arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۰۸۶۲
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۱ - ۰۴ مرداد ۱۳۹۱

خطر شیوع ایدز در مصر

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بافت سنتی و مذهبی جامعه مصر مانع از علنی شدن موارد ابتلا به ایدز می شود که این نگرش، خطر شیوع این بیماری را به همراه دارد.

به گزارش انتخاب به نقل از سی ان ان، بررسی ها نشان می دهد سال گذشته یک و نیم میلیون نفر براثر ابتلا به ایدز در جهان جانشان را از دست دادند. در حال حاضر ، سی و چهار میلیون نفر در سراسر جهان به ایدز مبتلا هستند. در مصر دو هزار و پانصد مورد از ابتلا به ایدز شناسایی شده است. این رقم بسیار اندک است اما شماری تاکید دارند شمار مبتلایان به ایدز در مصر بسیار بیشتر از این رقم است.

مبتلایان به ایدز از ننگ اجتماعی مرتبط با این بیماری هراس دارند و از اینکه جامعه و خانواده هایشان آنها را طرد کنند بیماری شان را علنی نمی کنند. در این میان، تلاشهایی در مصر در جریان است تا ننگ اجتماعی مرتبط با این بیماری در مصر از بین برود. به همین علت این افراد مبتلا به ایدز حتی به نزدیکانشان نیز این بیماری را اطلاع نمی دهند و همین مساله عواقب سوء شدیدی به همراه دارد.

هرگاه در مصر فردی به ایدز مبتلا شود این برداشت وجود دارد که وی روابط جنسی نامشروع داشته یا اینکه از مواد مخدر تزریقی استفاده کرده است. ننگ اجتماعی مرتبط با ایدز بویژه برای زنان مصری هولناکتر است زیرا آنها کاملا طرد می شوند و درنتیجه هیچ حامی مالی و اجتماعی نخواهند داشت. اخیرا دستگاههای دولتی مصر ، برنامه هایی را باهدف فرهنگ سازی درخصوص ایدز آغاز کرده اند که شاید بتواند برای حل مشکل این بیماران سودمند باشد. اما باید این اقدامات بسیار گسترده تر باشد تا اینکه بیماران مبتلا به ایدز از سایه تاریک این بیماری خارج شوند.
نظرات بینندگان