arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۱۱۳۲۴
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۴ - ۲۸ دی ۱۴۰۱

مسمومیت بیش از چهار هزار نفر با گاز مونوکسید کربن از ابتدای مهرماه تاکنون

سخنگوی سازمان اورژانس کشور از خدمت رسانی به چهار هزار و ۷۷۶ نفر در پی مسمومیت با گاز مونوکسید کربن (CO) خبر داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: سخنگوی سازمان اورژانس کشور از خدمت رسانی به چهار هزار و ۷۷۶ نفر در پی مسمومیت با گاز مونوکسید کربن (CO) خبر داد.

 مجتبی خالدی افزود: آمار مسمومان گاز مونوکسید کربن در پی کاهش شدید دمای هوای کشور افزایش یافته و یکم مهر تاکنون، تعداد چهار هزارو ۷۷۶ نفر دچار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شده‌اند که از این تعداد، سه هزار و ۱۱۵ نفر به مراکز درمانی اعزام و یکهزار و ۳۹۰ نفر در محل توسط تکنسین‌های اورژانس ۱۱۵ درمان شدند.

 

وی اظهار داشت: این آمار در مقایسه با سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

 

سخنگوی سازمان اورژانس کشور علائم و نشانه‌های اولیه مسمومیت با مونوکسید کربن را، سردرد، ضعف جسمانی، سرگیجه و بی ‌قراری، تهوع و استفراغ، خواب آلودگی، کسلی و خستگی، عنوان کرد و افزود: پس از گذشت دقایقی از ایجاد مسمومیت در فرد، علائم خطرناک‌تر مانند کبودی دست، دور لب‌ها و نوک انگشتان، تنگی نفس و بیهوشی بروز خواهد کرد.

 

وی درباره توصیه‌های خودمراقبتی در منزل در صورت بروز مسمومیت با مونوکسید کربن، گفت: در شرایط مسمومیت، سعی کنید خونسرد باشید و با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید. از ایمنی صحنه مطمئن باشید. فرد مسموم را از محیط آلوده به هوای آزاد منتقل کنید یا در صورت عدم امکان درب‌ها و پنجره‌ها را باز کنید. بیمار را در حالت استراحت قرار دهید. یقه پیراهن، کمربند و لباس‌های تنگ افراد مسموم را باز کنید. راه هوایی بیمار را بررسی کنید. در صورتی که بیمار بیهوش است او را به صورت خوابیده به پهلو نگه دارید. در صورت امکان اکسیژن رسانی را شروع کنید.

 

خالدی درباره زمان مراجعه به مرکز درمانی، گفت: از آنجایی که مهمترین درمان مسمومیت با مونوکسید کربن، خارج‌سازی از محیط و اکسیژن درمانی است، در صورت مشاهده علائم مسمومیت در خود یا دیگران، بلافاصله فرد مسموم باید از محیط آلوده خارج و درحالت استراحت و تحت اکسیژن درمانی قرار گیرد. به همین منظور همه بیمارانی که این علائم را دارند باید برای درمان با اکسیژن و مراقبت‌های قلبی و مغزی به بیمارستان منتقل شوند.

 

وی گفت: همه افراد در معرض خطر قرار دارند اما کودکان، زنان باردار و سالمندان جزو گروه آسیب‌پذیر و در معرض خطر بیشتری با منواکسید کربن هستند و علائم مسمومیت در آنها سریع و با شدت بیشتری ایجاد می ‌شود و می‌تواند آسیب‌های بیشتر و جدی‌تری وارد کند. به همین منظور در این سه گروه حساس، با هر درجه از مسمومیت، انتقال به مراکز درمانی ضروری است.

 

سخنگوی سازمان اورژانس کشور بر کنترل مسیر دودکش‌ها قبل از راه‌اندازی بخاری، تاکید کرد و افزود: دقت و توجه به داغ بودن دودکش نیز بهترین آزمایش سلامت دودکش است همچنین داشتن کلاهک مخصوص برای دودکش در پشت بام‌ها برای جلوگیری از عدم بروز خاموشی بخاری و به دنبال آن انتشار گاز CO اهمیت بالایی دارد. فراموش نکنید استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد در پیشگیری از این مسمومیت از اهمیت بالایی برخوردار است و بخاری‌های بدون دودکش به هیچ عنوان از تولید گاز CO جلوگیری نمی‌کند.

 

وی ادامه داد: توصیه‌های پیشگیرانه برای مسمومیت با co شامل استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد، کنترل مسیر دودکش قبل از راه اندازی، دقت و توجه به داغ بودن دودکش، داشتن کلاهک مخصوص برای دودکش در پشت‌بام‌ها و آبی بودن رنگ شعله بخاری و وسایل پخت و پز است. رنگ شعله قرمز، زرد و یا نارنجی نشانه نقص در سوخت رسانی است.

 

خالدی با بیان اینکه نباید همه روزنه ‌های جریان هوا در منزل و به ویژه اتاق خواب مسدود شود، بر عدم نصب آبگرمکن در حمام تاکید کرد و گفت: انتهای همه دودکش‌ها باید حداقل یک متر از سطح بام و حداقل یک متر از دیوار جانبی بام فاصله داشته و دارای کلاهک مخصوص (به شکل H) باشد.

 

وی تصریح کرد: از قرار دادن لوله خروجی بخاری به داخل ظرف آب جدا خودداری کنید. از بکار بردن وسایل گرمایشی بدون نصب دودکش یا دارای نقص در دودکش جدا خودداری کنید. آبگرمکن ‌های دیواری گازی اگر به مدت طولانی روشن باشند خطرناک می‌شوند. درون خانه، به خصوص در محل خواب ‌دستگاه هشدار مونوکسید کربن نصب کنید. تعمیر وسایل گرمایشی توسط افراد غیر مجرب و بی‌ تجربه و یا نصب آنها توسط افراد خانواده باعث ایجاد خطر می‌شود

نظرات بینندگان