arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۱۱۲۸۱
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۱۱ - ۲۸ دی ۱۴۰۱

دو سوم سرطان‌های زنان با مراجعه زودهنگام قابل درمان است

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با ابراز تاسف از مراجعه دیرهنگام زنان ایرانی برای درمان در برخی از سرطان‌ها، گفت: این درحالیست که بیش از دو سوم سرطان‌های منتسب به زنان با مراجعه زودهنگام قابل درمان و کنترل است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 ایسنا:رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با ابراز تاسف از مراجعه دیرهنگام زنان ایرانی برای درمان در برخی از سرطان‌ها، گفت: این درحالیست که بیش از دو سوم سرطان‌های منتسب به زنان با مراجعه زودهنگام قابل درمان و کنترل است.
 
 دکتر علیرضا زالی در مراسم جشن ایرانداخت که به مناسبت گرامیداشت مقام زن و مادر با حضور مشاور رییس دانشگاه در امور بانوان و خانواده، تنی چند از اعضای هیئت رییسه و جمعی از مسئولان دانشگاه صبح امروز سه شنبه ۲۷ دی ماه در تالار امام خمینی (ره) برگزار شد، با اشاره به مسئولیت اجتماعی دانشگاه، بر ضرورت آسیب‌شناسی در حوزه‌های مختلف مربوط به زنان به ویژه حوزه سلامت تاکید کرد.
 
 دو سوم سرطان‌های منتسب به زنان با مراجعه زودهنگام قابل درمان است
 
رییس دانشگاه ضمن ابراز تاسف از مراجعه دیرهنگام زنان ایرانی برای درمان در برخی از سرطانها گفت: متاسفانه بانوان ایرانی به دلیل مشغله‌های زیاد کمتر به سلامت و غربالگری بیماری‌های سرطانی توجه می کنند و اغلب دیر مراجعه می کنند درحالی که بیش از دو سوم سرطانهای منتسب به زنان(سرطان دهانه رحم و پستان) با مراجعه زودهنگام قابل درمان و کنترل است.
 
وی در ادامه سخنان خود به بسته‌های متنوع حمایتی طراحی شده برای بانوان توسط مشاور امور بانوان و خانواده دانشگاه و معاونت دانشجویی و فرهنگی اشاره کرد و ضمن اعلام موافقت هیئت رییسه با برخی از این موارد خاطرنشان کرد که پیگیری‌های لازم در این خصوص انجام می‌شود.
 
به گفته دکتر زالی، امروز ۶۲ درصد از پرسنل دانشگاه را بانوان تشکیل می‌دهند که نیمی از آنان مدرک تحصیلی بالاتر از لیسانس دارند.
 
وی با اشاره به این که حدود نیمی از اعضای هیئت علمی دانشگاه را زنان تشکیل می دهند خاطرنشان کرد که هرم هیئت علمی دانشگاه به سمتی حرکت می کند که سهم بانوان بیش از آقایان است.
 
رییس دانشگاه با اشاره به آمار دانشجویان نوورود خاطرنشان کرد که امسال ۵۲ درصد دانشجویان نوورود خانم بودند و در حوزه تحصیلات تکمیلی نیز ۶۳ درصد زنان و در فلوشیپ ۸۰ درصد و در دستیاری نیز ۶۰ درصد فراگیران را زنان تشکیل دادند.
 
وی با اشاره به سهم بالای زنان در حوزه‌های اشتغال و تحصیل در این دانشگاه گفت: هم اکنون ۴۰۳ مدیر میانی زن و ۱۶ مدیر پایه در این دانشگاه فعالیت دارند. این حاکی از وجود فرصت‌های برابر در حوزه‌های تخصصی، مدیریتی، کارمندی و تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه است که می تواند به عنوان یک الگوی موفق در کشور باشد. هر جا در دانشگاه مدیریتی به یک بانوی شایسته و کارآمد سپرده شد، برون‌دادی اثربخش، سلامت و اطمینان‌بخش را شاهد بوده‌ایم.
 
وی افزود: هر جا فرصتی مطلوب، متوازن و عادلانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، علمی، اقتصادی، اجتماعی برای زن ایرانی فراهم شود حتما شاهد درخشش وی خواهیم بود. علاوه بر این که زنان ایرانی همواره مادرانی عطوف و همسرانی نمونه هستند.
 
زالی در بخش دیگری از سخنان خود، طلاق را یک معظل اجتماعی برشمرد که بیشترین آسیب ناشی از آن به زنان مطلقه وارد می‌شود و با اشاره به سیر فزاینده طلاق در سال‌های اخیر یادآور شد که مشکلات زنان مطلقه به مراتب بیشتر از آقایان است.
 
طلاق عاطفی، افسردگی زنان مطلقه در جامعه، عدم ازدواج مجدد بسیاری از زنان مطلقه به دلایل مختلف از جمله فرزندان، برخی دیگر از موضوعات مطرح شده توسط دکتر زالی بود که آسیب شناسی در این زمینه‌ها را ضروری دانست.
 
زالی در بخش دیگری از سخنان خود به اعتیاد در زنان اشاره کرد و گفت: الگوی اعتیاد در زنان بیشتر به مواد مخدر جدید برمی گردد و سیر اعتیاد بی‌رحمانه‌تر جلو می‌رود.
 
وی یادآور شد: انگ اعتیاد در بانوان به مراتب در ایران بیشتر است و خانم‌های معتاد زودتر از خانواده طرد می‌شوند و خانواده فرو می‌پاشد؛ در حالی  که در صورت اعتیاد مرد، مادر همچنان کانون خانواده را حفظ می‌کند.
 
زالی با اشاره به مسئولیت اجتماعی دانشگاه، بر ضرورت آسیب شناسی در این حوزه‌ها و لزوم طراحی و تدوین بسته‌هایی در این خصوص تاکید کرد.
 
وی با اشاره به سهم اندک بانوان ایرانی در حوزه اشتغال گفت: جمعیت بانوان ایرانی بیکار بیش از آقایان است و تعداد زیادی از زنان ایرانی در مشاغل غیررسمی فعالیت دارند؛ بنابراین از بیمه و حمایت‌های شغلی نیز بی‌بهره هستند.
 
زالی در ادامه بر ضرورت حمایت از زنان برای احراز پست‌های مدیریتی ارشد در کشور تاکید کرد.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت انتخاب صحیح و آگاهانه در ازدواج خاطرنشان کرد که با همکاری امور بانوان و خانواده و معاونت دانشجویی سعی می شود در دانشگاه علاوه بر مشاوره‌های قبل از ازدواج، مشاوره‌ها تا پنج سال پس از ازدواج نیز ادامه خواهد یافت.
 
زالی یادآور شد که در کلانشهرها براساس تحقیقات، زوجین شاغل کمتر از چند دقیقه فرصت همکلامی و ابراز عاطفی دارند و این موضوع از مضرات زندگی شهرنشینی و صنعتی شدن است.
 
زالی در خاتمه سخنان خودضمن تقدیر از تمامی دست اندرکاران این مراسم  برای تمامی زنان ایرانی و بانوان دانشگاه آرزوی سلامت، بهروزی و توفیق روزافزون کرد.
 
در ادامه این مراسم دکتر فهیمه عبدالهی مجد - مشاور رییس دانشگاه در امور زنان و خانواده در این مراسم ضمن تبریک روز زن به تمام زنان تاثیرگذار شاغل در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به توصیف خصایل و ویژگی‌های فردی و اجتماعی و علمی حضرت زهرا(س) پرداخت.
 
به گفته وی، حضرت فاطمه (س) در طول حیات خویش در حوزه های تحصیل علم، نقش‌های اجتماعی و خانوادگی به عنوان بانویی نمونه به ایفای نقش پرداخت و نقش برجسته مادری ایشان چنان درخشید که در طول تاریخ جاری و ساری شده است.
 
عبدالهی مجد با اشاره به ضرورت توجه زنان به سلامت و نشاط خود، افزود: ما بانوان نقش‌های اجتماعی متعدد و مهمی داریم و در منزل نیز باید به همسرداری و فرزندداری بپردازیم. بنابراین گاهی از سلامت خود غافل می شویم.
 
وی یادآور شد: راه‌اندازی پویش کتابخوانی امین با حمایت ریاست دانشگاه به نوعی توجه به فکر و اندیشه  بانوان دانشگاه بود که این پویش با سه کتاب ویژه بانوان دانشگاه آغاز شد.
 
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، به گفته وی، این پویش با محوریت کتاب «از نو با تو» برای شرکت تمام دانشگاهیان علوم پزشکی شهیدبهشتی و خانواده آنان از میلاد حضرت زهرا تا میلاد حضرت علی در نظر گرفته شد.
 
وی با اشاره به تاثیر تکنولوژی‌های نوین بر سلامت افراد، به برگزاری وبیناری در این خصوص اشاره کرد.
 
ضرورت ارتقای سواد رسانه‌ای زنان
 
وی با اشاره به نقش مادری و همسری و اجتماعی بانوان، به اهمیت سواد رسانه‌ای تاکید کرد تا بتواند استفاده خود و فرزندان از فضای مجازی را  مدیریت کرده و تهدیدها را به حداقل برسانند و یادآور شد که در این زمینه نیز امور بانوان و خانواده دانشگاه با همکاری روابط عمومی دانشگاه درصدد است که در راستای افزایش سواد رسانه‌ای بانوان دانشگاه گام بردارد.
 
طراحی برنامه‌های متعدد در راستای توجه به تفکر و اندیشه بانوان، افزایش سواد رسانه‌ای، توجه به سلامت جسم و روان و انجام مشاوره‌های مورد نیاز از جمله موضوعات مطرح شده توسط دکتر عبدالهی مجد بود.
نظرات بینندگان