arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۱۴۱۵۷
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۰۹ - ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

معرفی ۹۰۰ دارایی راکد برای مولدسازی از سوی ۲ وزارتخانه

سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش ۴۰۰ مورد و وزارت جهاد ۵۰۰ مورد از دارایی‌های راکد خود را معرفی کردند گفت: با شفافیت کامل و صادقانه قبل از نهایی شدن تصمیم عمل خواهیم کرد نه آنکه چهار سال بعد مردم خبردار شوند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: وزیر اقتصاد با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش ۴۰۰ مورد و وزارت جهاد ۵۰۰ مورد از دارایی‌های راکد خود را معرفی کردند گفت: با شفافیت کامل و صادقانه قبل از نهایی شدن تصمیم عمل خواهیم کرد نه آنکه چهار سال بعد مردم خبردار شوند.

سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به اینکه حجم توجهاتی که به مسئله مولد سازی دارایی‌های دولت انجام گرفته نشان دهنده اهمیت این موضوع است، گفت: برداشت ما در دولت این است که مولد سازی دقیقاً به همین اندازه راه گشاست و آن‌هایی که انگشت گذاشتند بر روی این مسئله خوب متوجه شدند که چه مسیر جدیدی پیش روی کشور می‌تواند گشوده شود یا اینکه خدای نکرده مسیر بسته شود؛ بنابراین از هر نقد کارشناسی و سازنده‌ای استقبال می‌کنیم، خلاصه داستان مولد سازی این است که بسیاری از کشور‌های دنیا سال هاست این قاعده را دارند که بتوانند از یک دارایی راکد و بدون استفاده خودشان در جای دیگری استفاده خوب انجام دهند، هر خانواده‌ای برای تدبیر شرایط اقتصادی خانه خود این تصمیم را می‌گیرد.

بیشتر بخوانید

پاسخ به ۲۰ پرسش درباره مصوبه مولدسازی دارایی‌های دولت

اگر فرض کنید طلایی دارد در جایی که استفاده نمی‌شود بگوید این را تبدیل می‌کنم به سپرده بانکی، سهام و یک نوع دارایی دیگری که درآمد سازی بیشتری دارد. در کشور ما هم این حکم چندین سال در قوانین بودجه وجود داشته، اما متاسفانه عملکرد نداشته، یعنی قرار بوده ۴۰ هزار میلیارد تومان دولت از محل مولد سازی، کسب درآمد کند برای کار‌های عمرانی خودش، از این رقم یک هزار میلیارد تومان هم محقق نشده، ۷۰۰ میلیارد تومان کل عملکرد سالانه دولت قبل سال ۹۹ بوده است.

وزیر اقتصاد ادامه داد: ما آسیب شناسی کردیم که چطور می‌توانیم زمین‌های بلااستفاده، ساختمان‌های دستگاه‌های دولتی که دیگر استفاده‌ای ندارد و متروکه است، سوله ها، انبار‌ها را ابزار و اهرمی کنیم برای اینکه در همان شهر و استان اگر پروژه‌های صنعتی، معدنی، کشاورزی، راه، مدرسه، بیمارستان، و مانند آن است انجام شود.

وی گفت: در حال حاضر وزیر آموزش و پرورش بیش از ۴۰۰ مورد را خودش پیشنهاد داده و گفته این مدرسه‌ها در جا‌هایی هستند که امروز دانش آموزی ندارند و در دو سه سال گذشته بدون استفاده بوده است، اما جایی دیگر از کشور مدرسه کم دارم، یا در حوزه بیمارستان‌ها وزیر جهاد هم حدود ۵۰۰ مورد را پیشنهاد داد از اینکه یک زمانی نیازمند این بوده که برای شهر، غله، سازمان چای، دستگاه‌های ذیل وزارت جهاد ساختمان‌هایی باشد الان این‌ها بلااستفاده است، اما می‌توانیم این را با یک تغییر کاربری قیمتی به آن دهیم که پیمانکاران کشور بیایند و این زمین را بگیرند و بروند و برای وزارت جهاد پروژه‌های آبخیزداری و توسعه بخش کشاورزی را انجام دهند.

خاندوزی ادامه داد: این اتفاقی است که در دل مولد سازی رخ می‌دهد و ما امیدواریم با اهرم کردن این دارایی‌های بی خاصیت یا کم خاصیت گذشته که سال‌های سال دولت‌ها به آن دست نمی‌زنند، اما مانند فقیر‌ها کار‌های پروژه‌های عمرانی را انجام می‌دادند تغییر پیدا کند، ما ده‌ها هزار پیمانکاری داریم که از دولت طلب دارند، برای اینکه پروژه جدید خودشان را شروع کنند، باید طلب‌های آن‌ها پرداخت شود که ما وارد پروژه‌های جدید عمرانی شویم.

وی اشاره کرد: در برخی موارد دیدم نگرانی از این است که نکند تصمیم غلطی بگیرند و فقط یک عده آدم خاص برخوردار شوند از مولد سازی؛ شک نکنید تعهد و تاکید خود آقای رئیس جمهور این است که ما با شفافیت کامل با مردم صادقانه قبل از نهایی شدن نه اینکه اول اتفاقی بیفتد و چهار سال بعد بخواهند مردم خبردار شوند که چه تصمیمی گرفته شده است.

*برخورد بدون اغماض با تخلفات احتمالی/ مصونیت سوء تفاهم بود
وزیر اقتصاد گفت: یکی از موانع مولدسازی دارایی‌های راکد، در پیچ و خم فرآیند‌های حقوقی و اداری رخ می‌داد و نیاز به عزم سه قوه بود و بر مبنای دستور رهبر معظم انقلاب که سه سال قبل مطرح کرده بودند که در این مورد چاره اندیشی شود، مصوبه مولدسازی تصویب شد.

وی افزود: ریاست هیات مولدسازی عهده معاون اول رئیس جمهور است، دادستان کل کشور از طرف رئیس قوه قضاییه و نماینده رئیس مجلس شورای اسلامی نیز نظارت دارند یعنی دستگاه‌های نظارتی از سه قوه حاضر هستند. عبارتی که تحت عنوان مصونیت است را بیشتر شاید سوء برداشت باشد واقعیت این است که حداقل در دولت آیت الله رئیسی، احدی از تخلف و فساد در پیگرد و پاسخگویی مصونیت ندارد. گذشت، زمانی که برخی از نزدیکان کار‌هایی می‌کردند که خط قرمز محسوب می‌شد به همین جهت هم است که خود دولت تعهد داده است که حتماً با شفافیت کامل در اتاق شیشه‌ای با حضور نه فقط چند حسابدار و حسابرس، نه فقط چند مامور یا مدیر کل دستگاه دولتی، پیش چشم ۸۵ میلیون هموطن مولدسازی انجام شود.

خاندوزی با بیان اینکه برای اولین بار این سطح از شفافیت پیش از نهایی شدن وجود خواهد داشت، گفت: بنابراین اگر هم تخلفی صورت گیرد هم دستگاه‌های نظارتی این حق را دارند و هم در دستورالعمل نهایی که توسط خود سران سه قوه به صورت نهایی اعمال خواهد شد این اجازه وجود دارد برای همه دستگاه‌های نظارتی که بیایند و خدای نکرده اگر در این مسیر تخلفی از دستورالعمل و آیین نامه وجود دارد بدون هیچ اغماضی با آن تخلف برخورد کنند.

نظرات بینندگان