arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۰۳۵۰۹
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۲۳ - ۲۵ آبان ۱۴۰۱

کشف صدها مومیایی و هرم یک ملکه ناشناخته در مصر، باستان‌شناسان را شگفت‌زده کرد

باستان‌شناسان کمی آن‌طرف‌تر از مقبره توت‌عنخ‌آمون یا شاه توت، هرم یک ملکه پیش‌تر شناخته نشده از مصر باستان را پیدا کرده‌اند و با تعداد زیادی تابوت، مومیایی و مصنوعات دیگر برخورد کرده‌اند. پژوهشگران می‌گویند در زیر این هرم مجموعه‌ای از تونل‌ها وجود دارد که به یکدیگر وصل هستند. «زاهی هواس»، مصرشناسی که در این سایت مشغول به کار بوده و پیش‌تر در اداره آثار باستانی مصر کار می‌کرده است، می‌گوید: «تتی در دوره پادشاهی نوین [مصر]به‌عنوان یک خدا پرستیده می‌شد و به همین خاطر مردم می‌خواستند نزدیک او دفن شوند. ولی اکثر مقبره‌های شناخته‌شده در سایت سقاره، یا متعلق به پادشاهی کهن یا دوره متأخرند.»
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

باستان‌شناسان کمی آن‌طرف‌تر از مقبره توت‌عنخ‌آمون یا شاه توت، هرم یک ملکه پیش‌تر شناخته نشده از مصر باستان را پیدا کرده‌اند و با تعداد زیادی تابوت، مومیایی و مصنوعات دیگر برخورد کرده‌اند. پژوهشگران می‌گویند در زیر این هرم مجموعه‌ای از تونل‌ها وجود دارد که به یکدیگر وصل هستند.

باستان‌شناسان در دو سال اخیر در حال کار در یک سایت تاریخی به‌نام «سقاره» در منطقه «جیزه» در جنوب شهر «قاهره» بوده‌اند. آن‌ها اخیراً مجموعه‌ای از تابوت‌ها و مومیایی‌ها را کشف کرده‌اند که متعلق به برخی از نزدیک‌ترین ژنرال‌ها و مشاوران توت‌عنخ‌آمون بوده‌اند. پژوهشگران همچنین به بررسی هرمی در نزدیکی این سایت پرداخته‌اند که به «تتی»، اولین شاه ششمین سلسله مصر تعلق داشته است.

«زاهی هواس»، مصرشناسی که در این سایت مشغول به کار بوده و پیش‌تر در اداره آثار باستانی مصر کار می‌کرده است، می‌گوید: «تتی در دوره پادشاهی نوین [مصر] به‌عنوان یک خدا پرستیده می‌شد و به همین خاطر مردم می‌خواستند نزدیک او دفن شوند. ولی اکثر مقبره‌های شناخته‌شده در سایت سقاره، یا متعلق به پادشاهی کهن یا دوره متأخرند.»

او مدعی است که آنها 22 حفره به‌هم‌متصل را پیدا کرده‌اند که عمقشان بین 9 تا 18 متر است و همگی دارای مقبره‌هایی از دوره پادشاهی نوین‌ هستند. باستان‌شناسان درون این حفره‌ها تابوت‌دان‌هایی از جنس سنگ آهک و 300 تابوت از دوره پادشاهی نوین پیدا کرده‌اند.

کشف صدها مومیایی در سایت تاریخی مصر

آنها می‌گویند درون این تابوت‌ها مومیایی‌هایی با شرایط مناسب وجود داشتند که اتفاق شگفت‌انگیزی است. هواس می‌گوید: «این نشان می‌دهد که فرایند مومیایی‌کردن در دوره پادشاهی نوین به نقطه اوج خود رسیده بود. برخی تابوت‌ها دو در داشتند و جذاب‌ترین تابوت دارای ماسک زنی است که به‌طور کامل از طلا ساخته شده.»

به گفته هواس، درون این تابوت‌ها و حفره‌ها مصنوعات متنوعی از جمله بازی‌های باستانی مثل «سِنِت»، مجسمه‌های کوچک شابتی، مجسمه خدایی به‌نام پتاح و حتی یک تبر فلزی در دست یک سرباز ارتشی پیدا شده است. به‌علاوه، محققان هرمی را کشف کرده‌اند که به یادبود ملکه‌ای ناشناخته ساخته شده است.

هواس می‌گوید: «ما تاکنون دریافته‌ایم که نام او نیت بود و اثری از او در اسناد تاریخی دیده نشده است.» بخشی از تابوت‌ها و آثار باستانی کشف‌شده در این سایت قرار است سال آینده میلادی در موزه بزرگ مصر در جیزه به نمایش گذاشته شوند.

منبع: دیجیاتو

نظرات بینندگان