم، بر همین اساس از شهریور ماه شروع به واردات سرم کردیم و تنها دو تا سه استان مشکل کمبود سرم دارند که در حال رفع مشکل آن‌ها از طریق شرکت‌های پخش هستیم و استان‌هایی که مازاد سرم دارند جابجایی‌ها را به استانی‌هایی که کمبود دارند انجام می‌دهند.

محمدی در مورد کمبود داروهای بیهوشی، گفت: چون تولیدکننده داخلی نداشتیم واردات را نامحدود کردیم تا مشکل بازار رفع شود؛ طی چند روز اخیر بیش از 500 هزار داروی بیهوشی در مراکز درمانی سراسر کشور توزیع شد تا اتاق‌های عمل با مشکل مواجه نشوند و سایر اقلامی که کمبودهای آن‌ها بالا نیست را از طریق جلسات بازخوانی در ستاد رصد تأمین حل می‌کنیم؛ برخی از داروها به دلیل زیان‌ده بودن قیمت‌گذاری شدند، البته در رابطه با برخی نیز با مشکل مواد اولیه مواجه بودیم که اجازه واردات مواد اولیه به فوریت از طریق کشورهای همسایه صادر شد، همچنین کمبود برخی داروهایی که مشکل تأمین جهانی داشتند باید از طریق سیاست خارجه حل شود.

تحریم علت برخی کمبودهای دارویی

رئیس سازمان غذا و دارو یادآور شد: برخی کشورها به دلیل تحریم به ما دارو نمی‌دهند و چندین قلم از کمبودها مربوط به مسأله تحریم است که تأمین آن‌ها زمان‌بر بوده و نیاز به مذاکرات بین‌المللی داریم، البته سایر اقلام وضعیت خوبی دارد و تلاش خواهیم کرد که بخش اساسی کمبودها را یک تا دو هفته آینده رفع و کمبودهایی که بحرانی نیست را طی یک تا دو ماه آینده رفع خواهیم کرد تا آرامش به بازار دارویی برگردد.

وی با بیان اینکه مشکل کمبود سرم به صورت پایدار زمانی حل خواهد شد که تولیدکنندگان به خط شوند، گفت: میزان تولید سرم توسط شرکت‌های تولیدکننده طی هفته‌های آینده یک و نیم میلیون اضافه خواهد شد و در واقع تولید سرم به 15 و نیم میلیون عدد می‌رسد و پس از گذشت یک ماه نیز یک میلیون عدد دیگر افزایش می‌یابد و طی سه ماه می‌توان واردات را متوقف کرد.

محمدی ادامه داد: شرکت داروسازی در تبریز در حال آماده سازی تولید سرم بوده و چنانچه تست‌های تأییدیه آن صادر شود تا دو ماه آینده سرم‌های تولیدی به بازار ارائه خواهد شد به‌گونه‌ای که اگر با وضعیت بحرانی در کشور مواجه نشویم، تا پایان سال امکان صادرات سرم را خواهیم داشت.

واردات 500 هزار عدد سرم در هفته

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: در حال رفع مشکل سرم از طریق واردات هستیم و در هفته 500 هزار برای رفع نیاز کشور وارد می‌کنیم و پس از آن هم با تولید نیازها را رفع خواهیم کرد.

به حمایت وزارت صمت برای واردات تجهیزات ساخت دارو نیاز داریم

وی در مورد همکاری وزارت صمت با وزارت بهداشت برای رفع کمبودهای دارویی، گفت: صنعت دارویی صنعتی حیاتی و بسیار با اهمیت است و همه دنیا دارو را به عنوان صنعتی امنیتی می‌بینند، زیرا با امنیت و سلامت مردم مرتبط است؛ در سال 1400 بیش از 98 درصد از داروی مورد نیازمان را تولید کردیم و امیدواریم در سال جاری این میزان افزایش یابد؛ به تدریج در حال محدودکردن واردات هستیم و به حمایت وزارت صمت برای واردات تجهیزات ساخت دارو نیاز داریم؛ آب سازها و هواسازها را خودمان تولید می‌کنیم و به واردات محدود نیستیم البته در مورد دستگاه‌ها پرس قرص هنوز به تولید انبوه نرسیدیم و نیاز است از تولیدکننده برای تأمین این دستگاه‌ها حمایت شود.

رئیس سازمان غذا و دارو یادآور شد: بعد از اجرای طرح دارویاری با افزایش قیمت‌ها مواجه شدیم از این رو نیاز است سایر دستگاه‌ها از جمله بانک مرکزی برای تأمین تسهیلات به ما کمک کند، همچنین سازمان برنامه و بودجه تأمین اعتبارات مورد نیاز وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر را در دستور کار قرار دهد تا زنجیره بتواند به درستی وظیفه خود را انجام دهد.

نظرات بینندگان