arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۱۳۷۳
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۱۹ - ۰۸ مرداد ۱۳۹۱

صالحی: عواقب بحران سوريه دامن‌گير همه می‌شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزير امور خارجه كشورمان گفت: رژيم صهيونيستي به دنبال توسعه و ايجاد ناامني در سوريه است.
 
علي‌اكبر صالحي، وزير امور خارجه كشورمان كه بعد از ظهر يك‌شنبه در نشست مطبوعاتي مشترك با وليد معلم، وزير خارجه سوريه سخن مي‌گفت، خاطرنشان كرد: انكار نمي‌كنيم كه مردم سوريه حق دارند مانند همه‌ي ملت‌هاي ديگر از تمامي حقوق شهروندي يك كشور آزاد برخوردار باشند اما بايد گفت توطئه‌اي عليه سوريه چيده شده است كه مواضع و نظرات رژيم صهيونيستي عليه سوريه به وضوح آن را نشان مي‌دهد و پيشتاز همه توطئه‌آفريني‌ها و بركناري دولت سوريه و به هم‌ريختگي وضع در سوريه، رژيم صهيونيستي است و تعجب مي‌كنم جايي كه رژيم صهيونيستي اين‌چنين در مورد سوريه موضع‌گيري مي‌كند چگونه است كه برخي كشورهاي ديگر در اين مورد خاص كاملا هم‌موضع رژيم صهيونيستي هستند.
 
او افزود: اينجاست كه ما به نظريه توطئه پي مي‌بريم.
 
صالحي در عين حال افزود: قبول داريم عده‌اي از مردم سوريه ممكن است براي ايجاد تغييراتي حركت كرده باشند و رييس‌جمهور و دولت سوريه هم نسبت به اين خواسته‌هاي مشروع مردم اعلام آمادگي كرده و پاسخ داده است. قانون اساسي جديد تدوين شده و موضوع تعدد احزاب و انتخابات مجلس نيز در دستور كار قرار گرفت و انجام شد. ممكن است برخي بگويند اين اقدامات در شرايط عادي انجام نشده است. بايد گفت اجازه و فرصت دهيد كه همان قولي كه دولت و رييس‌جمهور سوريه به مردمش داده است بتواند آن را عملياتي كند، اما متاسفانه روز به روز بر دامنه توطئه در سوريه افزوده مي‌شود. هيچ فرصتي نمي‌خواهند بدهند اما از سوي ديگر به وضوح مي‌بينيم كه اين توطئه‌اي از جانب چند كشور به طور ددمنشانه عليه سوريه انجام شده است كه در راس آنها رژيم صهيونيستي است.
 
وي ادامه داد: از مردم منطقه مي‌خواهيم كه حداقل به اين نكته‌ي مهم توجه ويژه داشته باشند. آيا مي‌شود در مورد موضوعي به اين مهمي و در مورد كشوري به اين اهميت كه در راس هرم مقاومت قرار دارد اين‌چنين موضع اتخاذ شود و هر چه در توان دارند در جهت تضعيف دولت سوريه و ايجاد مشكل براي مردم سوريه انجام دهند.
 
رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان ادامه داد: اميدواريم مجموعه كشورهاي منطقه با درايت و هوشمندي بيش‌تر نسبت به عواقب اقداماتي كه انجام مي‌دهند، بينديشند. خداي ناكرده اگر در جهت نادرست هم‌چنان اقدامات ادامه يابد يقينا عواقب آن دامن‌گير همه خواهد شد و ما حتي نمي‌توانيم ابعاد عواقب سوء آن را اكنون به طور دقيق پيش‌‌بيني كنيم. مي‌دانيم كه عواقب بسيار سوء خواهد داشت اما نمي‌توانيم دامنه آن را حتي پيش‌بيني كنيم. اين اتفاق تمام منطقه و حتي جهان را متاثر خواهد كرد.
 
وزير امور خارجه كشورمان تصريح كرد: ما همه به دنبال صلح، ثبات و امنيت منطقه هستيم. بايد در اين جهت حركت كنيم. به اندازه كافي مشكلات در اين منطقه وجود دارد. درست نيست كه بر مشكلات بيافزاييم با اين تصور خام و خيال باطل كه اگر خلإيي در سوريه ايجاد شود و حكومت سوريه تغيير كند به راحتي حكومت ديگري جايگزين مي‌شود، اين خيال باطل و موهمي است. بايد به شرايط سوريه و وضعيت داخلي آن توجه داشته باشيم و نسبت به اين موضوع توصيه مي‌كنيم هم خودمان و هم ديگران كه با هوشمندي، هوشياري و با نيت خيرخواهي براي مردم سوريه عمل كنيم در غير اين صورت همه متضرر خواهند شد.
 
او با تشكر از وزير خارجه سوريه براي سفرش به تهران، ضمن خيرمقدم به وي گفت: در يك جلسه‌ي طولاني در مورد مسائل دوجانبه و تحولات منطقه بحث مفصلي انجام شد و در مورد توطئه‌اي كه عليه سوريه چيده شده است به تفصيل گفت‌وگو كرديم.
 
صالحي افزود: عجيب است كه برخي به دنبال دليل براي تحولات سوريه مي‌گردند و نظراتي ارائه مي‌دهند و معتقدند اين مسائل تنها به دليل يكسري مطالبات مردمي بوده است.
 
وزير امور خارجه كشورمان هم‌چنين گفت: به وزير خارجه سوريه كه به وطن دوم خود سفر كرده است خوش‌آمد مي‌گوييم. يقين داريم كه پيروزي از آن مردم سوريه است و يقينا حق پيروز خواهد شد. اميدواريم در نشست‌هايي كه با ديگر مقامات كشورمان دارند به جزييات مسائل مورد نظر بپردازند. قطعا پيروزي از آن مردم سوريه است. مسائل سوريه روز به روز روشن‌تر خواهد شد. ابتدا به گونه‌اي بود كه رسانه‌هاي غربي تمام تحولات را آن گونه كه خود مي‌خواستند نشان مي‌دادند و هجمه آن‌قدر سنگين بود كه افكار عمومي را آن‌گونه كه خود مي‌خواستند، مي‌ساختند اما امروز كه در طول زمان پيش مي‌رويم روز به روز مشخص‌تر مي‌شود كه قضايا به چه گونه‌اي است و چه توطئه بزرگي در كار است. اميدواريم بيداري و روشن شدن مسائل كمك به حل هر چه سريع‌تر اين بحران بكند.
 
وي در ادامه اين نشست در پاسخ به پرسشي درباره اقدامات وزارت خارجه در خصوص حوادث اخير در ميانمار نيز با تشريح اقدامات دستگاه ديپلماسي كشورمان در حمايت از مسلمانان ميانمار، گفت: جمهوري اسلامي ايران اولين كشوري بود كه توجه ويژه به مساله اقليت مسلمان ميانمار داشت و همين مساله باعث شد كه زمينه‌ي لازم براي اعتراضات ديگران هم فراهم شود. وزارت خارجه در اين باره بيانيه‌اي صادر كرد و سخنگوي وزارت خارجه در اين باره موضع‌گيري داشت. با سازمان همكاري اسلامي و دبيركل سازمان ملل تماس داشتيم و نامه اعتراضي تحويل وي شد. سفير ما در تايلند نيز اين موضوع را پيگيري كرد و با همتايان خود تماس‌هايي داشت.
 
صالحي هم‌چنين گفت كه پيگيري‌ها ادامه دارد. اميدواريم در آينده شاهد رفع مشكلات مردم مسلمان ميانمار باشيم. ما با مقامات ميانمار در تماس هستيم و درصدد هستيم سفارت‌مان را در اين كشور ايجاد كنيم. معتقديم ايجاد سفارت مي‌تواند روابط دو كشور را در بعد سياسي تقويت كند و از اين طريق بتوانيم به نحوي در رفع مشكلات مردم مسلمان ميانمار با همراهي دولت اين كشور اقدام موثري انجام دهيم.
نظرات بینندگان