arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۰۹۳۲۳
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۱۳ - ۱۳ دی ۱۴۰۱

چمران: باید خود را به آب و آتش بزنیم و اتوبوس تامین کنیم

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: محیط زیست باید بر اجرای قانون هوای پاک نظارت و پیگری داشته باشد و مدیریت شهری نیز باید مطالبه گر باشد. اگر اتوبوس نداریم باید خود را به آب و آتش بزنیم و اتوبوس تامین کنیم. اگر می‌خواهیم اتوبوس‌ها در داخل ساخته شود باید موضوع به صورت جدی پیگیری شود. معاینه فنی و جنگل کاری‌های اطراف تهران بر عهده مدیریت شهری است که بیش از وعده‌ها و پیش بینی‌ها این اقدامات انجام شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: رئیس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: ترک فعل‌هایی که در دوره‌های گذشته در حوزه مقابله با آلودگی هوا انجام شده باید توسط دستگاه قضایی پیگیری شود.

مهدی چمران پیش از آغاز یکصد و نوزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران در خصوص دستور جلسه‌های امروز سه شنبه شورای اسلامی شهر تهران، گفت: در این جلسه با توجه به سالگشت شهادت سردار قاسم سلیمانی یکی از نزدیکان و همکاران ایشان به عنوان مهمان در صحن علنی شورا حاضر می‌شود و توضیحاتی را در مورد ایشان ارائه خواهیم داد. همچنین نطق پیش از دستور این جلسه نیز در مورد سردار شهید سلیمانی است.

وی افزود: امروز یک نامگذاری نیز در دستور کار قرار دارد و انتخاب چند عضو شورا برای قانون جدید و مصوبه جدید در ارتباط کمیسیون باغات در شهرداری‌های مناطق نیز انجام خواهد شد. در دستورالعمل جدید یکی از اعضای شورا باید در کمیسیون حضور داشته باشد. همچنین بررسی گزارش حسابرسی نیز به همراه بحث کمیسیون ماده ۵ را در دستور کار داریم.

رییس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص سهم مدیریت شهری در موضوع مقابله با آلودگی هوا و اظهار نظر افراد مختلف در رسانه‌ها گفت: کسانی که این موضوع را مطرح می‌کنند باید نگاهی به قانون هوای پاک داشته باشند. هر یک از دستگاه‌ها سهم‌شان در این قانون مشخص است و سهم مدیریت شهری نیز مشخص شده است. افرادی که اظهار نظر می‌کنند اگر انصاف دارند و اظهار نظر آنها و نگاهشان آلوده به مسائل سیاسی نباشد و تخصصی باشد و از سوی دیگر هم به قانون هوای پاک نگاهی بیندازند، می‌توانند در مورد سهم مدیریت شهری صحبت کنند.

وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست باید بر اجرای این قانون توسط دستگاه‌های مختلف نظارت می‌کرد. امروز مشکلاتی که با آن روبرو شده‌ایم یک روزه نبوده و سال‌هاست که ادامه دارد. باید ترک فعل‌هایی که در گذشته انجام شده مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد. امروز نه تنها تهران که شهرهای دیگری همچون مشهد، تبریز، قزوین و ... نیز با این مشکلات دست به گریبان شدند. بی تردید اینکه مشکلات را به گردن شهردار تهران بیندازیم کاری از روی بغض و کینه است. باید نقش مدیریت شهری در قانون هوای پاک را بار دیگر مطالعه کنند.

چمران تاکید کرد: وزیر کشور برای اجرای صحیح همین قانون سه جلسه با حضور معاونان وزرای مربوطه برگزار کرده است. در حوزه حمل و نقل عمومی وسایل حمل و نقل عمومی از کجا باید تهیه شود؟ بنزینی که باید یورو۵ باشد از کجا باید تامین شود؟ البته در این حوزه‌ها وزارتخانه‌ها کارهایی را انجام داده‌اند از جمله اینکه وزارت نیرو نباید در اطراف تهران مازوت بسوزاند. کاری که اعلام کردند در تهران سال‌هاست که متوقف شده و مازوت سوزانده نمی‌شود؛ اما در مورد مصرف گازوئیل نیز که بر عهده وزارت نفت است گازوئیل بالای ۵۰۰ ppm در تهران توزیع نمی‌شود اما در سایر شهرها، بالای ۱۰۰۰ ppm هم توزیع می‌شود و خودروها این گازوئیل را در هنگام عبور از تهران می‌سوزانند و هوا را آلوده می‌کنند که باید به این نکته توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

باید خود را به آب و آتش بزنیم و اتوبوس تامین کنیم

رییس شورای شهر تهران ادامه داد: محیط زیست باید بر اجرای قانون هوای پاک نظارت و پیگری داشته باشد و مدیریت شهری نیز باید مطالبه گر باشد. اگر اتوبوس نداریم باید خود را به آب و آتش بزنیم و اتوبوس تامین کنیم. اگر می‌خواهیم اتوبوس‌ها در داخل ساخته شود باید موضوع به صورت جدی پیگیری شود. معاینه فنی و جنگل کاری‌های اطراف تهران بر عهده مدیریت شهری است که بیش از وعده‌ها و پیش بینی‌ها این اقدامات انجام شده است.

وی در خصوص اظهار نظر برخی اعضای دوره پیشین شورای اسلامی شهر تهران گفت: من با اعضای شورای قبلی صحبت و بحثی نمی‌خواهم داشته باشم. ما باید کار کنیم و کار خوبمان را نشان دهیم که چیست؟ و ترک فعل‌های گذشته را نیز دستگاه‌های قضایی باید بررسی کنند.

راه شهید سلیمانی راه آگاهی است

به گزارش ایسنا، مهدی چمران همچنین در ابتدای برگزاری یکصد و نوزدهمین جلسه علنی صحن شورای شهر تهران با گرامیداشت یاد و خاطر شهدای انقلاب اسلامی، مدافعان حرم و امنیت ایران اسلامی به سالروز شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی اشاره کرد و گفت: این روز به عنوان روز جهانی مقاومت نام گرفته که شهادت این سردار رشید اسلام را به محور مقاومت اسلامی و خانواده معزز ایشان و ملت شریف ایران به ویژه فرزند برومندشان سرکار خانم نرجس سلیمانی عضو شورای شهر تهران تبریک و تسلیت می گوییم. 

رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه تنها قدر شهدا را دانستن و ذکر آنها را گفتن کافی نیست، تصریح کرد: ما باید از شهید سلیمانی درس بگیریم تا بتوانیم اول راه شهدا را بشناسیم و آن را ادامه دهیم چرا که راه حاج قاسم راه آگاهی است.

وی با بیان اینکه برگزاری چنین بزرگداشت هایی به جهت این است که راه گم نشود، اظهار کرد: این اقدامات و نشست ها و سخن گفتن ها از مقام بزرگ مردانی چون حاج قاسم برای این است که یاد بگیریم چگونه شهید بشویم تا اگر خداوند خواست شهید شویم؛ یادبگیریم چگونه راه شهدا را دنبال کنیم؛ راه خلوص، صفا، اخلاص و اتحاد را یاد بگیریم. 

چمران با تاکید بر اینکه ما وظیفه داریم به بهای خون ریخته شده شهدایمان راه وحدت را پیش گرفته و همدل باشیم خاطر نشان کرد: قطعا اگر بخواهیم قدم در راه تفرقه بگذاریم این یعنی انحراف از راه شهدا و این موضوع درد حال حاضر برخی امت های اسلامی است. 

رییس شورای شهر تهران افزود: شاهدیم که برخی کشورهای عربی از رژیم جعلی اسرائیل دعوت می کنند تا از کشورشان بازدید کند و این یعنی نهایت پستی، خباثت و نفهمیدن نه تنها دین و مکتب؛ بلکه خود را به نفهمیدن مرزهای انسانیت رسانده اند، یعنی دعوت از نخست وزیر رژیمی که سالهاست مردم فلسطین را قتل عام کرده و کودک کشی جزو خوی حیوانی آنهاست.

 وی ادامه داد: قطعا دست دولت هایی که به سمت چنین رژیمی دراز می شود در تمام خونریزی ها و خون آشامی ها آلوده است. 

رییس شورای شهر با اشاره به اینکه تنها قدر شهدا را دانستن و ذکر آنها را گفتن کافی نیست گفت: این برنامه ها برای این است که ما آگاه تر شویم و ما باید از شهید سلیمانی درس بگیریم تا بتوانیم اول راه شهدا را بشناسیم و آن را ادامه دهیم. 

وی افزود: یکی از چالش های کشور ما این است که باید بیشتر بر مدار وحدت قرار بگیریم چرا که تلاش دشمن این است تا این وحدت و همدلی را بشکند و دیدیم در این اغتشاشات اخیر دشمنان این موضوع را به عنوان ابزار ضربه به کشورمان در دست گرفته بودند که خوشبختانه بهای خون شهدا این حربه ها را خنثی کرد. 

نظرات بینندگان