arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۰۹۳۸
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۷ - ۰۴ مرداد ۱۳۹۱
گزارش خبری - تحلیلی «انتخاب»

حذف ارز مسافرتی دولتی به استثنای سفرهای زیارتی و حج/ احتمال ورود دلارهای تقلبی در بازار

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، روز چهارشنبه با حضور در جلسه غیرعلنی مجلس از موافقت خود با حذف ارز مسافرتی خبر داد و گفت که از این پس ارز مسافرتی صرفاً به سفرهای زیارتی و حج اختصاص خواهد یافت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، روز چهارشنبه با حضور در جلسه غیرعلنی مجلس از موافقت خود با حذف ارز مسافرتی خبر داد و گفت که از این پس ارز مسافرتی صرفاً به سفرهای زیارتی و حج اختصاص خواهد یافت.

به گزارش سرویس اقتصادی «انتخاب» ؛ عبدالکریم رجبی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: «پیشنهاد نمایندگان به رئیس کل بانک مرکزی در جلسه غیرعلنی امروز این بود که از این پس فقط زائرین عتبات و حجاج بتوانند از ارز مسافرتی استفاده کنند و سایر مسافران از بازار آزاد ارز تهیه کنند که این پیشنهاد با نظر مساعد بهمنی مواجه شد و وی قول داد که این موضوع به تصویب برسد.»

در ایران طبق قانون هر مسافر هوایی خارج از کشور می‌تواند تا سقف هزار دلار یا معادل آن به سایر ارزهای خارجی را به نرخ رسمی دولتی یعنی ۱۲۲۶ تومان تهیه کند.

در همین حال، بر اساس گفته روز چهارشنبه رئیس کل بانک مرکزی، قرار است سقف دریافت ارز مسافران به صفر برسد و برای زائران عازم خارج از کشور نیز سقف ارزی ۴۰۰ دلار در نظر گرفته شود.

پرداخت 400 دلار به درد مسافر و دولت نمی خورد

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به موضوعات مطرح شده در جلسه غیرعلنی امروز مجلس گفت: موضوع حذف ارز مسافرتی، ارز تک‌نرخی و ارز چندنرخی مطرح و مورد بررسی قرار گرفت ولی هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

رضا رحمانی گفت: بر اساس توضیحات وزرای اقتصادی دولت در حال حاضر ارز مسافرتی فقط به مسافران عتبات پرداخت می‌شود.

وی در انتقاد به این موضوع گفت: پرداخت 400 دلار به هر زائر نه هزینه‌های مسافران را تامین می‌کند و نه درآمد چندانی نصیب دولت می‌کند. نمی‌دانیم این تصمیم به چه دلیل گرفته شده است.

رییس کمیسیون صنایع و معادن تاکید کرد: به این ترتیب کسانی به سفرهای زیارتی خواهند رفت که درآمد مناسبی برای تامین هزینه‌های سفر دارند.

پیش از این ارسلان فتحی‌پور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران، اعلام کرد که سالانه «بیش از ده میلیارد دلار» به عنوان ارز مسافرتی از ایران خارج می‌شود و افزود که این «هیچ توجیه اقتصادی ندارد».

وی نیز از طرح حذف ارز مسافرتی خبر داده‌، اما گفته‌بود که این طرح شامل مسافران زیارتی هم می‌شود.

احتمال ورود دلارهای تقلبی در بازار

معاون سابق ارزی بانک مرکزی در مورد پیشنهاد حذف ارز مسافرتی هشدار داد که سوق دادن مردم به سمت بازار آزاد ارز، بر روی قیمت ارز تاثیر می‌گذارد و ممکن است حتی ارزهای تقلبی نیز در بازار معامله شوند.

سیدکمال سیدعلی عنوان کرد: در حال حاضر ارز مسافرتی مشمول زائران و مسافران کشورهای دیگر مانند ترکیه و مالزی می‌شود که سقف ارز برای مسافران کشورهای مانند ترکیه را به 400 دلار تقلیل داده بودند و به نظر هم نمی‌رسد کسی با آن 400 دلار می‌توانست به مسافرت برود.
وی با تاکید بر اینکه باید از طریق خود بانک‌ها و صرافی‌ها فروش ارز صورت بگیرد، افزود: بعید به نظر می‌رسد که این موضوع تصویب شود. چرا که بالاخره هر چقدر که مردم را به بازار آزاد ارجاع دهیم معنای آن این است که بانک مرکزی هم آنجا ارز بفروشد و دخالت کند.

معاون سابق بانک مرکزی تصریح کرد: بهتر آن است که با نرخ آزاد، ارز در بانک‌ها به فروش برسند. چون اگر مردم به سمت بازار بروند ارز تقلبی نیز ممکن است به دست آنها برسد.

وی در همین مورد اظهار کرد: ‌بانک مرکزی خودش می‌داند که وقتی ارز مسافرتی به مردم ندهد هر چقدر که مردم بخواهند به بازار آزاد مراجعه کنند، بالاخره به قیمت بازار آزاد فشار می‌آورد و قیمت را افزایش می‌دهد.

زمزمه حذف ارز مسافرتی حج عمره
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به محدود شدن ارز مسافرتی به ارز زیارتی که از سوی بهمنی رییس کل بانک مرکزی اعلام شده، گفت: ما اعتقاد داریم به خاطر محدودیت‌ها ارز مسافرتی حتی برای حج عمره نیز باید حذف شود و تنها محدود به حج تمتع باشد.

ارسلان فتحی‌پور در جمع خبرنگاران درباره محدود شدن ارز مسافرتی به ارز زیارتی یادآور شد: ما پیش از این پیشنهاد داده بودیم که ارز مسافرتی به قیمت ارز مرجع حذف شود که این اتفاق افتاد و خوشبختانه این موضوع را پذیرفتند.

وی افزود: الحمدالله دولت به این نتیجه رسیده که واردات کالاهای استراتژیک و اساسی که مربوط به وضع معیشتی مردم است باید با ارز مرجع انجام شود و در مورد کالاهای لوکس و غیرضرور نیازی به اختصاص ارز مرجع نیست.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: ما باید از تولید حمایت کنیم و برای مواد اولیه و کالاهای استراتژیک و اساسی ارز مرجع اختصاص دهیم ضمن اینکه باید از زمان تخصیص ارز تا ترخیص کالا سامانه ره‌گیری وجود داشته باشد که انحرافی در این مسیر پیش نیاید.

فتحی‌پور با اشاره به طرح کمیسیون اقتصادی در همین رابطه خاطر نشان کرد: محدود شدن ارز مسافرتی در این طرح گنجانده شده، همچنین مجازات‌هایی در خصوص استفاده نابجا از ارز نیز در آن پیش‌بینی شده است.

* ندا محمدی

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۷
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۴
0
36
چه شود !!!!!!!!!!!!
ایرانی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۴
0
42
یعنی حال میکنم قشنگ فقط صورت مسئله رو پاک میکنین
محمدرضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۴
12
55
چرا وقتی دولت توان ندارد ارز آزاد را در یک قیمت پایین نگهدارد ارز مسافرتی راهم قطع میکند.چرا؟تا کی مردم باید هزینه بی تدبیری مسوولین را بدهند.آقای بهمنی شما که میگفتی قیمت ارز روانیه وکاذبه.پس چرا مردم مجبور باشند برای سفرهایشان با همین قیمت کاذب وروانی ارز تهیه کنند.این حق مردمه وقتی ارز در بازار آزاد نسبت به ارز مرجع فوق العاده بالاست دولت به آنها ارز به قیمت مرجع بدهد.تازه اگر قرار بود ارز مسافرتی برای جایی قطع شود همین سفرهای زیارتی بود(بادلیل میگویم).بدلیل اینکه در سفرهای زیارتی همه وعده های قضایی وخرجهای جانبی با کاروانه ومسافر هیچ خرجی (اگرنخواهد خریدکند)جز همان پولی که به کاروان ودولت میدهد ندارد.ولی در سفرهای غیر زیارتی همه هزینه ها بجز هتل وبلیط هواپیما با مسافر بیچاره میباشد.پس نتیجه میگیریم اگر قرار بود ارزی هم قطع شود باید ارزهای سفرهای زیارتی قطع میشدوبه مبلغ ارزهای مسافرتی غیر زیارتی افزوده میشد.ولی مثل همیشه بی تدبیری وفشار به مردم.
پدرام
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۴
21
72
ببينيد از پارسال تا تاكنون چند بار اين تصميمات ارزي را عوض نموده ايد هر بار هم قيمت ارز افزايش يافته است شما را بخدا آقاي بهمني استفاء بده برو . شما بجزء اذيت نمودن مردم كار ديگه اي بلد نيستيد
جامعه روستائیهای مقیم مرکز
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۴
10
101
دست شما درد نکنه
پیشنهاد بعدی اینست که هر مسافر 1000 دلار به قیمت دولتی به بانک مرکزی بفروشد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۴
3
46
اونم حذف كنيد بره پي كارش
دردمند
|
GERMANY
|
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۴
1
31
آقای رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس من کارمند چند وقت پیش پس از گذشتن 41 سال از عمرم توانستم زن و بچه ام را به ترکیه با ارز مسافرتی ببرم میخواهید ما هم مثل مردم کره شمالی شویم . آنجا با تور لیدر صحبت کردم گفت جنس تفریح بین آمریکایی ها و اروپایی ها عوض شده و حاضرند چند برابر دلار خروجی از ایران را جهت بازدید از آثار باستانی ایران و مناظر طبیعی خرج کنند لطفا این موضوع را بررسی کنید . ضمنا میدانید در این بخش چه تعدادی از مردم دارند نون میخورند آخر هم 400 دلار را بانک مرکزی حذف کند فقط تاجران دلار را خوشحال میکنی چون دلار به 2500 تومان افزایش خواهد یافت و عوارض آن را حتما میدانید.مردم انتظار دارند که مسئولان قیمت دلار را به نرخ دولتی برگردانند، آن وقت مسئولان دارند همه راههای استفاده از ارز دولتی را می بندند!
آقایون مسئول لطفا به مردم اهمیت دهید.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۴
1
57
اتفاقا باید برای حج دلار حذف می شد چرا که اولا این دلار رو تو جیب شیخ های عربی نره ضمن اینکه تمام هزینه ها داره توسط سازمان حج انجام میشه و نیازی نداره اونجا خرجی اضافه تر بشه و هر کس هم خواست اونجا سوغتی بگیره از دلار آزاد خرج کنه
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۲:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۵
1
45
تو کشور های زیارتی اکصرا پول ایران رو قبول میکنند ولی تو کشور های خارجی حتی نگاه هم نمی کنند این عادلانه نیست
نظرات بینندگان