arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۰۳۵۲۶
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۰۸ - ۲۶ آبان ۱۴۰۱

وزیر اقتصاد: تجربه یک سال اخیر نشان داد تحریم نمی‌تواند مانع تجارت خارجی ایران شود

احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در جمع فعالان اقتصادی ایران در مجارستان، از موانع خاص در حوزه تجارت خارجی ایران در شرایط فعلی تحریم سخن گفت و رفع این مشکلات را نیازمند برنامه‌ریزی‌های خاص خواند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در جمع فعالان اقتصادی ایران در مجارستان، از موانع خاص در حوزه تجارت خارجی ایران در شرایط فعلی تحریم سخن گفت و رفع این مشکلات را نیازمند برنامه‌ریزی‌های خاص خواند.

سید احسان خاندوزی که برای شرکت در سومین کمیسیون مشترک ایران و مجارستان به بوداپست سفر کرده است، افزود: تجربه یک سال اخیر نشان داده که تحریم، نمی‌تواند جلوی رشد و توسعه تجارت ایران را بگیرد.

وی گفت: سال گذشته کمتر از نصف سطح فعلی نفت صادر می‌کردیم و حجم تجارت خارجی ایران زیر ۱۰۰ میلیارد دلار بود که تا پایان سال جاری قطعاً بالاتر خواهد رفت.

خاندوزی اضافه کرد: در یک سال اخیر اثبات کردیم که تحریم و فشارهای دشمن نمی‌تواند ایران را محصور و منزوی کند، هرچند هزینه‌هایی به ما تحمیل کرده است.

وزیر اقتصاد از توان بالای شرکت‌های ایرانی در حوزه دانش بنیان خبر داد که طرف‌های مجارستانی از شنیدن این سطح از توان شرکت‌های ایرانی تعجب کرده‌اند.

خاندوزی از تاکید دولت سیزدهم بر توسعه تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری خارجی سخن گفت و درباره برنامه نشست سوم کمیسیون مشترک ایران و مجارستان هم عنوان کرد: مجارستان در حوزه سیاست خارجی مواضع مستقلی اتخاذ کرده است و مقامات این کشور نیز در مذاکرات اخیر بر رفع همه مشکلات و موانع تجارت دو کشور تاکید کرده‌اند.

مجارستان شریک راهبردی ایران در شرق اروپا

در این مراسم، همچنین «حمید عارفی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در مجارستان گفت: مجارستان کشوری با اقتصاد متوسط در حوزه شرق اروپا محسوب می‌شود.

عارفی با اشاره به مخالفت سرسختانه مجارستان با سیاست‌های تحریمی، به روابط تاریخی دو کشور اشاره کرد و سال آینده را هشتادمین سال ارتقای روابط دو کشور به سطح سفارت خواند.

به گفته وی، حجم تجارت خارجی مجارستان ۲۸۰ میلیارد دلار است و با کشورهای مختلف جهان روابط اقتصادی دارد.

رشد ۵۶ درصدی حجم تجارت خارجی ایران و مجارستان

سفیر ایران از رشد ۵۶ درصدی حجم تجارت خارجی دو کشور در نیمه اول امسال خبر داد. خوراک دام و طیور، کود، پتروشیمی و ماشین‌آلات ازجمله محصولات مورد مبادله دو کشور است.

در این نشست، تعدادی از تجار ایرانی مقیم مجارستان به بیان دیدگاه‌های خود درباره نحوه توسعه روابط تجاری دو کشور پرداختند.

رفع موانع بانکی و ارائه راهکارهای گمرکی، حمل و نقل و بازاریابی محصولات ایران در مجارستان ازجمله مباحثی بود که این فعالان اقتصادی به آن اشاره کردند.

انتقاد مجارستان از تحریم‌ها

خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی که برای دیدار با مقامات کشور مجارستان به این کشور سفر کرده است، روز چهارشنبه (۲۵ آبان ماه) در نخستین روز حضور خود در بوداپست با «میهای وارگا» معاون نخست وزیر و وزیر دارایی مجارستان ملاقات و در خصوص تقویت روابط دوجانبه گفتگو و تبادل نظر کرد.

در این دیدار که در محل ساختمان وزارت دارایی مجارستان برگزار شد، دو طرف بر اهمیت ارتقای همکاری‌های اقتصادی، مالی و بانکی تاکید و مبادله هیات‌های سیاسی و اقتصادی را پشتوانه مستحکمی برای تقویت روزافزون مناسبات ارزیابی کردند.

وارگاه در اظهاراتی با اشاره به تحولات اخیر بین‌المللی، اعمال تحریم‌های ناعادلانه را موجب بی‌ثباتی و از بین برنده تفاهمات و همکاری میان کشورها توصیف کرد و ضمن تاکید بر تقویت صلح و حل و فصل مسائل از طریق مذاکره بر اهمیت روابط دوجانبه مجارستان با کشورمان تاکید کرد.

وی افزود: در این شرایط جای بسی خوشنودی است که روابط دو کشور بر پایه اراده قوی سیاستمداران دو طرف استوار است.

تاکید ایران و مجارستان بر تقویت همکاری‌های اقتصادی و تجاری

وزیر دارایی مجارستان برگزاری سلسله کمیسیون‌های مشترک بین دو کشور را نشانه پویایی روابط ارزیابی کرد و خواستار برطرف ساختن موانع موجود و اجرایی شدن توافقات کمیسیون‌های پیشین شد.

وارگا با اشاره به دیداری که در سال ۲۰۱۷ از تهران داشت، کشورمان را واجد امکانات بسیاری دانست که می‌بایست روابط را با ایران در حد و شایستگی آن کشور تنظیم و ارتقا داد.

در این دیدار مقرر شد در فصل بهار سال ۱۴۰۲ رئیس و مسئولین سازمان مالیات و گمرک مجارستان با مقامات مالیاتی و گمرک ایران در تهران گفتگو و تبادل نظر داشته باشند.

خاندوزی وزیر اقصاد کشورمان نیز ضمن تشریح دیدگاه‌های سیاسی و بین‌المللی و بیان ظرفیت‌های همکاری‌های اقتصادی، تجاری و مالی جمهوری اسلامی ایران بر اراده مقامات کشورمان نسبت به تقویت روزافزون روابط دوجانبه تاکید کرد.

وی با تشریح تحولات مربوط به مناسبات دوجانبه ازجمله؛ دیدارها و گفتگوهای بین وزرای امور خارجه، اقتصاد و دارایی و کشاورزی طرف ایرانی با همتاهای مجاری و برگزاری سومین کمیسیون مشترک اقتصادی را نشانه عزم راسخ ایران نسبت به تقویت روابط با کشور مجارستان دانست.

انتقاد از رویه برخی کشورها نسبت به اعمال تحریم‌های غیرمنطقی

خاندوزی همچنین با «شاندر لساک» نایب رئیس پارلمان مجارستان دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار طرفین ضمن تشریح دیدگاه‌های خود نسبت توسعه روابط پارلمانی و کمک مجالس دو کشور به تقویت مناسبات اقتصادی و تجاری تاکید نمودند.

شاندر لساک ضمن ابراز انزجار از رویه برخی قدرت‌ها نسبت به اعمال تحریم‌های غیرمنطقی بر کشورهای مختلف رفع موانع توسعه روابط دوجانبه را بسیار با اهمیت توصیف کرد.

وی به‌ویژه فرهنگ قوی و تمدن ساز ایران را فرصتی مهم برای سایر کشورها ازجمله مجارستان دانست که می‌تواند موجب تبادل شاخصه‌های فرهنگی در سطح جهانی گردد.

دو طرف بر تبادل هیات‌های پارلمانی و گروه‌های دوستی مجالس دو کشور تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، سومین کمیسیون مشترک ایران و مجارستان امروز (پنجشنبه ۲۶ آبان ماه) در بوداپست برگزار می‌شود. ریاست هیات ایرانی را سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی بر عهده دارد.

نظرات بینندگان