arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۰۳۸۰۹
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۵ - ۲۸ آبان ۱۴۰۱

کمبودهای دارویی در حال کاهش است/ اولویت توزیع سرم با مراکز درمانی

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: کمبودهای دارویی در حال کاهش بوده و برای پایداری و ثبات در بازار دارویی کشور، به چند هفته زمان نیاز است تا با تامین به موقع شرکت های تولید کننده، واردات و کمک به اصلاح مصرف دارو، مشکلات کمبود دارویی به حداقل برسد.  
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ایرنا : رئیس سازمان غذا و دارو گفت: کمبودهای دارویی در حال کاهش بوده و برای پایداری و ثبات در بازار دارویی کشور، به چند هفته زمان نیاز است تا با تامین به موقع شرکت های تولید کننده، واردات و کمک به اصلاح مصرف دارو، مشکلات کمبود دارویی به حداقل برسد.  
 
 سید حیدر محمدی افزود: با تشکیل ستاد رصد تامین دارو و فعالیت شبانه روزی این ستاد، کمبودهای دارویی بررسی شدند که بخشی از این کمبودها که تعداد آنها کم است، سراسری بوده و نیاز به زمان بیشتری دارد اما کمبود برخی داروها، مقطعی بود که با جابجایی موجودی بین استانها، مشکل برطرف می شود
 
وی اظهار داشت: بخشی از کمبودهای دارویی مربوط به آنتی بیوتیک‌های خوراکی بوده که با افزایش تولید و واردات محموله ها، این کمبودها رفع می شود.  
 
محمدی اضافه کرد: در مورد برخی داروهای حمایتی مانند استامینوفن، بروفن، شربت دیفن هیدرامین و آنتی هیستامین ها، کمبودها در حدی نیست که نیاز به واردات این اقلام دارویی باشد و با افزایش ظرفیت تولید، وضعیت سامان می یابد. در بسیاری از استانها مشکل کمبود این داروها برطرف شده و در برخی از استانها که دسترسی آنها به دارو کمتر بوده و یا شرکت های پخش سراسری به آن مناطق دسترسی نداشته اند نیز از طریق جابجایی بین ذخیره های دارویی، مشکل برطرف می شود.  
 
معاون وزیر بهداشت  از تامین پایدار دارو به عنوان یکی از مهمترین وظایف سازمان غذا و دارو یاد کرد و گفت: تا زمان رسیدن به وضعیت پایدار و رفع کمبودهای دارویی، علاوه بر تقویت ظرفیت تولید داخلی، واردات نیز ادامه پیدا می کند. ظرفیت تولید داخلی نیز افزایش یافته به گونه ای که برخی شرکت ها، خطوط دیگر تولید دارو را در مسیر تولید آنتی بیوتیک به کار گرفته اند.  
 
محمدی خاطرنشان کرد: پیش بینی می کنیم که ظرف روزها و هفته های آینده، با افزایش ظرفیت تولید و توزیع منظم و مرتب، مشکل کمبود آنتی بیوتیک بطور کامل برطرف شود. در حال حاضر اولویت توزیع سرم با مراکز درمانی است و در صورت تامین نیاز مراکز درمانی، مشکل توزیع محدود سرم در داروخانه هم برطرف می شود.
 
 
 

 

نظرات بینندگان