arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۰۹۵۳۵
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۲۳ - ۱۴ دی ۱۴۰۱

فرمانده هوافضای سپاه: دکان فروش تسلیحات آمریکایی‌ها با رونمایی از موشک‌ها ما، بسته خواهد شد

سردار حاجی‌زاده در پاسخ به سوالی درباره موشک جدید ایران که واکنش‌هایی زیادی داشت: ما فعلا چیزی رونمایی نکردیم و ان‌شاالله رونمایی خواهیم کرد؛ واکنش‌ها معنادار است و واکنش آمریکا جالب بود. آن‌ها گفتند تردید داریم. چون دکان فروش تسلیحات‌شان بسته می‌شود و قدرت آن‌ها به‌عنوان سپر موشکی و غیره و هم‌چنین سرمایه‌گذاری‌شان در کشورهای عربی باطل است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: در دور دوم ریاست جمهوری آقای روحانی، جلسه‌ای گذاشتیم و شهید سلیمانی به اقای روحانی تذکر برادرانه داد و گفت ما آمدیم به شما کمک کنیم و در کنار شما هستیم ولی حرف‌هایی که زدید، درست نیست و او هم تا مدت‌ها رعایت کرد.

سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در برنامه «ملک سلیمان» که امشب به‌مناسبت سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی از شبکه یک سیما پخش شد، طی سخنانی اظهار داشت: آشنایی ما با شهید حاج قاسم سلیمانی به سال‌های ابتدایی دفاع مقدس باز می‌گردد؛ البته جوانان آن‌موقع هم دنبال چهره‌ها و سلبریتی‌های آن‌دوران بودند و سلبریتی‌های ما فرماندهان لشکرها و تیپ‌ها بودند. ما با نام افرادی مانند شهیدان سلیمانی، همت، طهرانی‌مقدم، باکری، خرازی و بسیاری از دیگر آشنا بودیم و با نام‌شان زندگی می‌کردیم.

وی افزود: ما با ایشان آشنا بودیم و شاید آن‌زمان ایشان ما را نمی‌شناخت و عمده همکاری ما بعد از جنگ عمدتا شروع شد، و وقتی ایشان فرمانده نیروی قدس منصوب شدند و به‌مرور ارتباطات گسترده‌تر و دوستی‌ها بیشتر شد. 12 سال پایانی که ختم به شهادت ایشان شد، هم‌زمان با کار ما در نیروی هوافضا بود و ارتباطات‌مان روزانه و دائمی بود و به اوج خود رسید.
** حاج قاسم 40 سال جنگید

فرمانده نیروی هوافضای سپاه درباره ویژگی‌های شخصیتی حاج قاسم، بیان کرد: ایشان از جمله افراد نادری بود که بعد از دوران جنگ، جنگ برایش تمام نشد و شاید جنگ برای بسیاری از رزمندگان و فرماندهان تمام شد؛ او 40 سال جنگید.

سردار حاجی‌زاده بیان کرد: خصوصیات ایشان از تعالیم اسلامی گرفته شده بود و نگاهش به جهاد و اعتقاد توأم با اخلاص در کنار ایثار و خصلت‌هاییش او را به‌جایی رسانده بود که با ولایتمداری انجام وظیفه می‌کرد.

وی درباره مجاهدت‌های شهید سلیمانی عنوان کرد: کار ایشان در آن‌دوره سخت بود و شرایط را نسبت به جنگ متفاوت بود؛ در دوران جنگ همه این حس را داشتیم که صدام آمده و همه پای‌کار بودند، وقتی ایشان از سوریه و مناطق مختلف می‌آمد مانند آن‌دوران حرف می‌زد و در آن فضا تنفس می‌کرد. شاید کسی در جلسات متوجه حس او نمی‌شد و این، کار را برای شهید سلیمانی سخت می‌کرد. صبر و ایستادگی برای همراه کردن مسئولین کار را دشوار می‌کرد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه درباره تأکیدهای شهید سلیمانی بر وحدت ملی تصریح کرد: حاج قاسم سلیمانی تفسیر عملی و مصداقی «أَشِدّاءُ عَلَى الكُفّارِ» در برابر دشمنان «رُحَماءُ بَینَهُم» بین خودی‌ها بود. او در داخل خانواده‌ی کشور معتقد بود ما 85 میلیون جمعیت هستیم که همه در دایره نظام هستند. در این بین افرادی هستند که شاید مشکلاتی داشته باشند و به برخی تکالیف درست عممل نکنند، ولی او معتقد بود نباید اینان را سریع از دایره انقلاب کنار گذاشت. او این را یاد گرفته بود و به این عمل می‌کرد. شهید سلیمانی می‌گفت اگر یک ناهنجاری و یا مشکلی وجود دارد، باید آن را داخل خانواده حل کرد.

سردار حاجی‌زاده اظهار داشت: شهید سلیمانی می‌گفت دخترانی که به هرحال بعضا برخی مسائل اسلامی را رعایت نمی‌کنند خواهران، دختران و ناموس ما هستند و باید مسئله را حل کنیم. او بیشتر به اقدام ایجابی اعتقاد داشت و می‌گفت اگر در خانواده‌ای یک فرزند مشکلی دارد، باید او را حذف کنیم؟؛ نگاه اسلام هم همین است. اگر به سلیقه خودمان عمل نکنیم، مردم ما همانانی هستند که در تشییع شهید سلیمانی آمدند و گروه‌های مختلف با گرایش‌های سیاسی متفاوت، طوایف، اقوام و مذاهب حضور یافتند؛ مردم ما همین‌ها هستند.

** شهید سلیمانی معتقد بود نباید دایره نظام را آن‌قدر تنگ گرفت که عده‌ای بیرون بمانند

وی با بیان اینکه نگاه شهید سلیمانی این‌گونه بود که نباید دایره نظام را آن‌قدر تنگ گرفت که عده‌ای بیرون بمانند، خاطر نشان کرد: دشمن به‌صورت گسترده تبلیغات می‌کند و امرور رسانه‌هایش توسعه یافته است؛ قبلا پایگاه‌های دشمن مشخص بود و امروز پایگاه‌های دشمن رسانه‌هایش است و ایران‌اینترنشنال، بی‌بی‌سی و تلویزیون منافقین با تبلیغات می‌خواهند شکاف در جامعه را بزرگ کنند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه اضافه کردک مردم ما همراه یکدیگر و دلسوز هستند؛ ما جلوه‌ای از این را در کرونا و کمک مومنانه دیدیم. در برخی از مناطق دنیا مسابقه غارت فروشگاه‌ها بود ولی مردم ما مشغول کمک مومنانه بودند.

سردار حاجی‌زاده بیان کرد: چیزی که در کشور ما فاصله انداخته است، بیشتر به‌خاطر تبلیغات خارجی است که متأسفانه اثر گذاشته است. اگر بخواهیم این ناهنجاری‌ها از بین برود، مسئله دوجانبه است و هم مسئولان و هم مردم باید درست عمل کنند. دشمن ایران را هدف قرار داده و شهید سلیمانی این را او خوب متوجه شده بود.

** دشمن در اغتشاشات اخیر می‌خواست کشور را تجزیه کند

وی به منشأ درگیری‌ها و جنگ در سوریه اظهار داشت: آن قضایا با تظاهرات داخلی شروع شده و بلافاصله تبدیل به درگیری مسلحانه شد. اما در اغتشاشت اخیر از ابتدا با درگیری و حمله به بسیج شروع کردند تا نیروهای نظامی و بسیج را خشمگین کنند و آن‌ها هم درگیر شوند. در این‌صورت بود که کشته‌سازی می‌کردند و مردم را از هم تفکیک و تجزیه می‌کردند و درگیری‌ها گسترش می‌یافت.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه ادامه داد: حاج قاسم سلیمانی درباره مسائل سوریه از ابتدا می‌گفت من تلاش می‌کنم به ارتش سوریه این را یاد بدهم که این نقشه دشمن است و در تله آن‌ها نیفتید. البته این نگرانی درستی بود.

سردار حاجی‌زاده بیان کرد: ما در اغتشاشات اخیر از این تجربه استفاده کردیم و علت این تعداد شهدای ما به این‌خاطر بود و آن‌ها زدند و جواب ندادیم و اگر جواب می‌دادیم، فاجعه ملی رخ می‌داد.

وی در ادامه سخنان خود درباره تأکیدهای شهید سلیمانی درباره وحدت ملی، تصریح کرد: او ایران را یکپارچه می‌دانست و می‌گفت با وحدت می‌توانیم بر مشکلات غلبه کنیم. دشمن الان وحدت ملی ما را هدف قرار داده و یکی از اهداف اصلی او، تجزیه است. پیروزی ما در دفاع مقدس در برابر 30 کشوری که از صدام حمایت کردند، به‌خاطر وحدت ملی‌مان بود.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: برای حاج قاسم سلیمانی فرقی نداشت که فلسطینی‌ها اهل تسنن هستند. او دنبال شیعه کردنِ سنی‌ها نبود بلکه دنبال ایجاد وحدت بر روی دشمن بود؛ او دشمن را خوب می‌شناخت.

سردار حاجی‌زاده بیان کرد: عشق اهالی جبهه مقاومت به شهید سلیمانی و رهبری معظم انقلاب به‌خاطر این است که ما دنبال تصرف سرزمین نبوده و نیستیم؛ رفتار حاج قاسم سلیمانی با فلسطینی‌ها طوری بود که آنان عکس او و مقام معظم رهبری را بالا می‌برند؛ چون دیدند ما پای‌کار دفاع از اسلام و مظلوم هستیم.

** رهبر معظم انقلاب کشور را از حوادث سختی نجات داده‌اند

وی در ادامه با تأکید بر اینکه باید بر ایرانی بودن و تبعیت از ولایت متحد باشیم، خاطر نشان کرد: حضرت آقا در این سه دهه رهبری و راهبری، ما را از حوادث بزرگ نجات داده‌اند قرار بود درگیر جنگ ائتلاف علیه صدام در ماجرای آزادسازی کویت شویم و بسیاری از بزرگان داخلی ما را سوق به آن جنگ می‌دادند و حضرت آقا فرمودند هر دو طرف باطل هستند و وارد این جنگ نشدیم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه افزود: هم‌چنین بودند کسانی که بعد از شهادت برخی دیپلمات‌ها در افغانستان گفتند باید بجنگیم و ایشان اجازه ندادند. اگر مقام معظم رهبری مراقبت نمی‌کردند، تا الان چندین‌بار درگیر جنگ بزرگ می‌شدیم.

سردار حاجی‌زاده گفت: دشمن در قضایای اخیر نشان داد هیچ‌یک از اقوام و گروه‌ها را قبول ندارد؛ همه مردم بر اثر درگذشت خانم مهسا امینی ناراحت شدند ولی دشمن از این اتفاق خوشحال شد و فرصت طلایی به‌دست آورد.

وی با تأکید بر اینکه باید دشمن‌شناسی را خوب بلد باشیم، تصریح کرد: شهید سلیمانی مسائل را دقیق می‌دید و سخنش این بود که باید حول دشمن وحدت کنیم و نباید اجازه داد اختلاف ایجاد شود، که در این‌صورت کشور فرو می‌ریزد.

** ماجرای تذکر حاج قاسم به روحانی

فرمانده نیروی هوافضای سپاه اظهار داشت: شهید سلیمانی در اصول محکم و یک فرد انقلابی بود و روحیه سازش‌کاری نداشت ولی درباره مسائل سلیقه‌ای می‌گفت مردم حق دارند. اگر کسی نوعی حرکت که موجب خدشه به اصول می‌شد، ورود می‌کرد. در دور دوم ریاست جمهوری آقای روحانی، جلسه‌ای گذاشتیم و شهید سلیمانی برادرانه به اقای روحانی تذکر داد و گفت ما آمدیم کمبه شما کمک کنیم و در کنار شما هستیم ولی حرف‌هایی که زدید، درست نیست و او هم تا مدت‌ها رعایت کرد.

سردار حاجی‌زاده ادامه داد: جایی که کسی پایش را از اصول بیرون می‌گذاشت و وارد خطوط قرمز می‌شد، حاج قاسم محکم بود.

وی اضافه کرد: شهید سلیمانی وقتی آقای روحانی ضدآمریکایی صحبت کرد، به او گفت من دست تو را می‌بوسم؛ با این سخن، به بسیاری از حزب‌اللهی‌ها برخورد ولی او حاضر بود برای تشویق یک فرد که به مسیر انحرافی نرود، از خودش هزینه بدهد. بعد از آن، در جلسه‌ای خصوصی به ایشان گله هم کردند ولی او حاضر بود هزینه بدهد تا فرد را تشویق کند. مقام معظم رهبری سال‌های سال فرمودند که مشکل ما با رفتن به سمت غرب حل نمی‌شود و نباید دست به‌سوی آنان دراز کنیم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه درباره آغاز درگیری‌ها در مناطقی از جمله سوریه و عراق، گفت: برآورد سپاه و نیروی قدس و شهید سلیمانی این بود حرکت‌هایی که در منطقه شروع شده، منشأ اتفاقات بزرگی خواهد بود ولی رهبری معظم انقلاب تحلیل دقیقی از مسئله داشتند. برخی مطالبی که ایشان می‌فرمودند را شاید امثال ماها آن‌طور درک نمی‌کردیم ولی آن تحرکات برای این بود که منطقه را تغییر دهند و نهایتا دنبال ایران بیایند.

** حاج قاسم استاد تبدیل تهدید به فرصت بود

سردار حاجی‌زاده بیان کرد: حاج قاسم سلیمانی لایه‌های زیرین طرح‌های دشمن را خوب می‌شناخت و زیرک بود؛ او استاد تبدیل تهدید به فرصت بود.

وی گفت: زمانی که گروه‌های تفکیری اکثر مناطق سوریه، به‌غیر از دمشق را گرقتند رهبری معظم انقلاب فرمودند همه آن مناطق باید آزاد شود و اگر جلوی‌شان گرفته نشود به ایران سرایت می‌کند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه اظهار داشت: حاج قاسم عاشق مقام معظم رهبری بود و ایشان را خوب شناخته بود؛ حضرت آقا هم نسبت به این شهید علاقه‌مند بود. این به‌خاطر اوج درک متقابل بود؛ مثلا وقتی در جلسات یک نظری داشت، وقتی نظر مقام معظم رهبری را متوجه می‌شد، دیگر نظرش را اعمال نمی‌کرد.

سردار حاجی‌زاده درباره تعامل بین فرماندهان جبهه مقاومت اظهار داشت: ارتباط بین فرماندهان در سپاه و ارتش صمیمی است. در محور مقاومت نیز همین‌طور است و کارهایی که حاج قاسم در عمر با برکت خود انجام داد، این فضای برادری را در جبهه مقاومت شکل داد؛ در جبهه مقاومت، مرزها کنار رفته است. به‌همین خاطر می‌گفت حاضرم عمرم را بدهم تا شهید عماد مغنیه را ببینم.

** آمریکایی‌ها برای شهادت سردار سلیمانی یک ارتش را پای‌کار آوردند

وی درباره شهادت سپهبد سلیمانی به‌دست تروریست‌های آمریکایی تصریح کرد: ما از رفتار او در دوران جنگ سوریه متوجه می‌شدیم که شاید او آن دیگری‌ها شهید می‌شود ولی بعد از درگیری‌ها احساس می‌کرد که گویا جامانده است. بعضا خودش می‌گفت "بد است که انسان با بیماری و یا در بستر بمیرد؛ همه رفتند و من ماندم"؛ اتفاق عجیبی افتاد و گویا خداوند می‌خواست مزد 40 سال جهاد و تلاش را در این نوع شهادت بدهد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه در جهان اتفاق نادری است که یک ارتش پای‌کار بیاید، تصربیح کرد: سفر شهید سلیمانی به عراق یک سفر کاملا رسمی بود و از دمشق با هواپیمای سوریه وارد بغداد شد؛ نه راه از زمینی و پنهانی، بلکه رسما دعوت شده بود. با اطلاعاتی که بعدا کنار هم گذاشتیم و رصدهایی که انجام دادیم، دریافتیم فرمانده مهم آمریکا که فرمانده سنتکام، مکنزی که قاتل قاسم است این کار را انجام داد. آن‌ها «اف 15»، آپاچی، هواپیماهای بدون سرنشین را مهیا کرده و آماده‌باش سراسری و امکانات قوی اطلاعاتی را به‌کار گرفتند و یک ارتش را آوردند تا یک نفر را بزنند.

سردار حاجی‌زاده افزود: رئیس جمهور آمریکا با سینه‌ی ستبر گفت که من این دستور را دادم؛ این نشان‌دهنده عظمت شهید سلیمانی است.

** دکان فروش تسلیحات آمریکایی‌ها با رونمایی از موشک‌ها ما، بسته خواهد شد

وی در پاسخ به سوالی درباره موشک جدید ایران که واکنش‌هایی زیادی داشت: ما فعلا چیزی رونمایی نکردیم و ان‌شاالله رونمایی خواهیم کرد؛ واکنش‌ها معنادار است و واکنش آمریکا جالب بود. آن‌ها گفتند تردید داریم. چون دکان فروش تسلیحات‌شان بسته می‌شود و قدرت آن‌ها به‌عنوان سپر موشکی و غیره و هم‌چنین سرمایه‌گذاری‌شان در کشورهای عربی باطل است.

نظرات بینندگان