arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۱۰۴۳۰
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۱۳ - ۲۲ دی ۱۴۰۱

فرمانده نیروی دریایی ارتش: در حال برنامه‌ریزی برای حضور در تنگه پاناما هستیم

امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به حضور نیروی دریایی ارتش در آب‌های سرتاسر جهان بیان کرد: ما تا امروز در تمامی تنگه‌های راهبردی دنیا حضور داشته‌ایم و تنها در دو تنگه حضور نداشته‌ایم که در یکی از آن‌ها امسال حضور پیدا می‌کنیم و در حال برنامه‌ریزی برای حضور در تنگه پاناما هستیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به حضور نیروی دریایی ارتش در آب‌های سرتاسر جهان گفت: در حال برنامه‌ریزی برای حضور در تنگه پاناما هستیم.

امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش صبح امروز (چهارشنبه ۲۱ دیماه) در مراسم برگزاری نخستین همایش ملی تمدن دریایی - مسیر پیشرفت گفت: امروز فرصت بزرگی در حوزه دریا برای پیشرفت کشور در اختیار ما است و می‌توان با استفاده صحیح از ظرفیت دریایی می‌توان این موهبت را از یک ظرفیت اقتصادی به یک ظرفیت تمدنی تبدیل کرد.  

وی افزود: امروز بهره‌مندی از دریا برای ما یک مزیت ژئوپلیتیک است و آن‌ها که از این ظرفیت برخوردار نیستند دچار یک خفگی ژئوپلیتیکی هستند.  

دریادار ایرانی با اشاره به حضور نیروی دریایی ارتش در آب‌های سرتاسر جهان بیان کرد: ما تا امروز در تمامی تنگه‌های راهبردی دنیا حضور داشته‌ایم و تنها در دو تنگه حضور نداشته‌ایم که در یکی از آن‌ها امسال حضور پیدا می‌کنیم و در حال برنامه‌ریزی برای حضور در تنگه پاناما هستیم.  

فرمانده نیروی دریایی ارتش، استفاده از ظرفیت‌های دریایی را نیازمند نگاه ویژه همه مسئولان دریایی کشور دانست و تاکید کرد: اقداماتی که امروز در نیروی دریایی ارتش صورت گرفته بدون همراهی جامعه نخبگانی، شرکت‌های دانش بنیان و وزارت دفاع میسر نبوده است و امروز این ظرفیت در خدمت پیشرفت کشور قرار دارد.  

وی افزود: ما بسیار زودتر از اروپایی ها، دریانوردی را آغاز کردیم و این تمدن دریایی مجدداً قابل احیا شدن است. امروز نیاز داریم خضور دریایی خودمان را قدرتمندتر کنیم و امروز می‌توانیم بگوییم در حوزه علمی هیچ مشکلی برای رشد در این زمینه وجود ندارد، اما بیشتر این ظرفیت در حوزه نظامی مورد استفاده قرار میگرد و سایر بخش‌ها نیز باید در این حوزه تلاش بیشتری کنند.  

دریادار ایرانی با بیان اینکه برخی قوانین دست و پاگیر در حوزه اقتصاد دریایی وجود دارد، تاکید کرد: این موضوع مشکلاتی را برای دستگاه‌ها ایجاد کرده است که باید این مشکل حل شود.  

این فرمانده ارشد نیرو‌های مسلح گفت: در تمدن نوین اسلامی و بیانیه گام دوم انقلاب سهم و نقش آفرینی ارگان‌های دریایی می‌تواند بسیار موثر و حتی تاریخ ساز باشد. ما باید برای ساخت ایران بزرگ یک جهاد بزرگ هم انجام دهیم و این موضوعی است که رهبر انقلاب هم در بیانیه گام دوم به آن تاکید کرده اند.  

دریادار ایرانی بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های دریا برای رسیدن به تمدن نوین ایرانی اسلامی تاکید کرد و افزود: امروز اگر امروز همرزمان من در حال نزدیک شدن به سواحل قاره آمریکا هستند، در حال به نمایش گذاشتن جلوه‌هایی از اقتدار ایران عزیز هستند و ما به عنوان ویترین مردم عزیز کشورمان برای اولین مرتبه در اقیانوس آرام حضور پیدا کردیم. البته در این مسیر استرالیا و فرانسوی‌ها تهدیداتی را برای ما ایجاد کردند و سعی کردند از قوانینی که خودشان برای عبور از سواحلشان مصوب کرده بودند تخطی کنند که با اقتدار و براساس قانون جواب آن‌ها را دادیم.  

وی افزود: استراتژی دریایی پایه‌ای برای استراتژی بزرگ ملی است و استراتژی دریایی در جهت پیشبرد همه منافع ملی است.  

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه استراتژی دریایی پایه‌ای برای استراتژی بزرگ ملی است، خاطرنشان کرد: استراتژی دریایی در جهت پیشبرد همه منافع ملی است.  

دریادار ایرانی در بخش دیگری از سخنان خود که در نخستین همایش ملی تمدن دریایی - مسیر پیشرفت ایراد می‌کرد، تشریح کرد: سه فرماندهی اقیانوسی شامل فرماندهی اقیانوس هند، فرماندهی اقیانوس آرام و فرماندهی اقیانوس اطلس تشکیل داده ایم که امروز در اقیانوس‌های هند و اطلس حضور داریم و به زودی در اقیانوس آرام هم حضور پیدا می‌کنیم. تجهیزاتی که در آینده به نیروی دریایی ملحق می‌شود در راستای ماموریت این سه فرماندهی است.  

فرمانده نیروی دریایی ارتش در پایان تصریح کرد: نیروی دریایی بازوی حکمرانی کشور در اقیانوس‌ها است و نیروی دریایی یک نیروی راهبردی است که کارویژه‌های آن حوزه کلان و راهبردی کشور را متاثر می‌کند. در ناحیه اقدامات این نیرو در سیاست‌های کلان ملی اثر گذار است.  

نظرات بینندگان