arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۱۴۸۴
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۹ - ۰۹ مرداد ۱۳۹۱

اولین نتایج در مورد ترور سران امنیتی سوریه + تصاویر

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

محققان پرونده انفجار دفتر شورای امنیت ملی سوریه، به «اثرات روشنی» از سرویس اطلاعاتی اردن، عربستان و ترکیه رسیده اند. این تحقیقات زیر نظر ماهر اسد است و سفارت ترکیه و منزل سفیر آمریکا از جمله مکان های احتمالی صدور دستور الکترومغناطیسی انفجار هستند. 

دمشق هنوز درباره انفجار اخیر ساختمان امنیت ملی و ترور 4 نفر از سران این کشور، رسما نتیجه ای از تحقیقات منتشر نکرده است اما منابع غیرسوری در دمشق پایتخت سوری اعلام کردند که تحقیقات انفجار اخیر در دفتر شورای امنیت ملی سوریه با کمک محققانی از دستگاه اطلاعات روسیه در جریان است و نتایج اولیه ردپایی از دستگاه های اطلاعاتی اردن، عربستان و ترکیه نشان می دهد.

انفجار تروریستی ساختمان شورای امنیت ملی سوریه صبح چهارشنبه 28 تیرماه (18 جولای) روی داد و در آن چهار نفر از سران امنیتی و اطلاعاتی سوریه از جمله وزیر دفاع و رئیس دستگاه اطلاعاتی و رئیس دفتر شورای امنیت ملی سوریه ترور شدند.

الحقیقه به نقل از این منابع افزود: محققان به «اثرات روشنی» از دستگاه اطلاعاتی اردن، عربستان و ترکیه رسیده اند. ماهر اسد شخصا بر روند تحقیقات نظارت دارد و سرلشگر شعیب سلیمان فرمانده گارد ریاست جمهوری در کنار اوست.

این منابع افزودند که کارشناسان روس با خود سیستم هایی پیشرفته آورده اند که امکان تعیین فاصله نقطه انفجار تا محل کنترل آن را مشخص می کند.

الحقیقه افزود: تحقیقات با بازجویی رئیس دفتر هشام الاختیار (رئیس ترور شده شورای امنیت ملی سوریه) که اکنون در مقر دستگاه امنیت گارد ریاست جمهوری بازداشت است و تحت حراست شدید نیروهای ماهر اسد قرار دارد، ادامه دارد اما هنوز مکان کنترل انفجار روشن نشده است زیرا که جذب رئیس دفتر هشام الاختیار به صورت «توالی مرکب» انجام شده است یعنی اینکه کسی که رئیس دفتر الاختیار را به خدمت خود در آورده است، تا مواد منفجره را در زیر میز جلسه شورای امنیت ملی بگذارد، «هسته» عاملان ترور را نمی شناسد یا نمی داند چه کسی دستور انفجار را داده است و یک حلقه سومی هم وجود دارد. اما بازجویی رئیس دفتر هشام اختیار مسئولان را به «اطلاعات مهمی رسانده است که هویت کشور یا کشورهای دخیل در این ترور روشن شده است.

این منابع گفتند که مکانی که از آنجا دستور انفجار [با کنترل از راه دور] صادر شده است، فراتر از دایره ای با شعاع 500 متر نیست و «غربال نهایی» مکان های موجود در این 500 متر به سه مکان محصور شده است: اول منزل سفیر آمریکا در 150 متری ساختمان شورای امنیت ملی و دوم سفارت ترکیه با همین مسافت و سوم سفارت عربستان در «ابو رمانه» که 350 متر فاصله دارد و با توجه به ساختمان ها و موانع متعدد میان آن و ساختمان امنیت ملی احتمال آن ضعیف تر از بقیه است زیرا این موانع ارسال موج الکترومغناطیس را ضعیف میکند و در نتیجه تضمین وقوع انفجار را کاهش می دهد.

موقعیت ساختمان امنیت ملی سوریه و منزل سفیر آمریکا و سفارت ترکیه

این منابع بعید نداستند که سرویس اطلاعاتی اردن مجری این عملیات باشد یا اینکه حداقل عملیات جذب و خرید رئیس دفتر هشام اختیار را بر عهده گرفته باشد اما در شیوه «قاتل اجیرشده» یعنی پیمانکاری در باطن و اجرای عملیات به نیابت از آمریکایی ها، قطری ها، سعودی ها و ترک ها، ممکن است اردن در مقابل مبالغ مالی هنگفت این کار را بر عهده گرفته باشد.

این منابع گفتند که محققان متقاعده شده اند که انفجار با کنترل از راه دور و از منزل سفیر آمریکا یا سفارت ترکیه انجام شده است زیرا این دو محل مناسبترین محل جغرافیایی برای این کار هستند.

شیوه فریب سرویس اطلاعات اردن علیه سوریه

در همین ارتباط یک منبع اردنی اعلام کرد که سرویس اطلاعات اردن گذرنامه و مدارک هویتی دها شهروند فوت شده اردنی را استخراج کرده و آنان را در اختیار تروریست های تکفیری و مردوران سرویس های اطلاعاتی داده است تا پس از ورود خاک سوریه و احتمالا بازداشت یا اسارت، اطلاعاتی غلط از هویت آنان به دست سرویس اطلاعاتی سوریه بدهد.

این منبع به الحقیقه اعلام کرد: سرویس اطلاعات اردن اطلاعات مذکور را دستکاری می کند و این کار را به تقلید از سرویس جاسوسی اسرائیل (موساد) انجام می دهد که گذرنامه های گردشگران دیگر کشورها را برای مزدوران خود به کار می گیرد اما اردنی ها این ایده را توسعه دادند و این گذرنامه ها را به نام اشخاصی صادر کرده اند که دیرزمانی است مرده اند و برخی اطلاعات آن را دستکاری می کنند.

بنا بر این گزارش، هدف از این کار، فریب سرویس امنیتی و اطلاعاتی سوریه است زیرا در صورت بازداشت این عناصر، اردن می تواند ادعا کند که صاحبان این هویت ها، فوت کرده اند و در نتیجه ادعا کند که فرد حامل گذرنامه اطلاعات آن را دستکاری کرده است.

رو شدن دست سرویس اطلاعات اردن

اما این حیله سرویس اطلاعاتی اردن چند روز گذشته فاش شد. زمانی فاش شد که یک اردنی در درگیری مسلحانه با نیروهای سوریه در دمشق کشته شد و نام وی «اسامه عبدالقادر الذهبی» است که از متولدان سال 1940 دمشق است اما روشن شد که او 16 سال پیش و دقیقا در سال 1996 در دمشق فوت کرده است.

کارت هویتی همراه جسد در سوریه (تصویر بالا)- گواهی فوت صادره در اردن (تصویر پایین)

روزنامه الرأی اردن گواهی فوت مرگ یکی از این افراد را برای نقض ادعاهای مقامات دمشق منتشر کرد اما در اینجا روشن شد که اطلاعات این فرد با کارت هویتی وی که با جسد او بود با گواهی که مقامات اردنی درباره او منتشر کردند کاملا تناقض دارد و شماره ملی، اسم مادر و تاریخ ولادت با اختلافی نزدیک به 40 سال تفاوت دارد و تنها اسم چهار بخشی وی در هر دو مدرک یکی است. در نتیجه بازی مقامات اردنی و روزنامه الرأی اردن بسیار سخیف و بی معناست.

ناگفته نماند که در درگیری های استان درعا در تاری 24 ماه جاری میلادی، پنج اردنی در روستای خربه غزاله در درگیری با نیروهای مسلح سوریه کشته شدند.(أحمد عبد العزیز زریقات ، أنس عصام عقلة المحامید ،عبد الحلیم أحمد زریقات، قاسم عبد العزیز زریقات و محمود علی محمد الزعبی).

منبع: خبرگزاری فارس


نظرات بینندگان