arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۱۳۲۹
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۵ - ۰۸ مرداد ۱۳۹۱

افزایش 28 درصدی قیمت برنج

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزارت صنعت، معدن و تجارت از افزایش 28 درصدی قیمت برنج ایرانی در یکسال اخیر خبر داد.

به گزارش انتخاب به نقل از مهر، وزارت صنعت، معدن و تجارت در واکنش به خبر "برنج ایرانی در انبار، برنج خارجی در بازار" اعلام کرد: مهمترین ملاک و معیار برای ارزیابی در مورد وضعیت میزان و موجودی هر کالایی از جمله برنج، قیمت آن کالاست. قیمت هر کالایی در بازار برآیند میزان عرضه وتقاضای آن کالاست.

در صورتی که قیمت هر کالایی نظیر برنج از یک روند افزایشی برخوردار باشد، به دلیل آنکه تقاضای جامعه با توجه به فرهنگ مصرفی از یک ثباتی برخوردار است، می توان کاهش عرضه و کمبود کالا را عامل آن برشمرد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: با توجه به آمار و اطلاعات قیمتی سازمان حمایت ازمصرف کنندگان و تولید کنندگان، قیمت برنج طارم در تیر ماه سال 1390 برابر با 36098 ریال به ازای هر کیلوگرم بوده است که در تیر ماه سال جاری (1391) به 45984 ریال برای هر کیلوگرم رسیده، در واقع طی یکسال بیش از 28 درصد قیمت برنج افزایش یافته است.

این افزایش قیمت را نمی توان فقط به افزایش هزینه های مرتبط ارتباط  داد، چراکه بر اساس آخرین آمار و اطلاعات منتشر شده بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران شاخص بهای تولید کننده در بخش غلات در فروردین ماه سال جاری 2/256 و در مدت مشابه سال گذشته برابر 214 اعلام شده است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان خاطرنشان کرد: طی یکسال شاخص بهای تولید کننده در بخش غلات درحوزه کشاورزی 7/19 درصد رشد داشته است. افزایش قیمت برنج در بازار به مراتب بیش از رشد شاخص بهای تولید کننده می باشد. این اختلاف را می توان به عدم تناسب بین تولید داخلی و تقاضا نسبت داد. به عبارتی بهتر، نبود عرضه مناسب زمینه را برای افزایش قیمت محصول برنج در بازار  فراهم آورده است؛ بنابراین موضوع عدم نیاز به واردات برنج و دپوی برنج ایرانی در انبار به نظر غیر واقعی می رسد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
0
28
بابا ديروز كه گفتيد برنج نو وارد باز ميشه و قيمت برنج كاهش مي يابد خوب اشكالي نداره جهنم اشكنه مي خوريم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
0
8
فقط28 درصد؟؟؟؟/؟
فرید
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
0
13
آخه عزیز دلم , وقتی مرغ نداری ، گوشت نداری ، ماهی نداری ، .... نداری ، برنج رو با چی میخوای بخوری ؟!؟!؟
بذار اونم گرون بشی ، تو اشکنه که برنج نمیریزن !!!
نظرات بینندگان