arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۰۴۱۳۹
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۲۲ - ۳۰ آبان ۱۴۰۱

عربستان افزایش تولید نفت را رد کرد

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی عربستان دوشنبه شب به صورت کامل گزارش اخیر مبنی بر بررسی افزایش تولید نفت میان ریاض و دیگر تولیدکنندگان نفت را رد کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی عربستان دوشنبه شب به صورت کامل گزارش اخیر مبنی بر بررسی افزایش تولید نفت میان ریاض و دیگر تولیدکنندگان نفت را رد کرد.

به گزارش  خبرگزاری رسمی عربستان (واس) وی اعلام کرد که گزارشات مطرح شده در خصوص بررسی افزایش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای به صورت روزانه میان عربستان و اوپک پلاس درست نیست.

وی در تشریح این موضع گیری گفت: پر واضح بوده و برکسی پوشیده نیست که اوپک پلاس هیچ گونه تصمیمی را پیش از نشست خود بررسی نمی کند.

بن سلمان تصریح کرد: تصمیم به کاهش ۲ میلیون بشکه در روز که از سوی اوپک پلاس اتخاذ شد، تا پایان سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد یافت.

وزیر انرژی عربستان اضافه کرد: اگر نیاز به اتخاذ اقدامات بیشتری برای کاهش تولید برای بازگشت تعادل میان عرضه و تقاضای نفت بودیم، ما آمادگی کامل داریم که در این صورت وارد عمل شویم.

سخنان بن سلمان درحالی مطرح می شود که روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا مدعی شده بود که نشست چهارم دسامبر اوپک پلاس موضوع افزایش تولید به میزان روزانه ۵۰۰ هزار بشکه را مورد بررسی قرار خواهد داد.

اوپک پلاس در ماه گذشته اعلام کرد که تولید نفت خود را ۲ میلیون بشکه در روز کاهش می‌دهد و این اقدام که بزرگترین کاهش از زمان همه گیری کرونا محسوب می‌شود؛ با واکنش تند مقام های آمریکایی روبه رو شد که نگران افزایش قیمت بنزین در کشور خود بودند.

جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی واشنگتن در این باره گفت که رییس جمهور بایدن باور دارد که آمریکا باید در روابط با عربستان در سایه تصمیم اوپک پلاس بازنگری کند.

کربی افزود: تصور می‌کنم رئیس جمهوری خیلی روشن و واضح اعلام کرده که این مناسبات نیاز به ارزیابی مجدد دارد و ما مایل به بازنگری آن هستیم.

باب منندز رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز خواستار قطع همکاری با عربستان از جمله در زمینه فروش سلاح به ریاض شد.

نظرات بینندگان