arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۰۳۴۴۵
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۴ - ۲۵ آبان ۱۴۰۱
یک کارشناس مسکن:

مشاوران املاک حق دریافت هیچ هزینه مازادی به بهانه کد رهگیری ندارند

عباس زاده کارشناس مسکن گفت: مشاوران املاک نه تنها حق ندارند هزینه مازادی به عنوان کد رهگیری دریافت کنند، بلکه مبلغ کد رهگیری را هم بایدخود پرداخت کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

کارشناس مسکن گفت: مشاوران املاک نه تنها حق ندارند هزینه مازادی به عنوان کد رهگیری دریافت کنند، بلکه مبلغ کد رهگیری را هم باید خود پرداخت کنند.

عباس زاده گفت:گرچه برخی از مشاوران املاک اعلام می‌کنند که با دریافت کد رهگیری، هزینه حق الزحمه پرداختی توسط هر دوطرف معامله تغییر می‌کند، اما این موضوع به هیچ عنوان قابل قبول نیست چراکه کد رهگیری از وظایف اصلی مشاوران املاک است.

به گفته او، مشاوران املاک مکلف هستند با همان حق الزحمه که در قالب کمیسیون است، اقدام به ارائه کد رهگیری کنند و حق دریافت هزینه اضافی از مشتریان را ندارند.

کارشناس مسکن می‌گوید: مشاوران املاک حتی نباید مبلغ ۹ یا ۱۰ هزارتومانی که برای کد رهگیری تعیین شده را دریافت کنند و این مبلغ را باید خود مشاوران املاک پرداخت کنند.

عباس زاده گفت: برخی از مشاوران املاک مدعی هستند که اگر کد رهگیری بگیریم، باید مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنیم. در صورتی که این گونه نیست و مالیات بر ارزش افزوده بر کارکرد و عملکرد آن‌ها مربوط می‌شود.

او گفت: هر مبلغی که از مشتری دریافت کنند، مالیات بر ارزش افزوده غیر مستقیم است که مودی آن در اصل مشتری است و مشاوران املاک تنها تکلیف ارائه و پرداخت آن را به دارایی بر عهده دارد.

عباس زاده گفت: مالیات ارزش افزوده به ازای میزان دریافتی اعم از دریافت یا عدم دریافت کد رهگیری تعلق می‌گیرد، همواره ما تاکید داریم بر حسب مبلغ کمیسیون حق الزحمه مالیات بگیریم و به سازمان مالیات پرداخت کنیم.

کارشناس مسکن گفت: برخی عنوان می‌کنند که اگر کد رهگیری دریافت کنیم مالیات به ما تعلق می‌گیرد و اگر دریافت نکنند به نوعی فرار مالیاتی انجام دادند و با این عناوین از مشتریان پول مازاد دریافت می‌کنند. در صورتی که این موضوع تکلیف قانونی آن‌ها است که کد رهگیری ارائه دهند. براساس آن حق الزحمه مالیات ۹ درصد بر ارزش افزوده را اخذ کنند و به اداره مالیات پرداخت کنند؛ بنابراین تنها هزینه مازادی که مشتریان چه کد رهگیری دریافت کنند و چه دریافت نکنند، مربوط به مالیات ۹ درصد ارزش افزوده است.

نظرات بینندگان